EVENIMENT
Spargere la un magazin de bijuterii din Piteşti. Autorul, un adolescent de 17 ani, a fost prins în flagrant

Un tânăr de 17 ani a fost prins în flagrant în timp ce dădea o spargere la un magazin de bijuterii din municipiul Piteşti, a anunţat, vineri, Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Argeş.
„În noaptea de 17 spre 18 martie, poliţiştii din cadrul Secţiei 1 Poliţie Piteşti au fost sesizaţi de către reprezentanţii unei firme de pază despre declanşarea sistemului de alarmă dintr-un magazin de bijuterii, de pe raza de competenţă. În urma sesizării, a fost depistat, în flagrant delict, un tânăr de 17 ani, din Mogoşoaia, judeţul Ilfov, în timp ce sustrăgea bijuterii”, se arată într-un comunicat al IPJ Argeş.
Conform sursei citate, în urma controlului corporal au fost găsite asupra minorului mai multe bijuterii din argint şi o sumă de bani. De asemenea, s-a stabilit că, în cursul aceleiaşi nopţi, tânărul ar fi sustras un laptop dintr-o casă de amanet, valoarea totală a prejudiciului fiind de aproximativ 7.500 de lei.
După ce a fost audiat, suspectul a fost reţinut pentru 24 de ore, pe bază de ordonanţă, urmând ca în cursul zilei de vineri să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Piteşti, cu propunere de luare a unei măsuri preventive.
Cercetările în acest caz continuă, pentru stabilirea întregii activităţi infracţionale, mai precizează reprezentanţii IPJ Argeş. Agerpres
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
Trei sferturi dintre români susțin introducerea stagiului militar voluntar: Profilul cetățenilor care sunt de acord cu acest fapt

Aproape trei sferturi (74,2%) dintre români au o părere bună despre introducerea stagiului militar pe bază de voluntariat, potrivit unui sondaj de opinie realizat în perioada 1 – 9 septembrie de INSCOP Research.
Potrivit cercetării sociologice, 74,2% dintre români au o părere bună despre introducerea stagiului militar pe bază de voluntariat. Procentul prezintă o scădere față de luna iulie, când 79,4% susțineau o astfel de variantă.
O cincime (20,7%) dintre subiecții…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Filarmonica de Stat „Transilvania” deschide stagiunea aniversară cu muzică clasică, artiști de renume și… concerte de gaming

Cluj-Napoca se pregătește pentru un nou început muzical sub semnul aniversării: Filarmonica de Stat „Transilvania” marchează 70 de ani de la înființare, iar întreaga stagiune 2025–2026 se va desfășura sub cupola acestui moment istoric.
Managerul instituției, Silvia Sbârciu, a prezentat, în cadrul conferinței de presă, principalele repere ale noii stagiuni, evenimentele dedicate publicului clujean și…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: Aiud Green Run by DP World. Când sportul, comunitatea și solidaritatea aleargă împreună

Sâmbătă, Aiudul a devenit un oraș al mișcării, al bucuriei și al faptelor bune. La Aiud Green Run by DP World, sute de pași s-au unit într-un singur ritm: cel al sănătății, al prieteniei și al grijii față de semeni.
Alergători profesioniști, pasionați de sport, părinți, copii și bunici au demonstrat că alergarea nu are vârstă și că atunci când ne unim, putem construi împreună mai mult decât o competiție – putem construi speranță.
Fondurile strânse în…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Bărbat din Sebeș, prins la volan fără permis pe o stradă din oraș. S-a ales cu dosar penal

Un bărbat de 40 de ani din Sebeș este cercetat de polițiști după ce a fost prins la volanul unei mașini, deși nu deținea permis de conducere.
Potrivit IPJ Alba, în după-amiaza zilei de 16 septembrie 2025, polițiștii rutieri din municipiul Sebeș au oprit, pentru control, pe strada Drumul Sibiului din municipiu, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 40 de ani, din Sebeș.
Din verificări a reieșit că acesta nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de…
Citește mai mult pe Alba24.ro