Connect with us

ACTUALITATE

SPANIA: Alegeri legislative anticipate pentru 28 aprilie convocate de premierul Sanchez

Publicat

Sursa foto: Europafm.ro

Şeful executivului socialist spaniol, Pedro Sanchez, a anunţat vineri convocarea de alegeri legislative anticipate pentru data de 28 aprilie, a treia rundă în mai puţin de patru ani, transmite AFP.

‘Am propus dizolvarea parlamentului şi convocarea de alegeri legislative pentru 28 aprilie’, a declarat Sanchez, după o şedinţă de guvern extraordinară convocată după ce parlamentul a respins proiectul de buget al socialiştilor pe fondul crizei persistente din Catalonia.

Aflat de opt luni în fruntea guvernului cu cea mai redusă susţinere parlamentară din istoria ţării, Sanchez nu a reuşit să menţină fragila majoritate formată din socialişti, stânga radicală Podemos, separatiştii catalani şi naţionaliştii basci, care i-a permis să-l înlăture de la putere, la 1 iunie 2018, printr-o moţiune de cenzură, pe predecesorul său conservator Mariano Rajoy.

Miercuri, separatiştii catalani au respins, împreună cu opoziţia de dreapta, proiectul de buget al socialiştilor, la o zi după ce la Madrid a început procesul în care 12 lideri secesionişti sunt judecaţi pentru rolul lor în tentativa de independenţă a Cataloniei în 2017.

Dialogul între guvern şi separatişti fusese întrerupt săptămâna trecută, aceştia din urmă continuând să ceară un referendum de autodeterminare, inacceptabil pentru Madrid.

În declaraţia de vineri, şeful guvernului a acuzat dreapta şi pe separatişti că au blocat ‘bugetul cel mai social al deceniului în ţara noastră’ după ‘şapte ani de nedreptăţi sociale şi de austeritate’.

Executivul transmisese vineri presei un document în care lăuda bilanţul scurtei sale guvernări: creşterea cu 22% a salariului minim, finanţarea de măsuri de combatere a violenţei asupra femeilor ş.a.

În opinia cercetătoarei în ştiinţe politice Berta Barbet, Pedro Sanchez consideră că, prin convocarea de alegeri anticipate, ar putea minimiza impactul unui posibil vot-sancţiune al alegătorilor.

Sanchez este atacat frontal în privinţa problemei catalane de Partidul Popular (PP), de liberalii din Ciudadanos şi de partidul extremist de dreapta Vox, care au organizat duminică o mare manifestaţie pentru a cere alegeri.

‘Cu timpul, această ameninţare (a dreptei şi extremiştilor de dreapta) nu va face decât să se înrăutăţească’, atrage atenţia Berta Barbet.

Conform mai multor sondaje, PP, Ciudadanos şi Vox ar fi în măsură să formeze împreună o majoritate la nivel naţional, aşa cum au procedat în ianuarie în Andaluzia pentru a-i îndepărta pe socialişti din fieful lor istoric.

Convocarea acestui nou scrutin ‘reprezintă sfârşitul unei legislaturi atipice, agitate’, care a început în 2016, consideră Paloma Roman, politolog la Universitatea Complutense din Madrid.

În mai puţin de patru ani, bipartidismul s-a făcut ţăndări, Catalonia a încercat să se separe, un şef de guvern – Mariano Rajoy – a fost îndepărtat, pentru prima oară în 40 de ani, de un adversar – Pedro Sanchez – pe care îl învinsese la urne.

Mai mult, noile alegeri ar putea să nu rezolve nimic.

Odată cu apariţia Vox, în camera legislativă inferioară s-ar putea înregistra un nou record de partide reprezentate, iar separatiştii – în continuare la putere în Catalonia şi furioşi din cauza procesului de la Madrid – vor fi tot mai puţin dispuşi să negocieze.

În opinia lui Steven Trypsteen, analist la ING, o majoritate PP-Ciudadanos-Vox riscă să crească ‘tensiunile între guvernul central şi Catalonia’. Dacă voturile naţionaliştilor basci şi catalani vor fi indispensabile pentru a guverna, un nou ‘blocaj politic’ se anunţă. (AGERPRES)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Rezultatele tragerilor la LOTO de joi, 6 noiembrie 2025

Publicat

rezultatele tragerilor la loto de duminică, 19 octombrie 2025

Publicitate

LOTERIA ROMÂNĂ a continuat, joi, 6 noiembrie 2025, seria extragerilor Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc.

Numerele extrase joi, 6 noiembrie 2025:

Loto 6/49: 42, 2, 20, 35, 22, 46

Loto 5/40: 3, 36, 10, 14, 1, 19

Joker: 29, 12, 26, 40, 20 + 11

Noroc: 4 1 0 6 8 5 4

Publicitate

Noroc Plus: 6 3 8 9 6 0

Super Noroc: 1 0 6 9 5 8


Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Prefectul a ajuns la incendiul de la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Dorohoi. Obiectele sfinte, salvate din calea flăcărilor de pompieri

Publicat

prefectul a ajuns la incendiul de la biserica „adormirea maicii

Publicitate

Incendiul izbucnit joi după-amiază în interiorul Bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Dorohoi a fost lichidat complet, după o intervenție promptă a pompierilor din cadrul Detașamentului Dorohoi.

Flăcările au cuprins mai multe cărți și materiale religioase depozitate în spatele Sfintei Mese, iar fumul s-a extins rapid în zona altarului. Din fericire, reacția rapidă a echipajelor de intervenție a împiedicat extinderea…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Incendiu la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Dorohoi: Flăcările au cuprins altarul. Pompierii luptă să salveze lăcașul de cult

Publicat

incendiu la biserica „adormirea maicii domnului” din dorohoi: flăcările au

Publicitate

Clipe de panică, în această seară, la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Dorohoi, unde un incendiu a izbucnit brusc în interiorul sfântului lăcaș. Flăcările au fost observate de oameni aflați în apropiere, care au alertat imediat autoritățile, speriați că focul ar putea distruge biserica.

La fața locului au intervenit de urgență pompierii Detașamentului Dorohoi, cu trei autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Zilele Bibliotecii Județene „Mihai Eminescu” Botoșani: 143 de ani de lectură, cultură și creativitate

Publicat

zilele bibliotecii județene „mihai eminescu” botoșani: 143 de ani de

Publicitate

Biblioteca Județeană „Mihai Eminescu” Botoșani marchează, în perioada 10 – 14 noiembrie 2025, un moment de sărbătoare: 143 de ani de la înființare. Instituția, inaugurată la 14 noiembrie 1882 din inițiativa primarului Theodor Boian, a devenit de-a lungul timpului un veritabil reper pentru viața culturală și educațională a județului.

Pentru a celebra această impresionantă tradiție, biblioteca organizează o nouă ediție a „Zilelor…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe