EVENIMENT
Șofer beat la volanul unui microbuz. Pasagerii au coborât din autovehicul și au sunat la 112

Şoferul unui microbuz de transport persoane a fost depistat sâmbătă, pe DN 64, la Râureni, în judeţul Vâlcea, de către poliţiştii rutieri având o alcoolemie de 1,30 mg/l alcool pur în aerul expirat, fapta acestuia fiind sesizată şi de pasageri, prin apel la 112, aceştia cerând să coboare din vehicul din cauză că bărbatul conducea imprudent.
Potrivit reprezentanţilor IPJ Vâlcea, microbuzul de transport persoane circula pe ruta Râmnicu Vâlcea – Drăgăşani.
„Fapta a fost sesizată de pasageri prin 112, aceştia coborând din microbuz deoarece şoferul conducea imprudent. Bărbatul a fost transportat la o unitate spitalicească în vederea recoltării a două probe biologice de sânge, pentru stabilirea cu exactitate a alcoolemiei, iar pe numele lui au fost întocmite acte premergătoare urmăririi penale pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau alte substanţe”, informează IPJ Vâlcea.
În momentul opririi de către poliţiştii rutieri vâlceni, în microbuz nu se mai aflau pasageri. AGERPRES
EVENIMENT
Brutării din Cluj, „prinse” fără autorizații și protecție pentru angajați. Amenzi de 18.000 de lei

În cadrul unei campanii de control desfășurate recent, Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Cluj a verificat 20 de angajatori din județ, aplicând sancțiuni contravenționale în valoare totală de 18.000 de lei.
Controalele au vizat respectarea normelor de securitate și sănătate în muncă, fiind depistate mai multe deficiențe.
Nereguli găsite
Astfel, inspectorii ITM au aplicat patru amenzi pentru:
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Bărbat din Aiud, reținut de polițiști după ce a încălcat ordinul de protecție și a amenințat-o pe fosta concubină cu bătaia

Un bărbat de 39 de ani din Aiud a fost reținut de polițiști după ce a încălcat ordinul de protecție emis împotriva lui și și-a amenințat fosta concubină cu bătaia.
Potrivit IPJ Alba, la data de 6 octombrie 2025, polițiștii din municipiul Aiud au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 39 de ani, din municipiul Aiud, cercetat pentru nerespectarea măsurilor impuse prin ordinul de protecție și amenințare.
Din cercetări a reieșit…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Avertismentul Bitdefender: Reclamele înșelătoare de pe Facebook s-au mutat și pe YouTube și Google. Recomandări pentru cetățeni

Bitdefender avertizează în legătură cu o campanie sofisticată de înșelătorie, apărută inițial pe Facebook și extinsă recent pe Google Ads și YouTube. Atacatorii informatici promit acces gratuit la versiunea premium a platformei de tranzacționare TradingView, dar în realitate distribuie amenințări informatice care sustrag bani din conturi bancare, portofele de criptomonede, parole și date personale, se precizează într-un comunicat al companiei, citat de Agerpres.
Citește mai mult pe Alba24.ro

Scene de violență au avut loc într-o sală de jocuri din Turda, după ce, pe fondul unui conflict spontan, doi bărbați au agresat fizic clienții, tulburând ordinea și liniștea publică.
Potrivit Poliției Municipiului Turda – Biroul de Investigații Criminale, în data de 21 septembrie, în jurul orei 23:00, un bărbat de 33 de ani din municipiu ar fi lovit cu palma și pumnul un alt bărbat de 34 de ani, în timp…
Citește mai mult pe Cluj24.ro