EVENIMENT
Şofer vitezoman prins de polițiștii din Mureș pe DN 13A, pe o porțiune de drum cu limită de 90 km/h
Un şofer a fost surprins conducând cu viteza de 169 km/h pe DN 13A, între localităţile Chibed şi Ghindari, pe un sector de drum prevăzut cu limita de 90 km/h, a anunţat duminică Inspectoratul de Poliţie Judeţean Mureş, în urma unei acţiuni desfăşurate de Serviciul Rutier pentru combaterea nerespectării regimului legal de viteză.
"În cadrul acţiunii, în total, au fost aplicate 494 de sancţiuni contravenţionale, dintre care 397 pentru nerespectarea regimului legal de viteză, 5 pentru depăşiri neregulamentare, 36 pentru nerespectarea măsurilor de protecţie individuală conform Legii nr.55/2020, 56 reprezentând alte abateri la regimul rutier.
De asemenea, au fost reţinute 43 de permise de conducere, dintre care 32 pentru viteză şi 11 pentru alte abateri şi retrase 9 certificate de înmatriculare. Pentru neregulile constatate, poliţiştii Inspectoratului de Poliţie Judeţean Mureş au aplicat 248 de sancţiuni contravenţionale, dintre care 191 pentru nerespectarea regimului legal de viteză, 5 pentru depăşiri neregulamentare, 30 pentru nerespectarea măsurilor de protecţie individuală, conform Legii nr. 55/2020, 22 reprezentând alte abateri la regimul rutier.
De asemenea, aceştia au reţinut 24 de permise de conducere, dintre care 15 pentru viteză şi 7 pentru alte abateri, fiind retrase 6 certificate de înmatriculare.
În cadrul acţiunii, cea mai mare viteză înregistrată de aparatul radar, de 169 km/h, a fost atinsă de un şofer, care conducea un autoturism, pe DN 13A, în exteriorul localităţii, respectiv între localităţile Chibed şi Ghindari, pe un sector de drum prevăzut cu limita de 90 km/h", a arătat IPJ Mureş, într-un comunicat de presă.
Poliţiştii din cadrul Serviciului Rutier al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Mureş au acţionat, sâmbătă, pentru combaterea nerespectării regimului legal de viteză, în sistem cascadă, în colaborare cu poliţişti rutieri din judeţele limitrofe, respectiv Sibiu, Braşov şi Harghita.
"Acţiunea a fost iniţiată de poliţiştii rutieri din Mureş. Activităţile desfăşurate au vizat, totodată, verificarea legalităţii efectuării transportului de persoane, dar şi a modului în care sunt respectate măsurile de protecţie stabilite prin Legea nr. 55/2020 pe timpul efectuării transportului de persoane. Au fost utilizate atât echipamentele video de supraveghere a traficului rutier şi de măsurare a vitezei de deplasare a autovehiculelor, instalate pe autospeciale şi aparatele portabile, model TruCAM, pentru depistarea şoferilor care depăşesc viteza legală, cât şi aparate etilotest şi drugtest, pentru depistarea şi sancţionarea celor aflaţi sub influenţa băuturilor alcoolice sau a substanţelor psihoactive. În continuare, poliţiştii vor acţiona zilnic, pe raza întregului judeţ, pentru reducerea riscului rutier şi reducerii numărului şi consecinţelor accidentelor rutiere grave", a precizat IPJ Mureş. Agerpres
EVENIMENT
U-BT Cluj, învinsă în Italia după o cursă dramatică de urmărire. Veneția se impune în derby-ul serii din EuroCup
U-BT Cluj-Napoca a avut miercuri seară una dintre cele mai dificile deplasări ale sezonului, pe terenul formației Umana Reyer Veneția, în etapa a 13-a din BKT EuroCup. Clujenii au pierdut meciul cu scorul de 90 la 83.
Meciul, început la ora 21:00, a adus față în față două echipe aflate în formă excelentă, dornice să își consolideze poziția în zona superioară a Grupei A.
Repriză începută sub...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Măsuri de URGENȚĂ și interdicții dispuse în Alba: Permanență la primării și posibile restricții de circulație. Lista completă
Măsuri de URGENȚĂ și interdicții dispuse în Alba: Autoritățile județene din Alba au dispus o serie de măsuri de urgență și interdicții, în contextul căderilor masive de zăpadă și al prognozei meteo nefavorabile pentru perioada următoare. Prefectul județului Alba, Nicolae Albu, a solicitat tuturor primăriilor să transmită situația problemelor din teritoriu, iar în urma centralizării acestora a fost convocată, miercuri seara, o ședință extraordinară a Comitetului...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Incendiu puternic la un atelier auto din Cluj-Napoca. Intervin trei autospeciale și echipaje SMURD
Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca intervin, miercuri seara, pentru stingerea unui incendiu izbucnit în incinta unui atelier auto situat pe Calea Dezmirului din municipiu.
Flăcările se manifestă pe o suprafață de aproximativ 200 de metri pătrați, potrivit informațiilor preliminare transmise de ISU Cluj.
Din fericire, până la această oră nu au fost semnalate victime și nu există persoane care...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Câte zile nu ai voie să speli haine după Bobotează? Tradiții, superstiții și adevărul din spatele obiceiului
Boboteaza, marcată în fiecare an pe 6 ianuarie, încheie ciclul sărbătorilor de iarnă și este una dintre cele mai puternice sărbători din calendarul ortodox.
Momentul amintește de Botezul Domnului în Iordan, iar ritualurile de sfințire a apei transformă această zi într-una cu o încărcătură profund spirituală.
Potrivit Alba24, Agheasma Mare sfințită în această zi este considerată un simbol al...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
