EVENIMENT
Șofer din Alba, depistat în timp ce conducea o autoutilitară cu defecțiuni tehnice grave, pe Autostrada A1 Sebeș – Sibiu
																								
												
												
											Un șofer din județul Alba s-a ales cu permisul suspendat 90 de zile și cu amendă de 2.755 de lei după ce a fost prins pe Autostrada A1 Sebeș-Sibiu în timp ce conducea o autoutilitară care prezenta defecțiuni tehnice grave. Potrivit IPJ Sibiu, autovehiculul prezenta defecțiuni periculoase la sistemul de direcție, coroziuni ale caroseriei, sistemul de lumini era nefuncțional, anvelopele erau de alte dimensiuni iar oglinzile laterale erau defecte.
În perioada 27 – 29 septembrie…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Turneul „Way to Kölner Philharmonie”, sub bagheta lui Gabriel Bebeșelea, începe la Cluj. 145 de ani de legături româno–germane
														Cluj-Napoca devine, vineri, 7 noiembrie, punctul de plecare al unui eveniment muzical de excepție „Way to Kölner Philharmonie” turneul internațional inaugurat de Romanian Symphony Orchestra. Concertul marchează 145 de ani de relații diplomatice între România și Germania și deschide o serie de cinci spectacole organizate sub patronajul Ministerului Culturii. Concertul de deschidere va avea loc în sala Héritage a…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Două fotografii de Samoilă Mârza, de la Viena 1918: Exponatul lunii noiembrie la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia
														Exponatul lunii noiembrie la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia va fi vernisat marți, 4 noiembrie, la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia, de la ora 11:00.
Astfel, este vorba despre „Senatul Militar Român Central al Ofițerilor și Soldaților din Viena în fotografiile lui Samoilă Mârza”, două instantanee luate în 14 octombrie 1918 la Viena.
Vernisajul expoziției va avea loc la parterul clădirii centrale a Muzeului Național al Unirii Alba Iulia.
Potrivit…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Magazinul Carrefour din Mărăști, redeschis după închiderea pentru vânzarea de țigări și energizante minorilor
														Magazinul Carrefour Express de pe strada Aurel Vlaicu și-a reluat activitatea după ce a fost închis timp de 30 de zile pentru că a vândut țigări și băuturi energizante unui minor.
Magazinul nu are voie să comercializeze țigări până pe 6 noiembrie 2025, ca măsură complementară în urma sancțiunii aplicate.
Amendă de 10.000 de lei
Angajata care a efectuat vânzarea către minor a primit o amendă de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
														Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca au intervenit, luni, la un accident rutier produs pe Bulevardul Muncii din municipiul Cluj-Napoca.
Potrivit informațiilor transmise de ISU Cluj, apelul de urgență a fost primit în jurul orei 12:40. La fața locului s-au deplasat două autospeciale dotate cu modul de descarcerare, precum și o ambulanță SMURD.
În eveniment a fost implicat un singur autoturism, iar din…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

																	
																															
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	
									
																	