Consiliului Județean Botoșani a semnat astăzi contractele de închiriere pentru apartamentele construite în programul ANL pentru specialiștii în sănătate, iar tinerii au și intrat deja în noile apartamente.
Anunțul a fost făcut de președintele Consiliului Județean Botoșani, Doina Federovici, care a mai adăugat că ulterior, tineri chiriași, însoțiți de reprezentanții Consiliului Județean au mers la blocul ANL pentru a-și prelua noile locuințe.
“Ne ținem de cuvânt! Am promis că vom face tot ceea ce ne stă legal în puteri pentru a rezolva o parte din problemele cadrelor medicale, pentru a face atractiv sistemul sanitar botoșănean pentru tinerii specialiști și astăzi materializăm unul dintre demersurile făcute de către Consiliul Județean. Le urăm noilor chiriași ai blocului ANL multă sănătate, să se bucure alături de familiile lor de aceste locuințe, care au fost construite într-o zonă frumoasă și liniștită a orașului”, a explicat președintele Consiliului Județean Botoșani, Doina Federovici, pe pagina sa de socializare.
Consiliului Județean Botoșani a mai adăugat că toate cele 20 de apartamente din blocul de locuințe construite pentru specialiștii în sănătate, dintre care 15 cu două camere și cinci cu o cameră, au fost repartizate.
De asemenea, liderul administrației județului a mai precizat că prin intermediul ANL, Consiliul Județean a demarat cea de a doua fază a proiectului, care vizează construirea unui nou bloc de locuințe similar cu cel închiriat deja tinerilor specialiști.
“Intenția noastră este să creăm cele mai bune condiții pentru tinerii specialiști, astfel încât ei să poată lucra în liniște pentru sănătatea botoșănenilor. Avem nevoie de tineri valoroși la Botoșani și de aceea niciun efort nu este prea mare”, a mai adăugat președintele Consiliului Județean Botoșani, Doina Federovici.
Un membru al temutei mafii siciliene a fost prins de DIICOT în timp ce încerca să-și facă o piață de desfacere de droguri de mare risc în România. Cetățeanul italian a fost prins la Cluj, după ce geanta în care se afla ascunsă cocaina a fost ridicată de acesta de la un punct de lucru al unei societăți de transport situat în municipiul Botoșani.
Procurorii DIICOT anunțau, vineri, că un bărbat, cetățean străin, a fost prins în flagrant în timp ce vindea cocaină în Cluj-Napoca. Acesta a fost arestat preventiv pentru 30 de zile.
„La data de 25.07.2024, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și…
Marți, 20 august 2024, începând cu ora 17:00, Episcopia Daciei Felix din Serbia, în parteneriat cu Arhiepiscopia Aradului și Consiliul Județean Arad, va organiza conferința-dialog cu titlul: „Între curaj și responsabilitate: tinerii în Biserică”, relatează timpulcredinței.ro.
Va conferenția pr. dr. Daniel Dascălu, directorul Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Gheorghe” Botoșani, slujitor al Sfântului Altar și cadru didactic cu multă experiență în activitățile desfășurate cu tinerii.
Evenimentul, care se adresează deopotrivă tinerilor și părinților, se înscrie între manifestările prilejuite de a II-a ediție a…
În ultimele 24 de ore, polițiștii botoșăneni au organizat 4 acțiuni punctuale, în cadrul acțiunii BLOCADA, beneficiind de sprijinul jandarmilor și au intervenit la 54 de evenimente, majoritatea sesizate prin apel la 112.
Activitățile desfășurate au avut drept scop asigurarea climatului de ordine și siguranță publică, creșterea gradului de disciplină rutieră și prevenirea și combaterea traficului și consumului de droguri sau alte substanțe interzise, în cadrul acestora fiind aplicate 147 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 96.815 de lei și reținute, în vederea suspendării dreptului de a conduce, 11 permise de conducere.
Elicopterul SMURD a fost chemat la Botoșani în aceasă seară pentru a prelua o femeie de 88 de ani, aflată în stare gravă.
Femeie a superit un infarct miorcardic acut și medicii au decis transferul pe calea aerului la o clinică din județul vecin, respectiv la spitalul de specialitate din Iași.
Aeronava SMURD a aterizat pe heliportul din municipiul Botoșani, iar măsurile de siguranță au fost asigurate de G.I. BOTOȘANI.