Connect with us

EVENIMENT

Spitalul Câmpulung Moldovenesc ÎNCHIS total şi cel de la Fălticeni parţial. 111 cadre medicale confirmate cu COVID-19

Publicat

Spitalul Municipal Fălticeni a fost închis parţial, iar cel din Câmpulung Moldovenesc total, pe o perioadă de 14 zile, pentru decontaminare, după ce peste 100 de cadre medicale au fost confirmate pozitiv la testul COVID-19, a declarat sâmbătă, pentru AGERPRES, directorul Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Suceava, Manuela Trifan.

La Spitalul Fălticeni se va închide doar pavilionul central, în care funcţionau secţiile Cardiologie, Chirurgie, Anestezie -Terapie Intensivă, Radiologie, Medicină Internă şi Compartimentul de Primiri Urgenţe, unde în cazul a 44 de cadre medicale testul la COVID-19 a ieşit pozitiv.

''44 de teste pozitive au fost din cadrul personalului care deservea corpul principal al spitalului. Nici un pacient cu probleme. Au rămas funcţionale celelalte pavilioane la care nu am niciun test pozitiv la personal, respectiv Obstetrică-Ginecologie, Pediatrie, Pneumo, Infecţioase, TBC şi Medicina Internă, care funcţionează la Vadu Moldovei'', a precizat Manuela Trifan.

Spitalul Municipal din Câmpulung Moldovenesc va fi închis integral timp de 14 zile pentru decontaminare, după ce 67 de cadre medicale şi şapte pacienţi au fost confirmaţi pozitiv la testarea COVID-19. Cadrele medicale vor sta în autoizolare la domiciliu, iar pacienţii au fost transferaţi la Spitalul Judeţean de Urgenţă Suceava.

''Am avut 74 de teste pozitive, din care şapte la pacienţi de pe Medicină Internă. Personalul medical era din toate secţiile şi nu puteam să închid parţial. Vreau să vă spun că pozitivii ăştia, în principal, sunt asimptomatici şi nu avea rost să fac o carantină acolo, în spital. Pentru că testele eu le-am recoltat săptămâna trecută, din cauză că mi-au ajuns târziu rezultatele, ei practic au stat acolo împreună o săptămână, implicit s-au dus şi acasă, au stat în familie şi atunci am preferat autoizolarea personalului la domiciliu. Cei şapte pacienţi pozitivi au fost transferaţi la Spitalul Suceava (...) Îl pregătesc (n.red. spitalul) şi în două săptămâni îl am curat şi rămâne non-COVID'', a mai spus directoarea DSP Suceava. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Echipa de fotbal CFR Cluj pleacă în cantonament în Spania. Când e programat primul meci din Superligă

Publicat

cfr spa e1767385659994.jpg






Echipa de fotbal CFR Cluj se va reuni, sâmbăă, 3 ianuarie, la Cluj-Napoca, iar duminică, jucătorii vor pleca în Spania, la Oliva Nova, unde se vor pregăti până pe 14 ianuarie.

În cadrul cantonamentului de iarnă, clujenii vor disputa mai multe meciuri de pregătire contra unor echipe internaționale.

Primul meci al CFR Cluj din returul Superligii va avea loc pe 18 ianuarie, de la ora 17,45, acasă, pe stadionul...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Pârtia albastră de la Mărișel, de 2000 de m, se deschide sâmbătă. Vești bune pentru schiorii clujeni

Publicat

marisel.jpg






Reprezentanții Mărișel Ski Bike Resort din comuna clujeană Mărișel anunță vești bune pentru schiori. Astfel, datorită ninsorilor din ultimele zile, începând de sâmbătă, 3 ianuarie, se deschide pârtia albastră, care are 2000 de m, până jos la Telescaun.

”Se lucreaza in continuare la partia rosie sa o putem deschide cat de curand”, arată aceștia.

Potrivit prognozei meteo, sâmbătă temperatura în...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Când se întorc elevii la școală din vacanța de iarnă. Când au liber din nou, pentru vacanța de schi

Publicat

zi liberă pentru părinți, la începerea anului școlar. lege adoptată

Când se întorc elevii la școală: Vacanța de iarnă 2025-2026 se încheie pe 7 ianuarie, iar joi, 8 ianuarie este prima zi de școală din Modulul 3, așa cum prevede structura anului școlar 2025-2026

ȘCoala începe joia pentru că marți și miercuri sunt sărbători, respectiv Boboteaza (pe 6 ianuarie) și Sfântul Ioan Botezătorul (7 ianuarie).

Urmează o perioadă de cursuri din 8 ianuarie 2026, până vineri, 6 februarie 2026, respectiv vineri, 13 februarie 2026, sau vineri, 20...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Andrei Rațiu, interviu în care vorbește despre copilăria din Alba, acordat jurnaliștilor de la Fanatik

Publicat

andrei rațiu, interviu în care vorbește despre copilăria din alba,

Andrei Rațiu a vorbit despre copilăria sa petrecută în Alba, mai precis la Aiud și Unirea, unde și-a petrecut primii ani din viață. 

Fotbalistul echipei naționale a acordat un interviu la Fanatik, iar jurnaliștii nu au ocolit întrebările legate de locul nașterii și experiența sa timpurie în România.

Hai să stăm puțin de vorbă despre povestea ta. Din afară, pare foarte frumoasă, de succes, perfectă. Dar este presărată de luptă și sacrificii foarte multe. Te-ai...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe