EVENIMENT
Șofer de 18 ani, rănit după ce a intrat cu mașina într-un copac, pe o șosea din județul Dâmbovița

Un accident rutier a avut loc, vineri la amiază, într-o localitate din județul Dâmbovița. Șoferul unui autoturism a pierdut controlul asupra direcției de deplasare și s-a izbit cu mașina de un copac. Tânărul de 18 a ajuns la spital.
Potrivit IPJ Dâmbovița, la data de 6 august, pe raza localității Butoiu de Sus, s-a produs un accident rutier.
Din primele cercetări efectuate, polițiștii au stabilit faptul ca un tânăr de 18 ani, în timp ce conducea un autoturism, a părăsit partea carosabilă și s-a izbit cu mașina de un copac.
Conform sursei citate, în urma evenimentului, conducătorul auto a fost rănit, fiind transportat la spital.
În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, faptă prevăzută de art. 196 din Codul Penal, fiind efectuate cercetări pentru stabilirea cu exactitate a tuturor împrejurărilor.
EVENIMENT
FOTO. Accident pe strada Oașului din Cluj-Napoca. Bărbat de 73 de ani, lovit pe trecerea de pietoni

Un accident grav de circulație a avut loc miercuri, 20 august, în jurul orei 12.55, pe strada Oașului din Cluj-Napoca.
Potrivit polițiștilor, un bărbat de 61 de ani, aflat la volanul unui autoturism, a acroșat un pieton de 73 de ani care traversastrada regulamentar, pe trecerea de pietoni. Victima a fost transportată la spital pentru îngrijiri medicale de un echipaj SMURD.
Pietonul consumase alcool
În urma…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Amenzi de 228.000 de lei la firmele de construcții din Cluj. 10 muncitori, prinși lucrând ”la negru”

Inspectoratul Teritorial de Muncă Cluj a aplicat amenzi în valoare de 228.000 de lei mai multor firme din județ, în perioada 12-18 iulie, în urma unei campanii naționale de verificare a modului în care sunt respectate prevederile legale privind munca și securitatea la locul de muncă. 10 persoane au fost depistate prestând activitate fără contracte de muncă.
ITM Cluj a desfășurat acțiuni de control în cadrul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
DSVSA Alba: Circa 250 de unități alimentare și zeci de alte tipuri de unități veterinare, înființate în primele șase luni din 2025

În prima jumătate a anului 2025, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor a verificat și eliberat documente de înregistrare sanitară veterinară și pentru siguranța alimentelor pentru un număr de 247 unități alimentare, respectiv pentru zeci de alte tipuri de unități sanitar-veterinare, precum mijloace de transport, petshop-uri, exploatații de animale, unități procesare carne, pește și miere, unități neutralizare subproduse de origine animală (SNCU) etc….
Citește mai mult pe Alba24.ro

Anunț public privind decizia etapei de încadrare
TRANSAVIA S.A., titular al proiectului ”Creșterea capacității Fermei nr. 20 prin construire 4 hale păsări”, anunță publicul interesat asupra luării deciziei etapei de încadrare de către Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate, în cadrul procedurii de evaluare a impactului asupra mediului, pentru proiectul ”Creșterea capacității Fermei nr. 20 prin construire 4 hale păsări”, propus a fi amplasat în localitatea…
Citește mai mult pe Alba24.ro