Connect with us

ACTUALITATE

Spital din România, dotat cu aparatură perfomantă pentru diagnosticarea cancerului

Publicat

Spitalul de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie Victor Babeș Timișoara va avea primul aparat PET-CT dintr-o unitate sanitară de stat din vestul României. Aparatul permite diagnosticarea, stadializarea și monitorizarea pacienților cu diferite forme de cancer.

Potrivit reprezentanților unității sanitare, Ministerul Sănătății a alocat fondurile necesare achiziționarii primului aparat PET-CT din zona de vest a țării, dintr-o unitate sanitară din sistemul public de sănătate. Valoarea investiției este de 13.138.000 de lei, 90 la sută din fonduri fiind alocale de Ministerul Sănătăţii, iar 10 la sută de la bugetul local al Primăriei Timișoara.

Contractul cadru a fost semnat încă de anul trecut, iar acum, după alocarea bugetară, urmează achiziția echipamentului și amenajarea spațiului unde va fi amplasat aparatul.

Scanarea PET-CT permite creșterea acurateții

Medicii susțin că scanarea PET-CT permite creșterea acurateții, dar și stabilirea cu certitudine a diagnosticului pacienților care prezintă formațiuni tumorale. Examinarea duce la obținerea unor informații complete despre localizarea, forma și dimensiunile formelor canceroase, dar și despre metabolismul acestora.

Investigația este superioară unui examen imagistic de tip Computer Tomograf și reprezintă una dintre cele mai avansate metode de investigație imagistică.

Diagnosticare precoce a formelor tumorale

„Cu ajutorul acestei investigații reușim o diagnosticare precoce a formelor tumorale, vedem activitățile metabolice ale țesuturilor și putem să identificăm tipul de cancer, uneori chiar înainte ca modificările structurale să se producă, localizarea acestuia și posibilele metastaze. De asemenea, după terminarea chimio sau radioterapiei, analiza imagistică cu ajutorul PET-CT-ului ne poate spune dacă tratamentul a avut succes.

Investigația se face prin injectarea în organismul pacientului a unei molecule de glucoză radioactivă care, prin fluorescență, permite identificarea zonelor cu probleme”, a declarat Diana Manolescu, director medical la Spitalul Victor Babeș Timișoara.

Perioada de implementare a proiectului este finalul anului 2021.

Operațiune de reconstrucție a clădirii unde e acum centrul antifumat

„Peste câteva zile vom demara operațiunea de reconstrucție a clădirii unde funcționează acum centrul antifumat. Vom păstra parte din clădire, dar o vom inălța și recompartimenta. Va fi o clădire P+1 care va include atât spațiul destinat aparatului, cât și birouri și săli de consultații.

Termenul este foarte scurt. Dar avem încredere că firma care a câștigat licitația își va respecta angajamentul”, a spus Cristian Oancea, managerul spitalului.

Principalii beneficiari ai investigațiilor imagistice realizate cu ajutorul PET-CT-ului vor fi pacienții suspectați de cancer pulmonar, dar analizele imagistice vor putea fi făcute in viitor și pacienților cu alte boli neoplazice.

Investițiile pentru pacienții cu risc crescut de cancer pulmonar, gratuite

„Vom propune în Comisia de Pneumologie a Ministerului Sănătății ca investigațiile pentru pacienții cu risc crescut de cancer pulmonar să fie gratuite. Vorbim de tumorile pulmonare.

De asemenea, în colaborare cu comisiile de medicina interna, gastroenterologie, cardiologie, oncologie, radioterapie și chiar pediatrie, să realizăm un program prin care investigațiile de acest fel să fie decontate de către Casa Județeană de Sănătate.

Pe primele locuri în ceea ce privește incidența cazurilor de cancer

Banatul este pe primele locuri în ceea ce privește incidența cazurilor de cancer. Aparatul pe care îl vom folosi, PET-CT-ul, sperăm pe cale largă, să depisteze într-un stadiu precoce diversele forme de boli neoplazice și astfel tratamentul ce poate fi administrat pacienților să poată începe cât mai repede” a mai spus Cristian Oancea.

În sistemul sanitar de stat din România mai sunt, în prezent, doar două asemenea aparate, la Clinica de Pneumologie Iași și la Spitalul Universitar de Urgență Militar Central Dr.Carol Davila.

sursa: mediafax.ro

sursa foto: Facebook / Spitalul Victor Babes Timisoara

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Protestele nu sunt „supărări”, ci simptomul colapsului provocat de Legea Bolojan. Mesaj dur al sindicatelor din Învățământ pentru ministrul Daniel David

Publicat

protestele nu sunt „supărări”, ci simptomul colapsului provocat de legea

Publicitate

Federația Sindicatelor Libere din Învățământ (FSLI) și Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret” au reacționat vehement la declarațiile ministrului Educației, Daniel David, făcute într-un podcast, care a minimalizat protestele profesorilor, numindu-le „stări de supărare” limitate la „zona sindicală”.

„Ceea ce ministrul numește simplist «supărare» este manifestarea unei frustrări acumulate. Măsurile recente au lovit…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Un copil de doi ani a rămas blocat într-o mașină parcată pe o stradă din municipiul Botoșani. Pompierii au spart un geam

Publicat

un copil de doi ani a rămas blocat într o mașină

Publicitate

Un copil, în vârstă de doi ani, a rămas blocat într-un autoturism parcat pe o stradă din municipiul Botoșani, după ce, din joacă, a activat sistemul de închidere al ușilor. Cheia se afla în interior, iar mama nu a mai putut deschide vehiculul și a solicitat sprijinul pompierilor.

 

Un echipaj din cadrul Detașamentului de Pompieri Botoșani a intervenit prompt și a fost nevoit să spargă un geam pentru a debloca ușa. Copilul era speriat, dar s-a…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Incendiu la Baranca! O casă s-a aprins din neglijența proprietarului

Publicat

incendiu într o gospodărie din corlăteni! o casă a fost la

Publicitate

O casă din localitatea Baranca a fost în pericol, în această dimineață, după ce funinginea depusă pe pereții interiori ai coșului de fum s-a aprins.

 

Pompierii militari de la Punctul de Lucru Darabani au intervenit prompt și au stins flăcările înainte de a produce pagube materiale însemnate.

 

Pentru prevenirea unor situații similare, ISU Botoșani vă reamintește:

 

Publicitate

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Tinerii returnează ambalajele SGR pentru recuperarea garanției, iar familiile cu copii, în scop educațional (raport)

Publicat

tinerii returnează ambalajele sgr pentru recuperarea garanției, iar familiile cu

Publicitate

Tinerii din România returnează ambalajele incluse în Sistemul de Garanție-Returnare (SGR) cu scopul recuperării garanției (94%) și din grijă pentru mediu (93%), în timp ce familiile cu copii valorizează deșeurile preponderent cu scop educațional (97%), relevă din datele studiului privind impactul socio-economic al administratorului RetuRo, prezentat joi într-o conferință de specialitate.

‘SGR are efecte societale profunde, remodelând obiceiurile…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe