EVENIMENT
Simularea evaluării naţionale pentru clasa a VIII-a începe luni, cu proba la Limba şi literatura română
Elevii de clasa a VIII-a vor susţine, luni, prima probă – cea la Limba şi literatura română – din cadrul simulării Evaluării Naţionale.
Marţi va avea loc proba la Matematică, iar elevii aparţinând minorităţilor naţionale care au urmat cursurile gimnaziale în limba maternă vor susţine pe 31 martie simularea probei la Limba şi literatura maternă.
Elevii înmatriculaţi în unităţile de învăţământ din localităţile carantinate vor putea susţine simulări ale examenelor naţionale, cu prezenţă fizică, după încetarea măsurilor de carantinare, conform unui calendar aprobat de inspectoratele şcolare, dar nu mai târziu de 15 mai 2021.
Potrivit unei adrese a şefului Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, elevii din zonele carantinate se vor putea deplasa la unităţile de învăţământ din afara localităţii carantinate, la care învaţă, pentru a participa la simularea examenelor naţionale.
„Având în vedere faptul că în perioada 22 – 31 martie se desfăşoară simulările pentru evaluările naţionale 2021 şi examenele naţionale de Bacalaureat, menţionăm că deplasarea elevilor în vederea participării la simulările pentru examenele naţionale este circumscrisă altor motive justificate din ordinele şefului Departamentului pentru Situaţii de urgenţă privind instituirea carantinei zonale şi reprezintă o excepţie de la măsura interzicerii circulaţiei persoanelor în afara locuinţei sau gospodăriei în interiorul şi în afara zonei carantinate”, se arată în document. AGERPRES
EVENIMENT
Podcast Cluj24. Ion Novăcescu critică derapajele politicienilor. Cazul deputatului Ciortea stârnește controverse
Podcastul Contraste de pe Cluj24 a analizat marți evenimentele locale și naționale petrecute în ultima săptămână. Istoricul și analistul politic Ion Novăcescu a abordat subiecte sensibile legate de comportamentele controversate ale unor politicieni români, atrăgând atenția asupra necesității unui standard moral mai ridicat în viața publică.

Citește mai mult pe Cluj24.ro
Doi bărbați din județul Cluj au fost reținuți marți de polițiștii Secției 6 Poliție Rurală Florești, la doar o zi după ce au agresat un tânăr de 33 de ani și i-au furat telefonul mobil în apropierea Parcului Poligon din Florești. Suspecții au fost depistați lângă o unitate bancară și au ajuns direct în arest.
Potrivit IPJ Cluj, incidentul a avut loc în 17 noiembrie, în jurul orei 13.00, când…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
„Creditul-fantomă” care îți fură identitatea. DNSC avertizează: Un nou val de fraude lovește utilizatorii din România
Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) semnalează miercuri un nou val de tentative de fraudă ce lovește utilizatorii din România. Atacatorii se dau drept angajați ai unor bănci și, sub pretextul unei „cereri de credit” sau „oferte speciale”, încearcă să obțină date personale și financiare.
Specialiștii avertizează că numerele de telefon pot fi falsificate, iar presiunea psihologică…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Primarul Emil Boc a transmis miercuri seară un mesaj în direct din Piața Unirii, unde au loc probele tehnice pentru iluminatul festiv al Târgului de Crăciun.
Edilul a prezentat în premieră imaginile cu bradul, cupola, roata panoramică și modul de amplasare al căsuțelor, înainte de deschiderea oficială programată pentru vineri, 21 noiembrie.
Emil Boc: „Nu e deschiderea oficială, sunt doar probe”
În…
Citește mai mult pe Cluj24.ro


