Connect with us

ACTUALITATE

Spania va aproba plafonarea preţului gazelor naturale

Publicat

Guvernul Spaniei va aproba vineri, într-o şedinţă extraordinară a Cabinetului, plafonarea temporară a preţului de referinţă al gazelor naturale şi cărbunelui, a anunţat marţi purtătorul de cuvânt Isabel Rodriguez, transmite Reuters.

În urmă cu două săptămâni, Spania şi Portugalia au ajuns la un acord cu Comisia Europeană pentru a putea scădea preţul energiei electrice în peninsula iberică, în virtutea unei derogări care le permite celor două state să disocieze preţul electricităţii de cel al gazelor naturale.

Spania va aproba plafonarea preţului gazelor naturale. Undă verde pentru adoptarea de ”măsuri excepționale”

Uniunea Europeană a autorizat încă de la finele lunii martie Spania şi Portugalia să adopte "măsuri excepţionale" pentru a diminua preţul gazelor naturale utilizate la producţia de electricitate şi a reduce astfel factura energetică a gospodăriilor, care este una deosebit de ridicată în cele două ţări.

Această măsură derogatorie a fost validată de Executivul comunitar "ţinând cont de situaţia particulară" a celor două ţări care au "pachete energetice compuse în principal din energii regenerabile şi ţinând cont de faptul că există foarte puţine interconexiuni cu piaţa europeană", a subliniat la rândul său preşedintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.

Într-o primă etapă, preţul gazelor naturale utilizate în producţia de electricitate va fi plafonat la 40 de euro pentru un Megawat-oră, obiectivul fiind ajungerea la o medie de 50 de euro pentru un Megawat-oră în următoarele 12 luni.

În prezent, pe piaţa engros, preţul gazelor naturale evoluează în jurul valorii de 90 de euro pentru un Megawat-oră.

Costul energiei a cunoscut o creştere puternică în ultimele luni în Spania şi Portugalia din cauza regulilor de pe piaţa europeană de electricitate, care obligă producătorii să îşi vândă energia la preţul pentru tehnologia cea mai scumpă, care în prezent cel al centralelor pe gaz.

Autorităţile de la Madrid şi Lisabona au demarat o luptă împotriva acestui sistem, pe care îl consideră neadaptat la realitatea energetică din peninsula iberică. Însă multe ţări europene sunt ostile la ideea unei reforme, de teama impactului pe care l-ar avea asupra concurenţei în interiorul UE.

Agerpres

Știrile Romania24.ro pot fi urmărite și pe Google News

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

ASTĂZI: Grevă de avertisment în peste 1.500 de primării din Botoșani și din ţară. Premierul Bolojan, întâlnire cu primarii la Parlament

Publicat

astĂzi: grevă de avertisment în peste 1.500 de primării din

Publicitate

Grevă de avertisment în peste 1.500 de primării din ţară. Sindicaliștii din peste 1.500 de primării din țară vor organiza marți, între orele 10:00-12:00, o grevă de avertisment, nemulțumiți de reforma din administrația publică. Președintele Asociației Comunelor din România, Emil Drăghici, a declarat luni, pentru Agerpres, că nemulțumirile primarilor au ajuns la „o cotă de nesuportat”.

Acțiunea de protest a fost anunțată de Sindicatul...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Ziua Națională a Lecturii, marcată la Biblioteca Județeană Botoșani

Publicat

„povești la gura sobei”, la filiala nr. 2 grivița a

Publicitate

Biblioteca Județeană ‘Mihai Eminescu’ Botoșani marchează Ziua Națională a Lecturii – 15 februarie 2026

 

Cu prilejul Zilei Naționale a Lecturii, celebrată anual pe 15 februarie, Biblioteca Județeană ‘Mihai Eminescu’ Botoșani organizează, în perioada 11-16 februarie 2026, o serie de manifestări dedicate promovării lecturii și cultivării plăcerii de a citi în rândul copiilor și tinerilor.

 

Activitățile se desfășoară atât la...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Suceava: Un incendiu a distrus o seră de flori din Vicovu de Sus

Publicat

suceava: un incendiu a distrus o seră de flori din

Publicitate

Un incendiu a izbucnit, marți dimineață, într-o gospodărie din Vicovu de Sus, mai exact într-o seră de flori.

Alarma de incendiu s-a dat puțin după ora 5.00.

Pompierii militari ai Gărzii de Intervenție Vicovu de Sus, împreună cu lucrătorii Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Bilca, au intervenit cu trei autospeciale de stingere și au găsit un incendiu care se manifestau generalizat la o seră de flori (solar), cu pericol de propagare...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

266 de locuri de muncă disponibile la Botoșani. LISTA comunicată de AJOFM

Publicat

266 de locuri de muncă disponibile la botoșani. lista comunicată

Publicitate

Doar 266 de locuri de muncă sunt libere în această săptămână la nivelul județului Botoșani. Datele au fost centralizate de AJOFM Botoșani de la agenții economici și făcute publice la începutul acestei săptămâni.

Iată și lista completă cu locurile de muncă comunicate de AJOFM Botoșani:

DENUMIRE JOB DENUMIRE ANGAJATOR ADRESA ANGAJATOR
MEDIC (FARMACIST) DIRECTOR ADJUNCT SANATORIUL DE NEUROPSIHIATRIE PODRIGA LOC. DRAGUSENI, Tel: 0231 /...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe