EVENIMENT

ȘOC la Mondiale! Argentina învinsă de Arabia Saudită

Publicat

untitled

Naționala de fotbal a Argentinei a fost învinsă marți la amiază de naționala Arabiei Saudite, în primul meci al grupei C, de la Campionatul Mondial de fotbal din Qatar. „Șoimii verzi ” s-au impus cu 2-1, cu două goluri marcate în debutul reprizei secunde.

Partida a debutat cu o mare ocazie, ratată de Messi, al cărui șut a fost respins excelent de portarul saudiților, Al Owais, în minutul 3.

În minutul 8, la o fază confuză din careu, arbitrul consultă sistemul VAR și dictează penalty pentru Argentina, după un duel unul la unu în careu.

Messi transformă cu siguranță, în minutul 10, gol cu care intră în istoria fotbalului, ca singurul argentinian marcator la 4 turnee finale de Campionat Mondiale și al cincilea fotbalist din lume care reușește această performanță.

Urmează două goluri marcate de argentinieni, ambele anulate pe motiv de offside, la Messi (min. 22) și Lautaro Martinez (min. 28), ultimul aflat cu doar „un umăr” în afara jocului.

Același Lautaro Martinez înscrie din nou, în minutul 35, anulat din nou, tot pe motiv de offside.

ȘOC la Mondiale! Argentina învinsă de Arabia Saudită: 5 minute suplimentare

Cele 5 minute suplimentare de joc nu aduc modificare pe tabela de marcaj și repriza se încheie cu 5-0 la șuturi spre poartă, în favoarea sudamericanilor și 7-0 la offside-uri.

După reluare, saudiții egalează surprinzător, după doar 3 minute, prin Saleh Al Shehri, care l-a învins pe Emiliano Martinez cu un șut la colțul lung, din careu, printre doi fundași argentinieni (1-1, min. 48).

Peste doar alte 5 minute, Arabia Saudită dă lovitura prin Salem Al Dawsari, care a șutat perfect, pe lung, după o primă fază în care Martinez respinsese un alt șut al saudiților (1-2, min. 53).

A urmat un iureș ofensiv al argentinienilor, care au avut peste 70% posesie în repriza secundă.

Tagliafico a irosit prima mare ocazie a argentinienilor de după preluarea conducerii de către arabi, devierea sa din fața porții fiind respinsă în corner de Al Owais.

Messi are apoi șansa de a egala din lovitură liberă, în minutul 80, dar șutul său trece mult peste poartă.

Șoimii verzi s-au apărat eroic pe final, Alamri respingând de pe linia porții un șut al lui Martinez care se îndrepta spre un gol inevitabil, nu înainte ca Messi să fi trimis din careu, pe poartă, cu capul, însă destul de slab.

ȘOC la Mondiale! Argentina învinsă de Arabia Saudită: 8 minute suplimentare

În al patrulea minut suplimentar de joc Yasser Al Shahrani a fost scos pe targă de pe teren, după ce a primit un genunchi în cap de la propriul portar, la un atac al argentinienilor.

Julian Alvarez a avut ultima ocazie consistentă a campioanei Americii de Sud, lovitura sa de cap fiind din nou reținută de Al Owais.

Cele 8 minute suplimentare de joc, devenite aproape 12, nu au fost de folos lui Messi & Co, care este învinsă pentru prima dată în ultimele 36 de meciuri.

Arabia Saudită devine astfel lidera provizorie a Grupei C, următorul meci din grupă urmând să se joace între Mexic și Polonia, cu începere de la ora 18.00. Mediafax

EVENIMENT

Bilanț coronavirus: Peste 2.300 de noi cazuri în ultima săptămână și 23 de decese

Publicat

România a înregistrat, în săptămâna 21 – 27 noiembrie, peste 2.300 de noi cazuri COVID-19 și un număr de 23 de decese. Peste 600 dintre cazurile noi sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 90 de zile după prima infectare.

În intervalul 21 – 27 noiembrie 2022 au fost înregistrate 2.387 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19). 629 dintre cazurile noi din ultima săptămână sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 90 de zile după prima infectare.

Până în prezent, în România, au fost înregistrate 3.296.834 cazuri de infectare cu SARS-CoV-2.

Incidența înregistrată la 14 zile este de 0.17.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 202 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 în prezent este de 603. De asemenea, la ATI, sunt internate 94 persoane. Dintre cei 94 pacienți internați la ATI, 77 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați în prezent, 56 sunt minori, toți fiind internați în secții și 0 la ATI.

Până astăzi, 67.276 persoane diagnosticate cu infecție cu Sars-CoV-2 au decedat

În intervalul 21.11.2022 (10:00) – 27.11.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 23 decese (10 bărbați și 13 femei).

Decesele au fost înregistrate: 2 la categoria de vârstă 40-49 de ani, 2 la categoria de vârstă 50-59 de ani, 4 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 3 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 12 la categoria peste 80 de ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care prezentau comorbidități.

Dintre pacienții decedați, 2 erau vaccinați și 21 nevaccinați.

În intervalul 21 – 27 noiembrie au fost efectuate 13.264 teste RT-PCR și 61.136 teste rapide antigenice. Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 13.631.526 teste RT-PCR și 12.128.234 teste rapide antigenice.

(sursa: Mediafax)

Citește mai departe

EVENIMENT

Tânăr din Olt, bănuit de braconaj cinegetic. O armă de tir sportiv deținută ilegal și trofee de cerb, ridicate după o percheziție

Publicat

Arhivă foto

Polițiștii din Olt au efectuat duminică, 27 noiembrie 2022, o percheziție la locuința unui tânăr de 22 de ani bănuit de braconaj cinegetic și nerespectarea regimului armelor și munițiilor. În urma percheziției polițiștii au găsit o armă de ir sportiv, trofee de cerb.

Potrivit IPJ Olt, la data de 27 noiembrie 2022, polițiști din cadrul Biroul Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase ai Inspectoratului de Poliție al Județului Olt, au efectuat o percheziție domiciliara la locuința unui bărbat cu vârsta de 22 de ani din comuna Crâmpoia, bănuit de săvârșirea infracțiunilor de braconaj cinegetic și nerespectarea regimului armelor și munițiilor.

În fapt, bărbatul era cercetat într-un dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de braconaj cinegetic, fiind bănuit de fapte de braconaj, săvârșite pe parcursul anului 2021, pe fondurile cinegetice de pe raza județului Olt.

Percheziția domiciliara a fost executată de către Polițiștii din cadrul Biroul Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase ai Inspectoratului de Poliție al Județului Olt, în baza unui mandat de percheziție emis de către Judecătoria Slatina, cu sprijinul luptătorilor din cadrul Serviciului de Acțiuni Speciale.

Conform sursei citate, cu ocazia percheziției, polițiștii au identificat și ridicat în vederea continuării cercetărilor: 3 câini din rasa ogar sau metiși, 2 trofee de cervide, o armă de tir sportiv cu aer comprimat, deținută ilegal, elemente de muniție destinate acestei arme, precum și alte bunuri susceptibile a fi folosite la activitatea infracțională a suspectului.

În cauză urmează a fi extinsă urmărirea penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de „Nerespectarea regimului armelor și munițiilor” fapta prevazuta și pedepsită de codul penal, totodată urmând a fi desfășurate activități în vederea stabilirii trasabilității armei indisponibilizate.

EVENIMENT

Zeci de descinderi în județele Vâlcea și Gorj, într-un dosar de corupţie privind comercializarea cărbunelui

Publicat

Arhivă foto

Procurori ai Parchetului de pe lângă Tribunalul Vâlcea efectuează luni, 28 noiembrie 2022, percheziţii la 33 de domicilii şi sedii de instituţii publice din judeţele Vâlcea şi Gorj, într-un dosar de corupţie şi alte infracţiuni în legătură cu activitatea de vânzare a cărbunelui.

Printre cei vizaţi este şi un poliţist care administrează de fapt o firmă de comercializare a cărbunelui.

Potrivit unui comunicat al Parchetului de pe lângă Tribunalul Vâlcea, remis luni AGERPRES, cauza în care au loc percheziţiile vizează suspiciuni privind săvârşirea unor infracţiuni de corupţie, delapidare, fals şi infracţiuni contra patrimoniului, în legătură cu activitatea de comercializare a cărbunelui, fapte săvârşite în perioada 2021 – 2022.

„În cursul zilei de astăzi, 28 noiembrie, ca urmare a obţinerii autorizărilor legale de la instanţa competentă, se efectuează 33 percheziţii domiciliare pe raza judeţelor Vâlcea şi Gorj, din care 19 sunt la sediul unor instituţii publice, restul reprezentând domiciliile unor persoane fizice”, precizează sursa citată.

Mai multe persoane urmează să fie prezentate pentru audieri la sediului Parchetului de pe lângă Tribunalul Vâlcea.

Procurorii au beneficiat de sprijin din partea poliţiştilor din cadrul Direcţiei Generale Anticorupţie, IGPR – Direcţia Operaţiuni Speciale, Inspectoratul Judeţean de Jandarmi Vâlcea şi Gruparea de Jandarmi Mobilă Fraţii Buzeşti Craiova. Agerpres

EVENIMENT

UPDATE FOTO: O aeronavă de mici dimensiuni a aterizat forțat într-o localitate din Iași

Publicat

avion aterizat iasi

Un incident s-a produs, luni la amiază în localitatea Borșa, județul Iași. Din primele date, o aeronavă de mici dimensiuni a aterizat forțat.

Potrivit ISU Iași, o aeronavă de mici dimensiuni a aterizat forțat în comuna Vlădeni, localitatea Borșa, județul Iași.

UPDATE ora 12.35: La locul intervenției a fost trimis și ESA. Medicul a evaluat membrii echipajului, aceștia nu au suferit răni. Aeronava este în perfectă stare de funcționare.

Din primele date, pilotul și copilotul ar fi aterizat forțat pentru că au rămas fără kerosen.

La locul evenimentului s-au deplasat de urgență două autospeciale de stingere cu apă și spumă, un echipaj de Terapie Intensivă Mobilă, un echipaj de descarcerare și un echipaj de prim ajutor calificat.