Connect with us

EVENIMENT

Spitalul groazei de la Reșița. Din eroi, torționari. Asistenții cumpără becuri și măști

Publicat

Sursă foto: Facebook

După scandalul teribil de la spitalul „groazei” din Reșița, Antena 3 scrie că angajații au început să vorbească și au povestit că despre condițiile îngrozitoare în care lucrează.

Angajații cumpără becuri și măști din banii lor. Aceștia le-au povestit jurnaliștilor Antena 3 că sunt epuizați și că nu mai fac față numărului mare de cazuri. Au mai rămas cu 3 medici, 5 asistente și 4 infirmiere după ce colegii lor s-au îmbolnăvit de Covid.

Preşedintele Sindicatului Sanitas din spital, Maria Galescu, a spus că de fiecare dată când s-a droit o investiție, conturile Spitalul Județean erau blocate din cauza datoriilor.

 

„Ne-a prins acest COVID cu toate conturile blocate, nu aveam o mască, nu s-a știut de unde să înceapă toată nebunia asta. La început toată lumea a pus mână de la mână să cumpere, să facă ceva, ca să putem să ne organizăm. (…) Din eroi, am ajuns torționari”, spune Galescu.

Spitalul din Reșița a intrat în atenția publică după ce au apărut imagini cu bolnavi din zona Covid dezbrăcați, stând pe holuri, pe jos. Într-un pat a fost surprinsă în imagini o persoană decedată, acoperită. Ministerul Sănătății a anunțat controale acolo și până acum a dat amenzi de peste 12.000 de lei.

Sursă: Antena 3

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

A doua notă la purtare se trece în catalog până pe 19 decembrie. În ce situații poate fi scăzută nota elevilor

Publicat

titularizare 2026: calendarul oficial al concursului. când sunt înscrierile, inspecțiile

A doua notă la purtare se trece în catalog până pe 19 decembrie. Diriginții, învățătorii și profesorii pot trece în catalog a doua notă la purtare din anul școlar 2025-2026, până vineri, 19 decembrie.

Din anul școlar trecut, elevii primesc o notă la purtare la finalul fiecărui modul de învățare, nu una singură, la final de an școlar, asa cum se întâmpla în trecut.

Citește și Vacanța de Crăciun 2025, cea mai lungă vacanță din anul școlar. Când va începe și…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Opt monumente restaurate simultan la Parcul Etnografic din Cluj. Peste 2 milioane de lei pentru arhitectura tradițională

Publicat

imagini comunicat 1.jpeg






Pentru prima dată în ultimii 15 ani, Parcul Etnografic Național „Romulus Vuia” din Cluj-Napoca găzduiește opt șantiere active de reparații și reabilitări, în cadrul unui amplu proiect de restaurare finanțat din fonduri nerambursabile.

Lucrările vizează monumente de arhitectură și instalații tehnice tradiționale, esențiale pentru conservarea patrimoniului cultural al României.

Finanțare…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Când se deschide Centrul de zi pentru persoane vârstnice în Blaj. Servicii de asistență socială acordate locuitorilor

Publicat

video: când se deschide centrul de zi pentru persoane vârstnice

Lucrările pentru amenajarea Centrului de zi pentru persoane vârstnice din Blaj au ajuns la stadiul de 75%. Primarul Gheorghe Valentin Rotar a anunțat când va fi deschisă locația și ce servicii vor fi oferite locuitorilor în vârstă de peste 65 de ani.

Edilul a prezentat, luni, stadiul lucrărilor pentru obiectivul de investiții ”Centru de zi pentru persoane vârstnice” din Blaj. Investiția este de circa 6 milioane de lei, bani din PNRR.

Centrul va oferi servicii de recuperare…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO: Peste 100 de elevi din Alba au participat la competiții de fotbal, handbal, tenis și kendama

Publicat

foto: peste 100 de elevi din alba au participat la

Peste 100 de elevi au participat luni, la competiții sportive de tenis de masă, fotbal, handbal și kendama. Evenimentele s-au desfășurat în sala de sport a Colegiului Tehnic ”Apulum” din Alba Iulia.

Competițiile au fost organizate de Direcția Județeană pentru Sport Alba alături de Liceul cu Program Sportiv, Colegiul Tehnic ”Apulum,” Colegiul Econimic ”DP Marțian”, Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu”, Asociația Județeană Sportul pentru Toți și Clubul Sportiv…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe