EVENIMENT
Israelul ţine o zi de doliu naţional în memoria victimelor de la pelerinajul anual de la Meron
Israelul ţine duminică o zi de doliu naţional în memoria celor 45 de persoane decedate joi noaptea din cauza busculadei produse la un festival religios în nordul ţării, unde participau zeci de mii de evrei ultrareligioşi, transmit AFP şi dpa.
Drapele au fost coborâte în bernă la toate instituţiile publice şi militare de pe teritoriul Israelului, iar evenimentele sportive programate pentru duminică au fost anulate.
O şedinţă specială a parlamentului va avea loc luni pentru a comemora victimele incidentului, care a fost calificat drept cel mai grav dezastru civil din istoria ţării.
Zeci de mii de persoane participau în noaptea de joi spre vineri la pelerinajul anual de la muntele Meron, ocazionat de Lag Baomer, cel mai mare eveniment public din Israel de la începutul pandemiei de COVID-19.
Presa locală a relatat că busculada s-a declanşat atunci când mai mulţi participanţi au început să alunece pe o rampă din metal şi balustrade din metal pe ambele părţi al unui culoar lat de câţiva metri, ceea ce a făcut ca sute de oameni să fie presaţi de alte câteva mii.
Poliţia a fost acuzată că nu a reacţionat rapid prin deschiderea unor porţi de acces care ar fi putut prelua o parte a fluxului masiv de persoane.
Lag Baomer este o sărbătoare plină de bucurie, ce marchează amintirea încheierii unei epidemii devastatoare în rândul elevilor unei şcoli talmudice din acea vreme. Autorităţile au permis participarea a 10.000 de persoane în incinta mormântului. Potrivit organizatorilor însă, peste 650 de autobuze au fost închiriate în toată ţara, ceea ce înseamnă cel puţin 30.000 de persoane, în timp ce presa locală a raportat aproximativ 100.000 de participanţi. AGERPRES
EVENIMENT
Închisoare cu executare pentru un tânăr din Sebeș care a furat încasarile dintr-o sală de jocuri de noroc. Decizia instanței

Un tânăr din Sebeș și-a aflat pedeapsa pentru un furt pe care l-a comis în urmă cu mai mulți ani, într-o sală de jocuri din oraș. Deși fapta a fost una relativ minoră, tânărul nu a vrut să coopereze cu magistrații care s-au ocupat de cazul său. Drept urmare, pentru un furt dintr-o sală de jocuri de noroc, tânârul a fost condamnat la închisoare cu executare.
O primă decizie în acest caz a fost dată de magistrații Judecătoriei Sebeș în data de 12 septembrie 2025.
Citește mai mult pe Alba24.ro

Clubul Universitatea Cluj a anunțat marți decesul lui Aurel Stoica, fost jucător al echipei timp de cinci sezoane, între 1983 și 1988.
Aurel Stoica, care a evoluat și la Steaua București, s-a stins din viață la doar 66 de ani.
A murit Aurel Stoica
Aurel Stoica s-a născut pe 5 noiembrie 1958, la Târgu Mureș și a ajuns la „U” Cluj în 1983, devenind rapid unul dintre jucătorii apreciați. Fotbalistul a mai…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
O săptămână până la Festivalul Internațional de Carte Transilvania de la Cluj: peste 70 de lansări de carte și 170 de invitați

Între 24 și 28 septembrie 2025, Piața Unirii din Cluj-Napoca se transformă, din nou, în centrul literaturii europene. Cea de-a XI-a ediție a Festivalului Internațional de Carte Transilvania (FICT) aduce în fața publicului cinci zile intense de cultură, dialoguri și întâlniri cu personalități de marcă, sub deviza „Construim viitorul prin cultură”.
Anul acesta, FICT reunește 170 de scriitori, profesori,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
O nouă parcare pentru turiști, autostradă de biciclete, alte trasee de autobuze. Propuneri pentru Alba Iulia, oraș verde

Una dintre componentele Planului de acțiuni pentru un Oraș Verde (PAOV), pus în consultare publică de către Primăria Alba Iulia, se referă la propuneri privind îmbunătățirea infrastructurii și a sistemului de transport.
Acestea se referă, printre altele, la asigurarea unui sistem Park&Ride – o parcare cu peste 50 de locuri pentru cei care vin în oraș și vor să-și lase mașinile în zona de intrare și să folosească apoi transportul public, bicicleta sau taxi-urile.
Alt…
Citește mai mult pe Alba24.ro