EVENIMENT
Spania sărbătoreşte sfârşitul lockdown-ului, însă un expert avertizează că pandemia este departe de a se termina
Un expert-cheie a avertizat că pandemia de COVID-19 este departe de a se termina după ce spaniolii au sărbătorit sfârşitul a şase luni de lockdown duminică, acordând puţină atenţie purtării măştilor sanitare sau distanţării sociale, informează dpa.
În declaraţii făcute cotidianului El Pais, preşedinta Societăţii de Epidemiologie din Spania, Elena Vanessa Martinez, a avertizat că există încă numeroase persoane infectate care ar putea transmite virusul.
„În această situaţie, sunt îngrijorată de falsul semnal de siguranţă dat odată cu sfârşitul lockdown-ului şi al interdicţiei de a circula noaptea”, a declarat Martinez.
Majoritatea restricţiilor au încetat la miezul nopţii, inclusiv cea la nivel naţional privind circulaţia pe timp de noapte, care a fost ridicată în majoritatea locurilor, însă rămâne în vigoare în altele.
Călătoriile în interiorul Spaniei sunt, de asemenea, din nou permise, la fel ca şi vizitarea familiei.
Guvernul de stânga al Spaniei a solicitat însă prudenţă. „Pandemia nu s-a terminat încă”, a avertizat sâmbătă vicepremierul Carmen Calvo.
Oficialii sunt îngrijoraţi că situaţia de anul trecut s-ar putea repeta: în iunie, guvernul a declarat un „nou normal”, relaxând numeroase restricţii, însă până în noiembrie numărul cazurilor de COVID-19 a crescut din nou, iar autorităţile au fost nevoite să declare starea de urgenţă, care a constituit baza legală pentru impunerea de restricţii la nivel naţional. AGERPRES
EVENIMENT
MESAJE de Sfântul Nicolae: urări frumoase, amuzante și religioase pentru cei care își sărbătoresc onomastica
Sfântul Nicolae este sărbătorit anual pe 6 decembrie. În acestă zi, marcată cu cruce roșie, peste 800.000 de români își serbează onomastica, purtând nume precum Nicolae, Nicoleta, Nicușor, Niculiță, Niculina sau Nicole, cât și derivatele lor.
Așadar, am pregătit mai jos o selecție de mesaje, urări și felicitări pentru a celebra ziua de Sfântul Nicolae.
Ocrotitor al copiilor, al celor aflați în nevoie și al marinarilor, el este cunoscut pentru generozitatea și…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Alba Iulia va deveni oficial Capitala Tineretului din România 2026. Evenimentul de semnare, programat în 10 decembrie
Alba Iulia va deveni Capitala Tineretului din România 2026. Evenimentul de semnare a documentelor este programat pentru miercuri, 10 decembrie 2025, la Palatul Principilor Transilvaniei.
”Evenimentul, programat pentru ora 14:00, nu este o simplă festivitate, ci formalizarea juridică a unui mecanism de co-management”, transmit reprezentanții administrației locale.
Aceștia spun că până acum a avut loc un ”proces amplu de pregătire, desfășurat în trei faze strategice:…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. „Pirații” trupei Alestorm au adus rața în centrul Clujului. O banană, un rechin și un papagal au aprins atmosfera
Cluj-Napoca s-a transformat joi seară într-un port al piraților moderni, când legendara trupă scoțiană Alestorm, autoproclamați și unanim acceptați drept cea mai bună trupă de pirați din Univers, a revenit în România pentru un show exploziv.
Deși renumiți pentru estetica lor de pirați ai metalului, scoțienii nu au venit cu o corabie sau decoruri nautice, în schimb, o rață uriașă gonflabilă trona…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Târgul de Crăciun de la Palatul Principilor din Alba Iulia s-a deschis. Programul evenimentului
Târgul de Crăciun de la Palatul Principilor din Alba Iulia s-a deschis vineri.
Pe scena special amenajată în cadrul târgului, de la ora 19.00, urcă GINO, cu un super concert de colinde: „Acum, în prag de sărbători!”.

Târgul de Crăciun de la Palatul Principilor în Alba Iulia. Program
Colindăm cu inima, pentru Alba Iulia – artiștii ediției a III-a
Începând de vineri, în fiecare sfârșit de săptămână,…
Citește mai mult pe Alba24.ro



