Connect with us

ACTUALITATE

Spania a închis o parte a spațiului aerian din cauza resturilor unei rachete chinezești

Publicat

fotografie cu caracter ilustrativ

Spania a închis pentru o perioadă scurtă de timp, o parte a spațiului aerian din cauza unor resturi ale unei rachete chinezești, conform Reuters.

Spania a închis vineri, pentru scurt timp spațiul aerian deasupra regiunii Catalonia (nord-est) și a altor trei regiuni, deoarece se așteaptă ca rămășițele unei rachete chinezești să treacă prin zonă, au anunțat vineri autoritățile pentru situații de urgență.

„Din cauza riscului asociat cu trecerea obiectului spațial CZ-5B prin spațiul aerian spaniol, zborurile au fost restricționate în totalitate de la ora 09:38 la 10:18 în Catalonia și în alte comunități”, a anunțat serviciul pe contul său de Twitter.

Racheta Long March 5B (CZ-5B), cea mai puternică rachetă chineză, a decolat pe 31 octombrie din sudul Chinei pentru a livra ultimul modul al stației spațiale aflate în construcție.

Pe măsură ce gravitația trage racheta înapoi pe Pământ, se așteaptă ca o mare parte a acesteia să ardă la reintrare, deși există temeri că mai multe bucăți ar putea supraviețui.

Spania a închis o parte a spațiului aerian din cauza resturilor unei rachete chinezești. Declarațiile Serviciului de supraveghere și urmărire spațială al Uniunii Europene

Serviciul de supraveghere și urmărire spațială al Uniunii Europene a declarat că resturile vor reintra cel mai probabil în atmosfera terestră în mijlocul Atlanticului și vor ateriza în mare. Serviciul a avertizat că nordul Spaniei și Portugalia și sudul Italiei se află în traiectoria potențială a rachetei.

„Probabilitatea statistică a unui impact la sol în zonele populate este scăzută. Aceste previziuni vin însă cu incertitudini, iar o estimare mai bună va fi posibilă doar în apropierea reintratului”, a precizat EUSST.

Acesta a fost cel de-al patrulea zbor al Long March 5B de la lansarea sa inaugurală din mai 2020. La prima sa lansare, fragmente din rachetă au aterizat pe Coasta de Fildeș, deteriorând mai multe clădiri. Resturi de la al doilea zbor au aterizat în Oceanul Indian, în timp ce rămășițele celui de-al treilea au căzut în Marea Sulu din Filipine.

Reintrarea rachetei în atmosferă este o practică obișnuită la nivel internațional, a declarat vineri Zhao Lijian, purtător de cuvânt al Ministerului chinez de Externe, în cadrul unei ședințe periodice de informare, când a fost întrebat dacă China a luat măsuri pentru a reduce riscurile.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Cele două surori dispărute din Botoșani au fost găsite în municipiul Iași

Publicat

alertĂ: două surori din botoșani au dispărut în drum spre

Publicitate

Cele două minore din județul Botoșani, date dispărute în cursul zilei de miercuri, 5 noiembrie 2025, au fost găsite tefere în municipiul Iași. Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani, fetele au fost identificate de polițiști în cursul zilei de miercuri și se află în prezent în custodia autorităților.

„Cele două surori au fost identificate pe raza municipiului Iași. În acest moment, se află în custodia polițiștilor….

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

MOMENTUL DE CULTURĂ. CU GEORGICĂ MANOLE (401)

Publicat

momentul de culturĂ. cu georgicĂ manole (401)

Publicitate

O rubrică realizată de profesor Georgică Manole, scriitor, epigramist

 

„Dilema” nr. 86 din 30 octombrie – 5 noiembrie 2025. Pompiliu Crăciunescu publică eseul „Corpul, dincolo de „numărul vieții”. Pornind de la nuvela „Maître Frenhofer” a lui Balzac și trecând prin Octavio Paz, autorul ajunge la Eminescu: „Miron și frumoasa fără corp” este poemul ireductibilei seducții izvorâte din abisul non-corporalității. Suferințele…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Lovitură pentru afacerea păcănelelor: Tinerii sub 21 de ani, excluși din sălile de jocuri

Publicat

lovitură pentru afacerea păcănelelor: tinerii sub 21 de ani, excluși

Publicitate

Lege anti-păcănele: Tinerii cu vârsta sub 21 de ani vor avea interdicţie să participe la jocuri de noroc, iar în mediul online va fi interzisă difuzarea reclamelor la această industrie, în intervalul orar 06:00 – 24:00, informează alba24.ro

Interdicțiile sunt cuprinse în două proiecte de lege depuse de parlamentarele Raluca Turcan (PNL) şi Diana Stoica (USR), transmite Digi24.

„Ştim deja că păcănelele distrug vieţi şi distrug…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Iarna 2025–2026 aduce surprize: Început blând, dar episoade de ger și ninsori abundente în România

Publicat

iarna 2025–2026 aduce surprize: Început blând, dar episoade de ger

Publicitate

Vremea în iarna 2025-2026. Meteorologii prognozează un început de iarnă în România cu temperaturi peste media celor obișnuite, însă nu exclud episoade de vreme severă, cu ninsori, viscol și ger. Evoluția Vortexului Polar indică o instalare mai timpurie a iernii, mai ales în zone din America de Nord și Europa.

Meteorologii observă formarea unui eveniment rar de încălzire stratosferică timpurie, care ar putea slăbi Vortexul Polar.

Aceasta va…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe