Connect with us

EVENIMENT

Singurul preparat autentic românesc desemnat de specialiștii în gastronomie. Mulți îl consumă fără să știe

Publicat

singurul preparat autentic românesc desemnat de specialiștii în gastronomie. mulți

Românii se bat cu pumnul în piept cu produsele tradiționale românești. Sarmalele, micii, dar și mămăliga sunt foarte gustoase în România, însă nu au nicio legătură cu poporul român, fiind aduse de prin alte meleaguri. Un specialist într-alea bucătăriei a spus adevărul și a vorbit și despre singurul preparat autentic românesc.

Singurul preparat autentic românesc desemnat de specialiștii în gastronomie

Așadar, românii care se mândresc în toată lumea cu mâncărurile autentice românești precum sarmalele sau mititeii, ar trebui să se mai gândească o dată, deoarece acestea nu sunt mâncăruri care au luat naștere pe teritoriul României, fiind „importate” de pe alte meleaguri.

Chef Paul Siserman este cel care a venit cu o veste proastă pentru toți românii care credeau că gustoasele sarmale au…

Citește mai mult pe impact.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Începe Festivalul ”Armonii în Sebeș”: spectacole și concerte, vizionări de filme, teatru și concursuri sportive. PROGRAM

Publicat

Începe festivalul ”armonii în sebeș”: spectacole și concerte, vizionări de

Începe Festivalul ”Armonii în Sebeș”. Vor fi zece zile cu concursuri, spectacole, concerte și ateliere pentru copii și adulți, în Parcul Arini și la Centrul de Cultură ”Lucian Blaga”.

Vor fi spectacole de folclor, muzică clasică, muzică ușoară și rock, evenimente și muzică pentru copii, manifestări sportive, vizionări de filme, spectacol de teatru.

De asemenea, vor fi premiați tineri cu rezultate deosebite la învățătură, oameni speciali ai orașului, medici și…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Bogdan Rusea, elev la Colegiul ”Racoviță” Cluj-Napoca, medaliat cu aur la Olimpiada Internațională de Astronomie și Astrofizică

Publicat

medalie aur elev cluj olimpiada internationala de astronomie si astrofizica.jpg






România a reușit să cucerească patru medalii de aur la prestigioasa Olimpiadă Internațională de Astronomie și Astrofizică (IOAA) 2025, desfășurată în perioada 11-21 august la Mumbai (India), cu participarea a 64 de țări din întreaga lume.

Bogdan Rusea, elev în clasa a XI-a la Colegiul Național „Emil Racoviță” din Cluj-Napoca, a obținut o medalie de aur. Bogdan s-a remarcat printr-o performanță…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

22 august: Sfânta Fecioară Maria Regina, sărbătoare în Calendarul Catolic. Îndemn la rugăciune din partea Papei Leon

Publicat

22 august: sfânta fecioară maria regina, sărbătoare în calendarul catolic.

22 august: Sfânta Fecioară Maria Regina este o sărbătoare relativ recentă în tradiția Bisericii Catolice.

Sărbătoarea a fost instituită oficial de Papa Pius XII în 1954, prin enciclica „Ad Caeli Reginam” (Către Regina Cerurilor).

Vezi și: MESAJE de Sfânta Maria 2025. Felicitări și urări pentru prieteni, familie şi cunoscuţi, de ziua numelui

Papa a ales această dată pentru că era în apropierea sărbătorii Înălțării Maicii Domnului (15 august), creând astfel o…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Emil Boc s-a enervat: Firmele care împrăștie găinaț să anunțe în prealabil. Totul trebuie să fie legal

Publicat

cluj napoca.jpg






Emil Boc spune că cei de la Garda de Mediu trebuie să știe și să facă controale la firmele care împrăștie îngrășământ pe terenurile agricole.

„În primul rând, Garda de Mediu trebuie să se asigure că ceea ce folosesc este legal, iar apoi și clujenii trebuie să fie atenționați înainte și nu după ce mirosul pestilențial pune stăpânire pe oraș”, a declarat primarul.

Boc vrea să se asigure că…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe