EVENIMENT
Șofer de autobuz din Brăila, strivit de roata autovehiculului pe care încerca să îl repare
Un şofer de autobuz din municipiul Brăila, angajat la societatea locală de transport în comun SC Braicar SA, a decedat, luni seara, strivit de roata autovehiculului pe care încerca să îl repare.
Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Brăila, bărbatul, în vârstă de 59 de ani, se afla cu autobuzul la depoul din cartierul Radu Negru şi încerca să îl repare singur, moment în care a fost călcat de roata maşinii şi târât câţiva metri, până când autovehiculul s-a oprit într-un gard.
La faţa locului a sosit un echipaj medical care a constatat decesul bărbatului, iar IPJ şi ITM au declanşat anchete pentru a afla modul în care s-a produs evenimentul. AGERPRES
EVENIMENT
Măsuri de URGENȚĂ și interdicții dispuse în Alba: Permanență la primării și posibile restricții de circulație. Lista completă
Măsuri de URGENȚĂ și interdicții dispuse în Alba: Autoritățile județene din Alba au dispus o serie de măsuri de urgență și interdicții, în contextul căderilor masive de zăpadă și al prognozei meteo nefavorabile pentru perioada următoare. Prefectul județului Alba, Nicolae Albu, a solicitat tuturor primăriilor să transmită situația problemelor din teritoriu, iar în urma centralizării acestora a fost convocată, miercuri seara, o ședință extraordinară a Comitetului...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Incendiu puternic la un atelier auto din Cluj-Napoca. Intervin trei autospeciale și echipaje SMURD
Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca intervin, miercuri seara, pentru stingerea unui incendiu izbucnit în incinta unui atelier auto situat pe Calea Dezmirului din municipiu.
Flăcările se manifestă pe o suprafață de aproximativ 200 de metri pătrați, potrivit informațiilor preliminare transmise de ISU Cluj.
Din fericire, până la această oră nu au fost semnalate victime și nu există persoane care...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Câte zile nu ai voie să speli haine după Bobotează? Tradiții, superstiții și adevărul din spatele obiceiului
Boboteaza, marcată în fiecare an pe 6 ianuarie, încheie ciclul sărbătorilor de iarnă și este una dintre cele mai puternice sărbători din calendarul ortodox.
Momentul amintește de Botezul Domnului în Iordan, iar ritualurile de sfințire a apei transformă această zi într-una cu o încărcătură profund spirituală.
Potrivit Alba24, Agheasma Mare sfințită în această zi este considerată un simbol al...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Hipotermia este o stare medicală de urgență. Aceasta se produce atunci când temperatura corpului scade sub 35 de grade. Starea se instalează pe nesimțite, iar semnele pot fi înșelătoare sau ignorate. Fiecare grad care coboară înseamnă risc de infarct mai mare.
Hipotermia este periculoasă pentru că afectează creierul (persoana devine confuză și chiar își poate pierde conștiența), inima (aritmii, stop cardiac), respirația, capacitatea de autoprotecție.
Hipotermia poate fi...
Citește mai mult pe Alba24.ro
