EVENIMENT
Șoferul beat care a lovit trei mașini pe strada Primăverii din Cluj-Napoca a fost reținut de polițiști

Joi, 3 septembrie, în jurul orei 15.30, pe strada Primăverii din municipiul Cluj-Napoca a avut loc un accident rutier cu pagube materiale, în care au fost implicate patru autoturisme.
Potrivit primelor cercetări, un bărbat de 49 de ani, din Cluj-Napoca, aflat la volan, a pierdut controlul mașinii pe fondul consumului de alcool și a acroșat trei autoturisme parcate.
Șoferul avea o alcoolemie uriașă
Testarea cu…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Apel pentru donare sânge, la Centrul de Transfuzie Sanguină Alba. Este nevoie URGENTĂ de grupa AB pozitiv

Centrul de Transfuzie Sanguină Alba a lansat joi, 4 septembrie, un apel urgent către cetățenii cu grupa AB pozitiv care pot dona sânge.
„Avem nevoie URGENT de donatori cu grupa AB pozitiv. Cererile pe această grupă au crescut, fiind vorba de pacienți cu afecțiuni grave.
Vă așteptăm la donare! Vă mulțumim!”, au transmis reprezentanții Centrului de Transfuzie Sanguină Alba, pe pagina de Facebook.
Donatorii sunt așteptați la sediul Centrului de Transfuzie Sanguină Alba din…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Profesorii, mesaj pentru politicieni și cei din administrația locală: NU VENIȚI LA FESTIVITĂȚI pe 8 septembrie

Câteva zile ne mai despart de începerea unui noi an școlar. Luni, 8 septembrie, școlile și grădinițele își deschid porțile pentru copii, dar poate niciodată angajații din învățământ nu au fost atât de înverșunați ca în acest an din cauza austerității, care afectează inclusiv bursele elevilor.
Cadrele didactice sunt în stradă, în fața Ministerului Educației, de aproape o lună. Joi, la…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
LIVE VIDEO. Nouă școală publică din Iris, prima construită din fonduri private. Declarațiile primarului Emil Boc

O nouă școală se deschide în cartierul Iris din Cluj-Napoca înainte cu câteva zile de deschiderea anului școlar. Primarul Emil Boc face declarații la noua unitate de învățământ.
Noua unitate de învățământ din Iris este prima școală publică din România construită de un investitor privat. Edilul a făcut un tur al școlii, subliniind că este o școală de nota 10.
Emil Boc: „O investiție…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
5 septembrie: Ziua Internațională a Carității. Un apel la solidaritate și compasiune în amintirea Maicii Tereza

5 septembrie – Ziua Internațională a Carității. Este o sărbătoare care pune în prim-plan gesturile de solidaritate, dăruirea dezinteresată și sprijinul acordat celor aflați în nevoie.
Data nu a fost aleasă întâmplător: ea coincide cu ziua în care, în 1997, s-a stins din viață Maica Tereza de Calcutta, simbol al iubirii necondiționate și al compasiunii pentru cei mai vulnerabili.
Maica Tereza este laureată a Premiului Nobel pentru Pace în 1979 „pentru activitatea…
Citește mai mult pe Alba24.ro