EVENIMENT
Spania a închis spitalul de campanie instalat în centrul de conferinţe din Madrid. Aici au fost tratați peste 4.000 de pacienți. Numărul infecțiilor scade rapid
Spania a închis vineri un spital de campanie instalat într-un centru de conferinţe din Madrid în perioada când se confrunta cu un mare număr de pacienţi infectaţi cu noul coronavirus, informează dpa.
Închiderea acestui spital are o importanţă simbolică în lupta ţării puternic lovite împotriva epidemiei şi a fost luată în timp ce numărul infecţiilor scade acum rapid.
Peste 4.000 de persoane au fost tratate în acest spital, unde doar 17 au murit. Printre cei vindecaţi se numără o femeie de 103 ani, potrivit liderului regiunii Madrid, Isabel Diaz Ayuso, la ceremonia de închidere.
Ea a declarat că este sigură că un astfel de spital nu va mai fi niciodată necesar, chiar dacă epidemia se reaprinde la toamnă, deoarece sistemul de sănătate al Madridului a fost reformat şi modernizat.
Spitalul din centrul de conferinţe Ifema – care este folosit în mod normal pentru târguri, expoziţii şi activităţi culturale – a fost instalat într-un timp record de 48 de ore şi avea 1.350 de paturi, dintre care 16 erau echipate pentru terapie intensivă. În timpul unei vizite regale, regele Felipe al VI-lea a numit spitalul un loc de speranţă pentru moralul Spaniei.
Peste 215.000 de oameni au suferit de virus şi 24.800 au murit, potrivit ultimelor cifre din Spania vineri. Madridul, cu peste 60.000 de infecţii, a fost cel mai grav afectat în ţară.
Numărul infecţiilor acum scade şi guvernul a început să relaxeze izolarea, permiţând oamenilor să facă plimbări sau sport începând de sâmbătă.AGERPRES
EVENIMENT
OVO, spectacolul-fenomen de acrobație al Cirque du Soleil vine la Cluj în 2026. Află prețul biletelor și programul
Celebrul spectacol „OVO” („ou” în portugheză), creat de Cirque du Soleil și urmărit de peste 7 milioane de spectatori la nivel mondial, vine în Cluj-Napoca într-o versiune complet reimaginată. Producția spectaculară va fi prezentată la BT Arena, în perioada 23–26 aprilie 2026, în cadrul a cinci reprezentații dedicate publicului de toate vârstele.
Cirque du Soleil aduce la Cluj o nouă iterație a…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
De Ziua Națională a României, luni, 1 Decembrie, simbolurile identității naționale vor fi puse din nou în valoare. Imnul național „Deșteaptă-te, române!” va răsuna din turnul Primăriei la patru ore-cheie ale zilei: 9:00, 12:00, 15:00 și 18:00, marcând solemn cea mai importantă sărbătoare națională a românilor.
Difuzarea imnului național din turnul Primăriei reprezintă un gest de respect față de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Tânăr de 24 de ani, arestat după ce a furat peste 2000 de lei din două biserici din Cluj
Un tânăr în vârstă de 24 de ani, din județul Alba, a fost arestat preventiv duminică pentru 30 de zile, fiind acuzat că a pătruns ilegal în două biserici din comuna Tritenii de Jos, județul Cluj, de unde ar fi furat, în total, 2.200 de lei.
Potrivit IPJ Cluj, la data de 29 noiembrie, polițiștii din cadrul Secției 4 Poliție Rurală Câmpia Turzii au dispus reținerea, pentru 24 de ore, a tânărului, bănuit…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Guvernul își va angaja răspunderea pe proiectul privind pensiile magistraților în ședința comună de plen a Camerei Deputaților și Senatului, care va avea loc marți după-amiază.
Birourile permanente reunite ale Parlamentului au decis vineri ca ședința comună de plen consacrată angajării răspunderii Guvernului asupra proiectului de lege pentru modificarea și completarea unor acte normative din domeniul pensiilor de serviciu să aibă loc marți, 2 decembrie, după ședința…
Citește mai mult pe Alba24.ro




