EVENIMENT
Șoț și soție din Aiud, condamnați pentru abuz de încredere. Ce au făcut cu banii unui elvețian care a vrut să își cumpere o casă

Un bărbat și o femeie din Aiud, soț și soție, au fost condamnați de magistrații din oraș pentru abuz de încredere. Aceștia și-au aflat pedeapsa în primă instanță, în data de 17 ianuarie 2025.
Motivul pentru care cei doi au ajuns în fața magistraților este că au abuzat de încrederea unui elevețian, care le-a dat bani pentru a-i cumpăra o casă în Aiud.
La mai bine de patru ani de la comiterea faptei, magistrații Judecătoriei Aiud au dat o decizie în acest…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Refugiul „Piatra Tâlharului”, noua oază montană din Apuseni deschisă drumeților

Clubul Alpin Român – Filiala Cluj anunță cu mândrie finalizarea și deschiderea Refugiului Montan „Piatra Tâlharului”, situat pe Culmea Vlădesei, în Munții Apuseni.
Noul refugiu este conceput pentru drumeți, turiști și pasionați de munte, oferind adăpost sigur indiferent de condițiile meteo.
Accesul la refugiu se realizează printr-un sistem simplu de verificare, prin apăsarea unui buton, combinând…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Eleva din Cluj care a cucerit lumea la karate. Alexandra Baican, campioană mondială la kyokushin

O elevă de la Liceul Elf Cluj-Napoca a făcut ca orașul să fie mândru la nivel internațional. Alexandra Baican, elevă în clasa a VI-a C, a devenit campioană mondială la karate kyokushin, obținând locul I la Open World Championship, desfășurat recent la Szolnok, Ungaria.
Performanța Alexandrei nu se limitează doar la tatami.
Performanțele nu se opresc la sport
Cu o disciplină remarcabilă și pasiune…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Petrișor Peiu, AUR: Împrumuturile în valută depășesc împrumuturile în lei, riscuri valutare majore asumate de firmele românești

Senatorul AUR, Petrișor Peiu, avertizează miercuri că în ultimii cinci ani guvernele PSD-PNL-USR-UDMR au împins finanțele publice într-o spirală nesustenabilă a împrumuturilor, statul ajungând să se crediteze mai repede decât economia reală. În același timp, firmele românești au apelat masiv la împrumuturi în valută, expunându-se la riscuri valutare majore.
Datele prezentate de senatorul AUR…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Un urs a fost observat în Aiud, zona ”La Baltă”, a anunțat Jandarmeria Alba, miercuri seara.
La fața locului se deplasează de urgență echipajul de intervenție al Jandarmeriei Alba, aflat în serviciu, echipat corespunzător pentru alungarea animalelor de talie mare.
Pentru prevenirea apariției unor situații de risc la adresa sănătății, integrității sau chiar a vieții populației din zonă, ISU Alba a emis mesaj Ro-Alert.
Citește mai mult pe Alba24.ro