Connect with us

ACTUALITATE

Sosirile în unităţile de cazare au crescut cu 2,8% în luna iulie

Publicat

Sosirile în structurile de primire turistică au crescut cu 2,8% în iulie, comparativ cu aceeaşi lună a anului trecut, în timp ce înnoptările au scăzut cu 1,7%, potrivit datelor publicate vineri de Institutul Naţional de Statistică (INS).

În luna iulie 2022, comparativ cu luna iulie 2021, la punctele de frontieră, sosirile vizitatorilor străini au crescut cu 49,6%, iar plecările în străinătate ale vizitatorilor români cu 27,6%.

Sosirile înregistrate în structurile de primire turistică în luna iulie 2022 au însumat 1,475 milioane persoane, în creştere cu 2,8% faţă de cele din luna iulie 2021. Din numărul total de sosiri, în luna iulie 2022, sosirile turiştilor români în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare au reprezentat 87,9%, iar sosirile turiştilor străini 12,1%.

Înnoptările înregistrate în structurile de primire turistică în luna iulie 2022 au însumat 3,622 milioane, în scădere cu 1,7% faţă de cele din luna iulie 2021. Din numărul total de înnoptări, în luna iulie 2022, înnoptările turiştilor români în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare au reprezentat 89,6%, în timp ce înnoptările turiştilor străini au înregistrat un procent de 10,4%.

Durata medie a şederii în luna iulie 2022 a fost de 2,5 zile la turiştii români şi de 2,1 zile la turiştii străini. Indicele de utilizare netă a locurilor de cazare turistică în luna iulie 2022 a fost de 39,2% pe total structuri de cazare turistică, în scădere cu 0,7 puncte procentuale faţă de luna iulie 2021.

Sosirile în unităţile de cazare au crescut cu 2,8% în luna iulie: Sosirile vizitatorilor străini în România, înregistrate la punctele de frontieră, în luna iulie 2022, au însumat 1,427 milioane persoane

Sosirile vizitatorilor străini în România, înregistrate la punctele de frontieră, în luna iulie 2022, au însumat 1,427 milioane persoane, în creştere cu 49,6% faţă de luna iulie 2021.

Plecările vizitatorilor români în străinătate, înregistrate la punctele de frontieră, în luna iulie 2022, au însumat 1,822 milioane persoane, în creştere cu 27,6% comparativ cu luna iulie 2021.

Sosirile înregistrate în structurile de primire turistică, în perioada 1 ianuarie – 31 iulie 2022, au însumat 5,907 milioane persoane, în creştere cu 25,5% faţă de perioada 1 ianuarie – 31 iulie 2021. Din numărul total de sosiri, în perioada 1 ianuarie – 31 iulie 2022, sosirile turiştilor români în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare au reprezentat 86,3%, în timp ce sosirile turiştilor străini au înregistrat un procent de 13,7%.

Înnoptările înregistrate în structurile de primire turistică în perioada 1 ianuarie – 31 iulie 2022 au însumat 12,445 milioane, în creştere cu 21,5% faţă de cele din perioada 1 ianuarie – 31 iulie 2021. Din numărul total de înnoptări, în perioada 1 ianuarie – 31 iulie 2022, înnoptările turiştilor români în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare au reprezentat 85,7%, în timp ce înnoptările turiştilor străini au înregistrat un procent de 14,3%.

Durata medie a şederii în perioada 1 ianuarie – 31 iulie 2022 a fost de 2,1 zile la turiştii români şi de 2,2 zile la turiştii străini. Indicele de utilizare netă a locurilor de cazare turistică în perioada 1 ianuarie – 31 iulie 2022 a fost de 27,3% pe total structuri de cazare turistică, în creştere cu 3,7 puncte procentuale faţă de perioada 1 ianuarie – 31 iulie 2021.

Sosirile în unităţile de cazare au crescut cu 2,8% în luna iulie: În ce județe au fost înregistrate cele mai mari valori în rândul turiștilor în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare

Pe judeţe, în perioada 1 ianuarie – 31 iulie 2022, numărul de sosiri ale turiştilor în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare a înregistrat valori mai mari în: Municipiul Bucureşti (779.400 persoane), Braşov (625.800 persoane) şi Constanţa (615.000 persoane) iar înnoptările turiştilor în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare au înregistrat valori mai mari în: Constanţa (1,974 milioane), Municipiul Bucureşti (1,520 milioane) şi Braşov (1,178 milioane).

Pe ţări, cele mai multe sosiri ale turiştilor străini cazaţi în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare în perioada 1 ianuarie – 31 iulie 2022 au provenit din: Germania (90.000 persoane), Israel (71.800 persoane) şi Italia (59.300 persoane). Sosirile vizitatorilor străini în România, înregistrate la punctele de frontieră, au fost în perioada 1 ianuarie – 31 iulie 2022 de 6,941 milioane persoane, în creştere cu 109% faţă de perioada 1 ianuarie – 31 iulie 2021.

Plecările vizitatorilor români în străinătate, înregistrate la punctele de frontieră, au fost în perioada 1 ianuarie – 31 iulie 2022 de 9,572 milioane persoane, în creştere cu 63,6% comparativ cu perioada 1 ianuarie – 31 iulie 2021.

Sosirile în unităţile de cazare au crescut cu 2,8% în luna iulie: Sosirile în apartamente şi camere de închiriat înregistrate în luna iulie 2022 au însumat 175.800 persoane

Sosirile în apartamente şi camere de închiriat înregistrate în luna iulie 2022 au însumat 175.800 persoane, în creştere cu 27,3% faţă de cele din luna iulie 2021. Din numărul total de sosiri, în luna iulie 2022, sosirile turiştilor români în apartamente şi camere de închiriat au reprezentat 94,7%, în timp ce sosirile turiştilor străini 5,3%.

Înnoptările înregistrate în apartamente şi camere de închiriat în luna iulie 2022 au însumat 445.400, în creştere cu 20,7% faţă de cele din luna iulie 2021. Din numărul total de înnoptări, în luna iulie 2022, înnoptările turiştilor români în apartamente şi camere de închiriat au reprezentat 95,4%, în timp ce înnoptările turiştilor străini au înregistrat un procent de 4,6%.

Sosirile în apartamente şi camere de închiriat înregistrate în perioada 1 ianuarie – 31 iulie 2022, au însumat 531.800 persoane, în creştere cu 52,4% faţă de cele din perioada 1 ianuarie – 31 iulie 2021. Din numărul total de sosiri, în perioada 1 ianuarie – 31 iulie 2022, sosirile turiştilor români în apartamente şi camere de închiriat au reprezentat 93,2%, iar sosirile turiştilor străini 6,8%.

Sosirile în unităţile de cazare au crescut cu 2,8% în luna iulie: În ce județe au fost înregistrate cele mai mari valori, în rândul turiștilor cazați în apartamente şi camere de închiriat a în

Pe judeţe, în perioada 1 ianuarie – 31 iulie 2022, numărul de sosiri ale turiştilor în apartamente şi camere de închiriat a înregistrat valori mai mari în: Braşov (93.500 persoane), Constanţa (93.100 persoane) şi Municipiul Bucureşti (78.000 persoane). Înnoptările înregistrate în apartamente şi camere de închiriat în perioada 1 ianuarie – 31 iulie 2022, au însumat 1,123 milioane, în creştere cu 46,3% faţă de cele din perioada 1 ianuarie – 31 iulie 2021.

Din numărul total de înnoptări, în perioada 1 ianuarie – 31 iulie 2022, înnoptările turiştilor români în apartamente şi camere de închiriat au reprezentat 92,6%, în timp ce înnoptările turiştilor străini au înregistrat un procent de 7,4%.

Pe judeţe, înnoptările turiştilor în apartamente şi camere de închiriat în perioada 1 ianuarie – 31 iulie 2022, au înregistrat valori mai mari în: Constanţa (295.200), Braşov (172.300) şi Municipiul Bucureşti (151.300). Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

MOMENTUL DE CULTURĂ. CU GEORGICĂ MANOLE (385)

Publicat

momentul de culturĂ. cu georgicĂ manole (385)

Publicitate

O rubrică realizată de profesor Georgică Manole, scriitor, epigramist

 

POLITICIANUL, O ÎNTRUCHIPARE A DIAVOLULUI

 

Între miile de pagini de critică scrise de-a lungul timpului despre clasici, romantici, moderni și neomoderni, sesizăm de fapt sindromul neputinței acestora. Stăpâni pe zona …ACOLO, ei n-au putut crea o breșă semnificativă în P2 (poarta dintre …ACOLO și… DINCOLO) ca deschidere spre orizont. Chinuindu-și simțurile la nivelul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO&VIDEO: A fost sărbătoare la biserica ctitorită de părintele Patriarh Teoctist Arăpașu, din satul Victoria, comuna Stăuceni

Publicat

foto&video: a fost sărbătoare la biserica ctitorită de părintele patriarh

Publicitate

Ctitoria părintelui Patriarh Teoctist Arăpașu, Biserica cu hramul ,,Nașterea Maicii Domnului” din satul Victoria, comuna Stăuceni, județul Botoșani, a îmbrăcat luni veșmânt de sărbătoare, în cinstea ocrotitoarei acestui sfânt lăcaș. Biserica a fost împodobită cu trandafiri albi și crizanteme, dar de departe cele mai frumoase flori au fost enoriașii, care au venit în număr mare pentru a primi binecuvântare divină în ziua…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Patronatele din turism solicită Guvernului să renunțe la majorarea TVA, de la 1 ianuarie 2026

Publicat

patronatele din turism solicită guvernului să renunțe la majorarea tva,

Publicitate

Planurile Guvernului de a majora TVA în sectorul HoReCa, de la 1 ianuarie 2026, ar putea distruge definitiv competitivitatea industriei și ar penaliza direct populația, avertizează Federația Patronatelor din Industria Ospitalității din România (FPIOR).

În acest context, organizația solicită Executivului să renunțe la scenariul de majorare a TVA și să deschidă un dialog real cu industria, pentru găsirea unor soluții care să susțină dezvoltarea,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșăneanca Simona Radiș: Mergem la Shanghai să dăm tot ce avem mai bun

Publicat

botoșăneanca simona radiș: mergem la shanghai să dăm tot ce

Publicitate

Dubla campioană olimpică Simona Radiș a declarat, miercuri, la Complexul Sportiv Național ‘Elisabeta Lipă’ din Snagov, că ea și colegii din lotul României vor da totul la Campionatele Mondiale de la Shanghai (21-28 septembrie) pentru a obține rezultate așteptate de toată lumea.

Federația Română de Canotaj are un nou partener strategic, iar colaborarea a fost lansată în cadrul unui eveniment la care au luat parte personalități importante din…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe