Connect with us

ACTUALITATE

Spitalul de Boli Infecţioase din Galați a fost dotat cu un tomograf în coerenţă optică

Publicat

galati

Spitalul de Boli Infecţioase Galaţi este singura unitate medicală din ţară unde cancerul de piele, bolile inflamatorii, imunologice şi degenerative se pot depista cu ajutorul unui tomograf în coerenţă optică, informează, joi, Biroul de presă al Consiliului Judeţean Galaţi.

Potrivit sursei citate, echipamentul foloseşte o tehnică medicală din domeniul oftalmologiei, adaptată pentru depistarea celulelor canceroase de către medicii dermatologi printr-o procedură non-invazivă.

Acest nou tomograf de la Spitalul de Boli Infecţioase este un echipament medical de ultimă generaţie pe care îl au în dotare puţine centre din Europa.

Foloseşte un procedeu medical nou în domeniul dermatologiei, prin care se poate depista cancerul de piele în stadiu incipient cu ajutorul luminii, fără a mai fi nevoie de intervenţii chirurgicale pentru a determina prezenţa celulelor canceroase la nivelul epidermei.

De asemenea, cu acest echipament medical ultraperformant se poate monitoriza şi eficienţa tratamentului.

„Continuăm să aducem aparatură medicală modernă şi la Spitalul de Boli Infecţioase, astfel încât să creăm condiţii mai bune atât pentru medici, cât şi pentru pacienţi.
Din păcate, în România a crescut în ultimii ani incidenţa cancerului de piele, iar medicii specialişti spun că în continuare acest tip de cancer este subdiagnosticat sau diagnosticat tardiv. Odată cu acest nou aparat medical, Spitalul de Boli Infecţioase, acolo unde a fost înfiinţat recent şi un centru de excelenţă în domeniul dermatologiei, are în dotare două echipamente medicale de ultimă generaţie pentru depistarea şi monitorizarea cancerului de piele, care vor fi folosite simultan de către echipa coordonată de medicii Alin Laurenţiu Tatu şi Florin Bujoreanu’, a declarat preşedintele Consiliului Judeţean Galaţi, Costel Fotea.

Valoarea acestui aparat medical ultraperformant este de 743.155 de lei, fonduri europene atrase de către Consiliul Judeţean Galaţi în cadrul Programului Operaţional Regional 2014-2020. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Dacă plecați cu familia la munte: Amenzi până la 60.000 de lei pentru cei care hrănesc urșii sau se apropie de aceștia

Publicat

dacă plecați cu familia la munte: amenzi până la 60.000

Publicitate

O nouă lege aflată în pregătire prevede sancțiuni dure pentru persoanele care încalcă regulile de siguranță în relația cu urșii. Astfel, hrănirea animalelor sălbatice sau apropierea intenționată la mai puțin de 50 de metri de acestea ar putea fi pedepsite cu amenzi cuprinse între 10.000 și 60.000 de lei, relatează alba24.ro.

Proiectul de lege interzice, de asemenea, promovarea în mediul online sau în spațiul public a unor comportamente care…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Charalambous, înainte de meciul de vineri cu FC Botoșani: FCSB are nevoie de victorie la Botoșani. Pentru a ieși din criză

Publicat

charalambous, înainte de meciul de vineri cu fc botoșani: fcsb

Publicitate

Antrenorul echipei de fotbal FCSB, Elias Charalambous, a declarat, joi, într-o conferință de presă, că formația sa se află într-o situație dificilă în Superliga și a precizat că în meciul din deplasare cu FC Botoșani reprezintă o bună șansă pentru a începe să câștige puncte, relatează agerpres.ro.

‘Suntem într-o situație dificilă. Iar la acest gen de echipă, dacă nu câștigi meciuri nu poți să ieși din această situație. Așa că…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Începe Rabla Auto 2025: A fost anunțată data pentru înscrierile persoanelor fizice în program. Condiții de participare

Publicat

programul „rabla” pentru anul în curs ar putea fi lansat

Publicitate

Administrația Fondului pentru Mediu anunță lansarea sesiunii de înscriere în cadrul Programului Rabla Auto 2025 pentru persoane fizice începând cu data de 30 septembrie 2025, ora 10:00. Sesiunea va rămâne deschisă până la data de 25 noiembrie 2025, ora 23:59 sau până la epuizarea bugetului alocat, relatează alba24.ro.

Rabla Auto 2025. Buget

Suma alocată sesiunii de înscriere este 200.000.000 lei, din care:

  • 80.000.000 lei pentru achiziționarea…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Rezultatele tragerilor la LOTO de joi, 18 septembrie 2025

Publicat

rezultatele tragerilor la loto de joi, 18 septembrie 2025

Publicitate

LOTERIA ROMÂNĂ a continuat, joi, 18 septembrie 2025, seria extragerilor Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc.

Numerele extrase joi, 18 septembrie 2025:

Loto 6 din 49: 5, 8, 4, 14, 42, 39

Loto 5 din 40: 3, 13, 20, 33, 12, 5

Noroc: 5 4 6 0 3 8 2

Noroc Plus: 6 2 5 9 3 8

Publicitate

Super Noroc: 2 2 7 8 5 9

Joker: 22, 38, 32, 24, 5 + 13

 


Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe