Connect with us

EVENIMENT

Șofer prins beat la volan, la prima oră a dimineții, după o urmărire în trafic pe o stradă din Ilfov

Publicat

politisti control etilotest drugtest
arhiva foto

Un șofer de 20 de ani s-a ales cu o amendă usturătoare și a rămas fără permis după ce a fost depistat de polițiști beat la volan. Mai mult, bărbatul nu a oprit la semnalele polițiștilor, care au reușit să îl oprească în trafic după câteva sute de metri.

Potrivit IPJ Ilfov, sâmbătă dimineață, în jurul orei 7:55, fiind în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe DN1, în zona intersecției cu DJ 101-Balotești, polițiștii Serviciului Rutier Ilfov au efectuat semnal regulamentar de oprire unui autoturism, însă conducătorul auto nu a oprit.

Polițiștii rutieri au procedat la urmărirea autoturismului, iar după o distanță de aproximativ 300 de metri au reușit să-l oprească.

Șofer prins beat la volan, la prima oră a dimineții, după o urmărire în trafic, pe o stradă din Ilfov. Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest

Conducătorul autovehiculului, un bărbat în vârstă de 20 de ani, a fost testat cu aparatul alcooltest, care a indicat o valoare de 0,23 mg/l alcool pur în aerul expirat.

De asemenea, bărbatul a fost testat cu aparatul drug test, rezultatul fiind negativ la consumul de substanțe psihoactive.

”În cauză, conducătorul auto a fost sancționat contravențional conform OUG 195/2002, cu amendă în valoare de 1.885 lei.

Ca sancțiune contravențională complementară, i-a fost suspendată exercitarea dreptului de a conduce, pe o perioadă de 120 de zile”, au declarat reprezentanții IPJ Ilfov.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Firmele care angajează elevi sau studenți în perioada vacanței pot primi bani de la stat. Detalii pentru angajatori

Publicat

zile libere 2025: sărbători legale și minivacanțe pentru români. zilele

Firmele care angajează elevi sau studenți în perioada vacanței pot primi bani de la stat. Este vorba despre un stimulent financiar lunar egal cu 50% din valoarea indicatorului social de referință (ISR) al asigurărilor pentru șomaj și stimulării ocupării forței de muncă.

În prezent, valoarea ISR este de 660 de lei.

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM) informează că stimulentul financiar se poate acorda pentru fiecare elev și student pentru care s-a…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Adolescentă de 14 ani, dispărută din Baciu. Poliția cere sprijinul populației

Publicat

disparuta 1.jpg

Poliția municipiului Cluj-Napoca a fost sesizată  cu privire la dispariția unei adolescente de 14 ani, din localitatea Baciu. Minora,

Cocoi Daria-Alexandra, a plecat voluntar de acasă în cursul zilei de joi și, până în prezent, nu a revenit.

Fată de 14 ani, dispărută din Baciu

Potrivit oamenilor legii, fata re o înălțime de aproximativ 1,65 metri, cântărește circa 40 de kilograme, are părul șaten și ochii căprui. La momentul plecării, aceasta purta…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Elevii intră în vacanța de vară. Când este prima zi de cursuri în anul școlar 2025-2026. Calendar

Publicat

elevii intră în vacanța de vară. când este prima zi

Elevii intră vineri, 20 iunie, după finalizarea cursurilor, în vacanța de vară. Vor avea 11 săptămâni de vacanță, până la începutul anului școlar 2025-2026. Prima zi de școală este 8 septembrie 2025.

Absolvenții de clasa a VIII-a au intrat în vacanță pe 13 iunie. Aceștia susțin probele de Evaluare Națională în 23-27 iunie. Primele rezultate vor fi comunicate în 3 iulie. Repartizarea computerizată pentru admiterea la liceu va fi în 23 iulie.

Vezi Evaluare Națională…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Vremea până în 21 iulie. Temperaturi mai mari față de cele obișnuite în această perioadă, ploi puține. Prognoza pe 4 săptămâni

Publicat

vremea până la jumătatea lunii iulie. temperaturi de până la

Vremea până în 21 iulie. Temperaturile vor fi mai ridicate decât de obicei în următoarea perioadă. De săptămâna viitoare, acestea vor varia de la o zi la alta și vor ajunge până la maxime de 30-35 de grade Celsius.

Cel mai cald va fi, săptămâna viitoare, în perioada 24-27 iunie: maximele vor atinge 33-36 de grade Celsius. Cele mai mari temperaturi vor fi în vest și sud.

Vezi și Vremea de weekend în Alba, 20-22 iunie: se mai răcorește. Prognoza meteo pe zile, în…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe