EVENIMENT
Şofer preluat de elicopter SMURD după ce a intrat cu o autoutilitară într-un cap de pod, pe DN 22C Constanța
Şoferul unei autoutilitare a fost rănit şi preluat de un elicopter SMURD după ce, vineri, pe DN 22C, la intrarea în localitatea Faclia dinspre Medgidia, a pierdut controlul volanului şi a intrat într-un parapet din beton de pe marginea drumului, partea din faţă a autovehiculului fiind practic secţionată longitudinal.

Potrivit Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) "Dobrogea", pentru scoaterea victimei dintre fiarele contorsionate ale autoutilitarei au intervenit pompierii militari din cadrul Detaşamentului Cernavodă, cu o autospecială de stingere cu modul de descarcerare.

"În data de 07.06.2019, ora 13:23, un bărbat, în vârstă de 41 de ani, a condus o autoutilitară pe DN 22C, în localitatea Faclia, dinspre localitatea Mircea Vodă către Cernavodă, iar la ieşire din localitatea Faclia, pe fondul neatenţiei în conducere, ar fi pierdut controlul direcţiei de mers, intrând în coliziune cu un cap de pod", a transmis Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Constanţa.
Conform Serviciului de Ambulanţă Judeţean Constanţa, conducătorul auto a suferit traumatisme la membrele inferioare şi torace, fiind transportat cu elicopterul la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă.
Autoutilitara aparţine unei firme din Medgidia. AGERPRES
EVENIMENT
Un pensionar din Alba care a băut aproape trei litri de bere și vișinată, iar apoi s-a urcat la volan, condamnat de magistrați
Un pensionar din Alba, în vârstă de 66 de ani a fost recent condamnat de magistrații Judecătoriei Aiud pentru conducere sub influența alcoolului. O decizie în cazul său a fost dată de magistrați, în data de 22 ianuarie 2026. Motivarea instanței a fost făcută publică.
În fața anchetatorilor bărbatul a declarat că a băut aproape trei litri de bere și vișinată, iar apoi s-a urcat la volanul autoturismului său și a început să conducă spre casă.
Însă, în timp ce era...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Cartier „rezidențial” clujean, transformat în mlaștină. Străzi pline de gropi: Vă așteptăm cu cizme de pescar
Clujenii de pe strada Soporului, din zona viitorului bazin de înot, reclamă starea „catastrofală” a drumului pe care sunt nevoiți să circule zilnic. Deși cartierul și zona sunt considerate rezidențiale și impozitele sunt consistente, strada arată ca un drum de șantier, plin de gropi adânci, noroi și bălți.
O clujeancă ce locuiește în zonă a transmis redacției Cluj24 mai multe imagini care surprind...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Angajarea răspunderii pe reforma administrației va fi amânată (surse). Discuțiile din Coaliție
Angajarea răspunderii pe reforma administrației, ce urma să aibă loc în această săptămână, va fi amânată. Concluzia ar fi fost desprinsă în urma discuțiilor din Coaliția de guvernare.
Amânarea angajării răspunderii are legătură directă cu faptul că pachetul nu este încă „închis” pe toate componentele, potrivit unor surse din Coaliție, citate de Mediafax.
Coaliția ar dori să evite o asumare pe un text care poate genera vulnerabilități juridice sau costuri...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: O persoană și-a ”uitat” buletinul printre deșeurile aruncate ilegal într-o comună din Alba. Cum a rezolvat primarul situația
Un caz de aruncare ilegală de deșeuri a fost semnalat într-o comună din Alba. Primarul a atras atenția că astfel de situații nu sunt acceptate și că faptele pot fi sancționate cu amenzi usturătoare. Mai mult, printre gunoaiele aruncate a fost găsită o carte de identitate, astfel că persoanele responsabile au fost găsite rapid.
Cazul a fost în comuna Șpring, sat Vingard. Primarul Iulia Stănilă a făcut apel, pe rețeaua de socializare, ca persoana respectivă sau familia...
Citește mai mult pe Alba24.ro

