Connect with us

ACTUALITATE

Stadioanele Steaua, Arcul de Triumf şi „Anghel Iordănescu”, închiriate de selecţionatele care joacă la Bucureşti la EURO-2020

Publicat

Stadioanele Steaua şi Arcul de Triumf din Capitală şi „Anghel Iordănescu” din Voluntari au fost închiriate de echipele naţionale ale Macedoniei de Nord, Austriei, respectiv Ucrainei, care vor juca la Bucureşti în cadrul Campionatului European de fotbal din vara acestui an, informează site-ul oficial al FRF.

În urma declarării funcţionale a noilor stadioane Steaua şi Arcul de Triumf, s-a definitivat şi procesul de alegere a bazelor de antrenament pentru echipele care vor juca la Bucureşti în Grupa C a turneului final UEFA EURO 2020. Terenurile de antrenament Steaua, Arcul de Triumf, Giuleşti şi Dinamo au fost puse la dispoziţia UEFA cu titlu gratuit, prin garanţiile prezentate de Guvernul României la momentul candidaturii. Guvernul s-a angajat şi la modernizarea acestor baze, reuşind deocamdată să finalizeze proiectele Steaua şi Arcul de Triumf. UEFA poate plăti proprietarilor bazelor un bonus de satisfacţie la finalul competiţiei, dacă echipele au fost mulţumite de condiţiile de antrenament asigurate”, se menţionează pe site-ul citat.

Selecţionata Austriei va folosi ca teren de antrenament Stadionul Arcul de Triumf şi se va caza la Hotel Sheraton. Aceasta nu îşi va stabili baza de cantonament la Bucureşti (rămânând, probabil, acasă între meciurile din grupă), astfel încât a optat doar pentru stadion şi hotel de tranzit.

Stadionul Arcul de Triumf a fost inclus de către UEFA în circuitul stadioanelor pentru echipele aflate în tranzit în Bucureşti, care nu au un cantonament localizat aici. Acordul a fost semnat între UEFA Events SA şi MTS, proprietar al stadionului la data semnării.

Echipele din optimi care vor juca la Bucureşti vor folosi, de asemenea, stadionul Arcul de Triumf, pentru antrenamentele dinaintea meciului din 28 iunie 2021. Cele două echipe vizitatoare se vor caza una la Athénée Palace Hilton (câştigătoarea Grupei F) şi cealaltă la Hotel Sheraton.

Echipa naţională a Ucrainei a ales încă de anul trecut să-şi stabilească baza de cantonament la Bucureşti, la Complexul hotelier Caro, iar ca teren de antrenament a închiriat stadionul „Anghel Iordănescu” din Voluntari. Costurile sunt suportate de echipa Ucrainei. Acordul de închiriere a fost deja prelungit cu un an după amânarea EURO 2020.

Reprezentativa Macedoniei de Nord, calificată în urma play-off-ului din Liga Naţiunilor, a optat pentru cantonament la Bucureşti, cu cazare la hotel JW Marriott şi antrenamente pe Stadionul Steaua. Baza din Ghencea a fost introdusă de UEFA Events SA pe lista facilităţilor pentru EURO 2020 în urma unui Acord semnat cu MapN, în 29 decembrie 2020.

Programul meciurilor găzduite de Arena Naţională este următorul:

Grupa C
Duminică, 13 iunie 2021, ora 19:00
Austria – Macedonia de Nord

Joi, 17 iunie 2021, ora 16:00
Ucraina – Macedonia de Nord

Luni, 21 iunie 2021, ora 19:00
Ucraina – Austria

Optime de finală
Luni, 28 iunie 2021, ora 22:00
1F – 3A/B/C.

România a primit organizarea a patru meciuri din cadrul Campionatului European din 2020 pe Arena Naţională din Capitală. EURO 2020, ediţie aniversară care celebrează 60 de ani de la primul Campionat European, se va desfăşura în perioada 11 iunie – 11 iulie 2021 în 12 oraşe: Bucureşti (România), Baku (Azerbaidjan), Copenhaga (Danemarca), Londra (Anglia), Munchen (Germania), Budapesta (Ungaria), Roma (Italia), Amsterdam (Olanda), Dublin (Irlanda), Sankt Petersburg (Rusia), Glasgow (Scoţia), Bilbao (Spania). AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Șofer beat de 49 de ani, din Flămânzi, dat jos de la volan de polițiști la Suharău

Publicat

Șofer beat de 49 de ani, din flămânzi, dat jos

Publicitate

Luni, polițiștii din Darabani au oprit pentru control, pe drumul județean DJ 291F, din comuna Suharău, o autoutilitară condusă de un bărbat, de 49 de ani, din orașul Flămânzi.

 

Întrucât emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul etilotest, valoarea rezultată fiind de 0, 97 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, acesta a fost condus la o unitate spitalicească pentru recoltarea de probe biologice de sânge, în vederea stabilirii…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: O familie întreagă, la un pas de tragedie pe DN 29, la ieșirea din orașul Săveni spre Ungureni:

Publicat

foto: o familie întreagă, la un pas de tragedie pe

Publicitate

O mamă și băieții ei, în vârstă de 13 și 19 ani, au ajuns la spital după ce mașina condusă de fiul cel mare s-a răsturnat pe marginea DN 29, la ieșirea din orașul Săveni spre Ungureni. Accidentul s-a produs în urmă cu puțin timp.

La fața locului au intervenit rapid pompierii din cadrul Stației Săveni, cu o autospecială de stingere dotată cu modul de descarcerare, precum și două echipaje ale Serviciului Județean de Ambulanță.

La sosire,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2025: Sfânta Mare Muceniță Ecaterina

Publicat

calendar ortodox 2025: sfânta mare muceniță ecaterina

Publicitate

Sfânta Ecaterina, fiica principelui Consta, a trăit în timpul împăratului Maximian, la începutul secolului al IV-lea. Cunoștea foarte bine limba greacă și limba latină și avea cunoștințe temeinice de astronomie și de oratorie. Sfânta muceniță Ecaterina are doua viziuni: în prima o vede pe Maica Domnului cu Pruncul în brațe.

Din cauza faptului că nu era creștină, nu reușește să vadă fața Mântuitorului. Acest lucru îi descoperă…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Peste 350 de locuri de muncă disponibile la Botoșani. LISTA comunicată de AJOFM

Publicat

peste 350 de locuri de muncă disponibile la botoșani. lista

Publicitate

Peste 350 de locuri de muncă sunt libere în această săptămână la nivelul județului Botoșani. Datele au fost centralizate de AJOFM Botoșani de la agenții economici și făcute publice la începutul acestei săptămâni.

Iată și lista completă cu locurile de muncă comunicate de AJOFM Botoșani:

DENUMIRE JOB DENUMIRE ANGAJATOR ADRESA ANGAJATOR
CONTABIL-SEF SCDCOC POPAUTI LOC. RACHITI, Tel: 0231 / 512968
SEF BIROU COMERT CU RIDICATA SI CU…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe