EVENIMENT
VIDEO: Bărbat împușcat de polițiști, după o urmărire în Prahova
Încă un bărbat a fost împușcat de polițiști, în noaptea de vineri spre sâmbătă, după o urmărire în Prahova. În urmă cu câteva zile, o urmărire de peste 80 de kilometri, din județul Iași în județul Botoșani, se sfârșea tragic pentru un șofer care nu a oprit la semnalele polițiștilor, în Botoșani.
Potrivit Poliției Prahova, în jurul orei 23:30, un echipaj de poliție din Vălenii de Munte a fost sesizat că un șofer ce se deplasa pe direcția Ploiești către Vălenii de Munte conduce posibil beat, reprezentând un pericol pentru traficul rutier, conform MEDIAFAX.
Întrucât la ieșirea din orașul Vălenii de Munte, șoferul autoturismului nu a oprit la semnalul polițistului rutier, mașina acestuia a fost urmărită de anchetatori.
La intrarea în localitatea Poiana Copăceni, comuna Gura Vitioarei, șoferul a izbit un cap de pod, iar din autoturism au coborât inițial cinci persoane, apoi o șasea persoană, un bărbat în vârstă de 23 de ani, care l-a amenințat pe primul polițist ajuns acolo cu un cuțit.
Întrucât după somarea verbală acesta nu a renunțat la amenințări, polițistul a tras patru focuri de avertisment în plan vertical, dar bărbatul a continuat acțiunea de amenințare. Astfel, polițistul a stras în direcția picioarelor, bărbatul fiind rănit la picioare.
Patru din cei cinci bărbați coborâți inițial din autoturismul urmărit au fost imobilizați, al cincilea fiind căutat.
La fața locului s-a deplasat și o ambulanță care a acordat îngrijiri medicale bărbatului, acesta fiind transportat la spital.
Se efectuează cercetări, fiind informat și procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Vălenii de Munte.
În urmă cu câteva zile, o urmărire de peste 80 de kilometri, din județul Iași în județul Botoșani, s-a sfârșit tragic pentru un șofer care nu a oprit la semnalele polițiștilor. Șoferul urmărit a murit după ce unul dintre gloanțele folosite de polițiști l-a atins în zona toracelui.
EVENIMENT
VIDEO: Transapuseana, una dintre cele mai spectaculoase destinații de weekend pe care le poți alege pentru o plimbare cu mașina

Transapuseana se impune ca una dintre cele mai spectaculoase destinații noi de weekend pe care le poți alege pentru o plimbare cu mașina, alături de familie sau prieteni. Acest drum poate fi o adevărată experiență vizuală care îți transformă o plimbare obișnuită într-o călătorie de neuitat prin inima Munților Apuseni.
Transapuseana se desfășoară pe aproximativ 78 de kilometri, de la Aiud, până în zona Abrudului.
Drumul serpuiește printre coline și urcă pe creastă,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Dan Petrescu,antrenorul CFR, înainte de Supercupa României: Venim să câștigăm. E mai mult decât un trofeu, e un impuls uriaș

Supercupa României, programată astăzi, de la ora 20:00, pe stadionul Steaua din București, aduce față în față campioana FCSB și câștigătoarea Cupei, CFR Cluj.
Antrenorul ardelenilor, Dan Petrescu, transmite un mesaj clar și anume că echipa sa vrea trofeul, chiar dacă lipsesc cinci jucători importanți.
“Venim să câștigăm, chiar și fără cinci jucători-cheie”
„Avem un lot numeros și valoros. Cine intră pe teren va da totul. Supercupa e mai mult…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Horoscop de Weekend 5-6 Iulie. Energie cosmică și noi începuturi sub semnul planetei Venus

Horoscop de Weekend 5-6 Iulie: Weekendul care vine aduce cu sine o energie specială, marcată de influențele planetare care ne îndeamnă să ne reconectăm cu noi înșine și cu cei dragi.
Luna în tranziție creează un climat propice pentru reflecție și planificare, în timp ce Venus continuă să ne ghideze în relațiile interpersonale.
Este momentul perfect pentru a ne lua o pauză de la agitația săptămânii și a ne concentra asupra lucrurilor care cu adevărat contează.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
5 iulie: Ziua Națională a Curajului. Momentele în care nu lași frica să decidă în locul tău

În fiecare an, pe 5 iulie, România marchează Ziua Națională a Curajului. Instituită oficial în 2021, această zi a fost gândită ca un omagiu adus celor care au avut curajul să spună „nu” atunci când tăcerea părea mai comodă – fie că vorbim despre medici, jurnaliști, militari, magistrați sau oameni obișnuiți care au ales să rămână verticali în fața fricii, a nedreptății sau a manipulării.
Dincolo de instituții sau mecanisme de reacție, ceea ce face diferența…
Citește mai mult pe Alba24.ro