Connect with us

ACTUALITATE

Spectatorii pot reveni în tribune la meciurile de baschet

Publicat

baschet
Arhivă foto

Consiliul Director al Federației Române de Baschet (FRB) a hotărât marți că spectatorii pot reveni, în anumite condiții, în tribune la meciuri.

Astfel, din 1 iunie, potrivit deciziei Consiliul Director al FRB, competițiile de baschet în săli de sport se pot desfășura cu participarea spectatorilor până la 25% din capacitatea maximă a tribunelor.

Participare, doar pentru persoanele vaccinate

Participarea este permisă pentru persoanele care sunt vaccinate împotriva virusului Sars-Cov-2 pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare, pentru cei care prezintă rezultatul negativ al unui test RT-PCR nu mai vechi de 72 de ore sau rezultatul negativ certificat al unui test antigen rapid nu mai vechi de 24 de ore și pentru persoanele care se află în perioada cuprinsă între a 15-a și a 90-a zi ulterioară confirmării infectării cu SARS-CoV-2.

Potrivit deciziei, participarea spectatorilor este permisă la peste 25% din capacitatea sălii pentru persoanele vaccinate și pentru persoanele care prezintă un test negativ PCR sau antigen, „numai dacă acestea se vaccinează la intrarea în incintă, în conditiile Ordinului comun MTS și MS”.

Măsuri

Accesul în sălile de sport se va face pe la toate porțile, cu evitarea aglomerației și cu păstrarea unui distanțe de minim 1,5 metri.

„Accesul în incintă va fi permis în urma triajului observațional. Nu se va permite accesul persoanelor care prezintă simptome evidente de infecție respiratorie (tuse, strănut, rinoree etc).

În cazul unei temperaturi peste 37,3°C, se repetă termometrizarea după 5 minute de repaus. Daca temperatura ridicată se menține, persoana în cauză va fi izolată de restul grupului și i se va recomanda să contacteze autoritățile sanitare”, se arată în comunicatul FRB.

Controlul de securitare se va face doar vizual

Conform acestuia, controlul de securitate de la porți se va face doar vizual, iar dacă este necesar verificarea corporală va fi efectuată de stewarzi, care vor folosi măști de protecție, mănuși de unică folosință.

De asemenea, purtarea măștii de protecție de către spectatori este obligatorie în sala de sport.

Organizatorul are obligația de a marca în mod corespunzător spațiile unde spectatorii se pot așeza în tribune, a mai transmis FRB.

sursa: mediafax.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Botoșani: Bărbat reținut după ce a încălcat ordinul de protecție și a provocat scandal la locuința surorii sale

Publicat

gethumb.details.jpg

Publicitate

Un bărbat de 45 de ani, din Botoșani, a fost reținut pentru 24 de ore după ce a încălcat ordinul de protecție emis pe numele său. Incidentul a avut loc pe 19 august 2025.

Polițiștii spun că, deși nu avea voie să se apropie de sora sa, bărbatul s-a prezentat la locuința acesteia, unde a bătut cu pumnii în ușa de acces și a început să strige și să o înjure.

Pentru aceste fapte, el este cercetat pentru încălcarea ordinului de protecție, iar…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Pregătire de foc: Lotul IGSU intră în antrenamente pentru European Fire Applied Sports Championship

Publicat

pregătire de foc: lotul igsu intră în antrenamente pentru european

Publicitate

În perioada 18–22 august 2025, lotul reprezentativ al inspectoratului general desfășoară, la Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Nicolae Iorga” al județului Botoșani, o sesiune intensivă de antrenament în vederea participării la European Fire Applied Sports Championship, competiție internațională ce va avea loc în perioada 24–30 august 2025, la Dolna Baya, Bulgaria.
Această sesiune de antrenament este dedicată perfecționării…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Razie de amploare în județ: Sute de persoane legitimate și amenzi de zeci de mii de lei

Publicat

acțiune de amploare a polițiștilor pe raza orașului Ștefănești

Publicitate

Polițiștii din cadrul Serviciului de Ordine Publică, sprijiniți de rutieri, criminaliști, luptători de la acțiuni speciale și efective din subunități, au desfășurat o razie cu efective mărite pentru a preveni infracțiunile stradale și a întări siguranța publică.

Acțiunea s-a desfășurat pe raza întregului județ, iar bilanțul este unul consistent: aproximativ 500 de persoane au fost legitimate, iar 250 de autovehicule au fost verificate prin…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

VIDEO. Revolta profesorilor și sindicatelor CSDR la Botoșani: „Bolojan, DEMISIA! Pleacă ACASĂ!”

Publicat

video. revolta profesorilor și sindicatelor csdr la botoșani: „bolojan, demisia!

Publicitate

Botoșaniul a răsunat astăzi de strigăte de revoltă. „DEMISIA!” și „Pleacă ACASĂ!” au fost scandările care au umplut aerul în fața Instituției Prefectului, unde sute de profesori și sindicaliști au ieșit să-și strige furia împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan.

Protestul, început la ora 11, a adunat membri ai Confederației Sindicatelor Democratice din România (CSDR) și simpatizanți care, cu pancarte, vuvuzele și mesaje strigate…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe