Connect with us

EVENIMENT

Spania ar putea suspenda timp de câteva luni evacuările şi plăţile chiriilor

Publicat

Guvernul spaniol elaborează un pachet de 700 de milioane de euro pentru a-i ajuta pe chiriaşii privaţi să treacă de criza provocată de pandemia de coronavirus (COVID-19) şi probabil va suspenda timp de câteva luni evacuările şi plăţile chiriilor, au declarat, pentru Reuters, surse care au dorit să-şi păstreze anonimatul.

Măsurile ar urma să fie aprobate la reuniunea de marţi a Cabinetului, a declarat o sursă din Ministerul Transporturilor, pentru Reuters.

Statul va suspenda evacuările timp de şase luni şi plăţile chiriilor patru luni, pentru gospodăriile cu venituri scăzute, cel mai grav afectate de pandemie. Ulterior, chiriaşii vor achita chiria restantă într-o perioadă de 3-6 ani, conform proiectului de lege, care ar putea fi modificat înainte de a fi aprobat, adaugă sursele. Proprietarii care deţin opt sau mai multe proprietăţi vor suporta planificata amânare pe patru luni a plăţii chiriilor.

Prin schema pentru locuinţele publice, statul va furniza până la 600 de milioane de euro în ajutoare directe chiriaşilor care se confruntă cu dificultăţi. Prin intermediul Agenţiei publice de creditare, Guvernul va furniza credite de 100 de milioane de euro persoanelor afectate de criză, pentru a plăti la timp chiria.

În plus, contractele de închiriere care expiră în următoarele şase luni vor fi extinse automat cu încă şase luni.

Numărul cazurilor de coronavirus din Spania a urcat luni la 85.195, de la cifra de 78.797 înregistrată duminică, a anunţat Ministerul Sănătăţii, bilanţul infecţiilor depăşindu-l pe cel raportat în China, de 81.470, conform celor mai recente date.

Bilanţul deceselor cauzate de noul coronavirus în Spania a crescut luni la 7.340, după ce duminică au fost înregistrate 6.528. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Două persoane rănite într-un incendiu izbucnit la o cabană din Bistra, aflată într-o zonă greu accesibilă

Publicat

incendiu pe raza municipiului aiud: o tigaie uitată pe foc

Două persoane au fost rănite într-un incendiu izbucnit la o cabană din Bistra, în noaptea dinspre vineri spre sâmbătă.

Un incendiu izbucnit la o cabană din lemn din satul Runcuri, aparținând comunei Bistra, a mobilizat, miercuri, forțele de intervenție ale Secției de pompieri Câmpeni.

În urma evenimentului, două persoane au fost rănite.

Potrivit informațiilor transmise de ISU Alba, incendiul a izbucnit la o cabană din lemn, cu o suprafață de aproximativ 70 de metri...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

StepIng. Stagii de practică pentru viitorii ingineri – Deschiderea înscrierilor pentru seria 2026

Publicat

oradea 2.jpg






Universitatea din Oradea, în parteneriat cu Transilvania IT Cluster, anunță deschiderea perioadei de înscrieri pentru stagiile de practică destinate studenților din domeniile inginerești, în cadrul proiectului „Dezvoltarea de stagii de practică adaptate pieței muncii destinate studenților din domeniile de studii inginerești ale Universității din Oradea”.

Înscrierile pentru noua serie de practică au loc în...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

CFR Cluj, învinsă de KAA Gent în primul amical din Spania. Echipa lui Daniel Pancu, dominată în prima repriză

Publicat

cfr cluj amical kaa gent sursa cfr cluj facebook e1767962698592.jpg






CFR Cluj a suferit o înfrângere cu 0-2 în fața formației belgiene KAA Gent, într-un meci de pregătire disputat în cantonamentul din Spania.

Echipa antrenată de Daniel Pancu a început partida cu o formulă de start apropiată de cea standard, însă acest lucru nu a fost suficient pentru a contracara ritmul și precizia adversarilor.

Belgienii au controlat autoritar prima repriză, perioadă în care și-au...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Încă trei morți de gripă la Cluj. Crește numărul de cazuri. Recomandările medicilor

Publicat

pat spital 2.jpg






Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) a prezentat evoluția infecțiilor respiratorii acute, a gripei și a infecțiilor respiratorii acute severe (SARI în săptămâna 29.12.2025 – 04.01.2026 , din care rezultă încă trei cazuri de decese înregistrate la nivelul județului Cluj. 

Astfel, au fost 10.570 cazuri de gripă clinică la nivel național, comparativ cu 12.630 înregistrate în
săptămâna...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe