Connect with us

EVENIMENT

Soţi din Jidvei, cercetaţi pentru înşelăciune cu monede din aur. Au schimbat comanda sub ochii curierului

Publicat

Doi soţi din comuna Jidvei sunt cercetaţi pentru înşelăciune, unul dintre ei fiind reţinut de poliţişti. Cei doi ar fi comandat, pe internet, monede din aur, iar când au primit coletele, sub pretextul că verifică autenticitatea acestora, le-ar fi înlocuit cu unele confecţionate dintr-un metal nepreţios.

Potrivit IPJ Alba, joi, poliţiştii de investigaţii criminale din cadrul Poliţiei Municipiului Alba Iulia au luat măsura reţinerii, pentru o perioadă de 24 de ore, faţă de un tânăr de 26 de ani din comuna Jidvei, care, împreună cu soţia sa, în vârstă de 18 ani, sunt bănuiţi de înşelăciune.

În urma cercetărilor efectuate, poliţiştii au stabilit că, în zilele de 24 septembrie şi 1 octombrie 2018, în timp ce se aflau pe raza municipiului Alba Iulia, celor doi soţi le-ar fi fost livrate, de către reprezentantul unei firme de curierat, două monede din aur.

Sub pretextul că doresc să verifice conţinutul coletelor au solicitat deschiderea acestora şi, profitând de neatenţia curierului, ar fi schimbat monedele cu unele confecţionate dintr-un metal nepreţios, după care, invocând faptul că acestea nu sunt conforme cu cele comandate, ar fi refuzat comanda.

Prejudiciul cauzat prin faptele celor doi este în valoare de 10.382 lei.

Bărbatul va fi prezentat în faţa procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, pentru dispunerea măsurilor legale.

Cercetările sunt continuate în vederea stabilirii întregii activităţi infracționale a celor două persoane bănuite de înşelăciune precum şi pentru recuperarea prejudiciului.

Sursa: Alba24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Clujul riscă să devină cel mai scump aeroport din țară pentru parcări. GOTO Parking vrea să majoreze tarifele

Publicat

goto parking.jpg






Aeroportul Internațional „Avram Iancu” din Cluj-Napoca riscă să devină cel mai scump aeroport din România pentru parcări, depășind tradiționalele aeroporturi din București, Iași sau Timișoara atunci când vine vorba de costurile pe termen lung.

Clujul devine cel mai scump aeroport din țară pentru parcări

Comparativ, la Aeroportul Internațional Henri Coandă Otopeni, o zi de parcare costă 100 de lei,...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Serbare de Crăciun la Fundația ”Ioan și Maria” Cluj, cu colinde ale copiilor de la after-school și cu degustare purceluș

Publicat

colind goia.jpg






O serbare de Crăciun a avut loc la Fundația ”Ioan și Maria” din Cluj-Napoca, eveniment desfășurat la sediul din cartierul Mănăștur.

În cadrul evenimentului, grupul copiilor colindători condus de profesoarele Roxana Havrici și Diana Liuța a susținut un concert, primit cu aplauze de cei prezenți.

fundația

Surpriza serii a fost un purceluș pregătit pentru degustare, cu șorici și urechi pentru copii.

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Noi reguli pentru participarea la târguri internaționale. Cum vor putea accesa firmele ajutorul de la stat

Publicat

noi reguli pentru participarea la târguri internaționale. cum vor putea

Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului (MEDAT) propune noi reguli pentru participarea la târgurile internaționale. Printr-un proiect publicat vineri, se intenționează revizuirea criteriilor de selecție pentru acordarea ajutorului de minimis, pe care antreprenorii îl pot solicita pentru a participa la târguri internaționale.

„Până acum, selecția pentru participarea la târgurile internaționale de turism funcționa, în practică, după un principiu...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

CFR Cluj a bătut acasă la ea revelaţia Superligii la fotbal. Prima înfrângere acasă pentru gazde

Publicat

cfr cluj 1.jpg






CFR Cluj a învins-o pe FC Botoşani cu scorul de 1-0 (1-0), vineri seara, în deplasare, în primul meci din etapa a 21-a a Superligii de fotbal.

 

Priama înfrângere acasă pentru gazde

Unicul gol al partidei a fost înscris de Adrian Păun (5), cu un şut din întoarcere din marginea careului.

Gazdele au avut o ocazie bună prin Enzo Lopez (53), dar argentinianul a şutat în portarul Otto Hindrich. Meciul s-a...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe