Connect with us

ACTUALITATE

Slovacia le va oferi recompense financiare persoanelor peste 60 de ani care se vaccinează împotriva COVID-19

Publicat

vaccination 2722937 640 590x354 1

Slovacii din categoria de vârstă 60 de ani şi peste vor primi o recompensă financiară dacă se vor vaccina împotriva COVID-19 sau vor primi doza booster, într-o ţară cu o rată de vaccinare de numai 46,5%, faţă de media europeană de 66,8%, informează Reuters şi agenţia slovacă TASR.

Parlamentul a aprobat joi propunerea guvernului, care intenţionase anterior să acorde vouchere în valoare de 500 de euro pentru hoteluri sau restaurante, însă în cele din urmă a optat pentru oferirea unei sume în bani, care va putea avea orice destinaţie.

În favoarea amendamentului au votat 97 din cei 138 de deputaţi prezenţi.

Conform versiunii aprobate, o recompensă financiară de 300 de euro le va fi acordată persoanelor de peste 60 de ani care se vor înscrie pentru doza booster până la sfârşitul anului şi vor primi vaccinul până la 15 ianuarie 2022.

Două sute de euro vor fi oferite celor cărora li s-a administrat doza a doua după 30 iunie sau care se înscriu pentru aceasta până la sfârşitul anului şi o vor primi până la 15 ianuarie 2022.

În sfârşit, tot 200 de euro vor primi şi cei care s-au vaccinat cu prima doză după 25 noiembrie sau se înscriu pentru aceasta până la sfârşitul anului şi o vor primi până la 15 ianuarie 2022.

Recompensa financiară li se adresează exclusiv persoanelor care au împlinit 60 de ani.

Dintre acestea, numai 68% sunt vaccinate cu schema completă, a treia cea mai scăzută rată din UE – după Bulgaria şi România – şi mult sub media de 88% din UE.

Slovacia a fost lovită puternic de cel mai recent val epidemic, care a obligat-o să reintroducă măsuri de lockdown pe fondul aglomerării spitalelor. Miercuri, guvernul a prelungit până la 9 ianuarie aceste măsuri, dar a deschis magazinele pentru cei vaccinaţi.

Guvernul slovac luase în discuţie să facă obligatorie vaccinarea vârstnicilor, însă nu a ajuns la un acord.

În Slovacia, mulţi sunt sceptici faţă de vaccinurile împotriva COVID-19, iar politicieni din opoziţie, printre care fostul prim-ministru Robert Fico, le pun sub semnul întrebării.AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Comuna Pomârla pune soarele la treabă: 180 de familii vor beneficia de energie verde prin REPowerEU

Publicat

comuna pomârla pune soarele la treabă: 180 de familii vor

Publicitate

Comuna Pomârla face pași concreți spre un viitor mai verde și mai independent energetic. Primarul Dumitru Chelariu a anunțat demararea lucrărilor pentru montarea primelor panouri fotovoltaice destinate familiilor cu venituri reduse, în cadrul Programului REPowerEU.

„Ce veste frumoasă! Am demarat lucrările la primele case unde au fost montate panouri fotovoltaice prin Programul REPowerEU — pentru cei dintre noi cu venituri mai mici. Soarele va aduce nu…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Studiu MKOR: 6 din 10 români merg la dentist doar în caz de urgență. Costurile ridicate și frica de durere, principalele bariere

Publicat

consiliul concurenței cercetează o posibilă înțelegere făcută între cabinetele stomatologice.

Publicitate

Mai mult de jumătate dintre români (51%) ajung la medicul stomatolog doar atunci când apar urgențe sau evită complet vizita la dentist, arată un studiu recent realizat de agenția MKOR.

Conform cercetării „Pacientul român la stomatolog: între frică, cost și prevenție”, comportamentul românilor este în continuare unul reactiv, dominat de teama de durere și de costurile considerate prea mari.

Prețul, principala barieră

Potrivit datelor, 6 din 10…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Legendarii Zdob și Zdub ajung la Botoșani în cadrul Turneului Aniversar

Publicat

legendarii zdob și zdub ajung la botoșani în cadrul turneului

Publicitate

În data de 1 noiembrie 2025, de la ora 19:00, la Sala Polivalenta a Sporturilor „Elisabeta Lipa” Botoșani, trupa Zdob și Zdub va avea un sepctacol excepționa la împlinirea a 30 de ani de energie explozivă.

Pe 1 noiembrie, Sala Polivalentă va vibra în ritmuri de rock moldovenesc, folclor balcanic și energie pură – marca Zdubilor!

 

Invitații speciali, maeștrii muzicii tradiționale, vin să aducă o doză de autentic moldovenesc și virtuozitate…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Experiența polițiștilor botoșăneni, apreciată într-un proiect european de combatere a falsificării documentelor

Publicat

experiența polițiștilor botoșăneni, apreciată într un proiect european de combatere a

Publicitate

Doi polițiști din Inspectoratul de Poliție Județean Botoșani au participat, în perioada 7-10 octombrie, la un workshop internațional organizat în Polonia, în cadrul proiectului „Police International Cooperation – Strengthening the EU Police Capacity to Prevent and Combat Transnational Crime”.

Evenimentul a reunit specialiști în domeniul criminalisticii și investigațiilor criminale din mai multe state membre ale Uniunii Europene, având ca scop…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe