Connect with us

EVENIMENT

Starea pacienților transferați de la Spitalul ”Matei Balș”: 9 sunt în stare gravă, în ATI

Publicat

Nouă dintre pacienții transferați la alte spitale din București după incendiul de la Institutul Național „Matei Balș” sunt în stare gravă, unii dintre ei în Terapie Intensivă, a transmis, marți, Ministerul Sănătății.

La Spitalul Clinic de Urgență „Sf. Ioan” din București au fost transferați 11 pacienți, aceștia fiind în stare stabilă, staționară.

la Spitalul Universitar de Urgență din București sunt doi pacienți în stare stabilă, un pacient intubat (ATI), în stare gravă și un pacient în stare foarte gravă, resuscitat, ventilat, intubat.

La Spitalul Universitar de Urgență „Elias” din București au fost transferați 6 pacienți. Dintre ei, patru sunt în stare stabilă, unul este în stare gravă, instabilă. Un pacient a fost externat luni.

La Spitalul de Boli Infecțioase și Tropicale „Victor Babeș” din București au fost duși, după incendiul de vineri, șase pacienți. Dintre ei, doi sunt internați în ATI, unul fiind în stare gravă, iar patru pacienți sunt în stare stabilă.

La Spitalul Clinic de Urgență „Sf. Pantelimon” din București sunt 3 pacienți în stare stabilă.

La Spitalul Militar Central din București sunt patru pacienți, dintre care doi în secția ATI, ambii în stare gravă, intubați, iar la ROL2 au fost duși doi pacienți în stare stabilă, dintre care unul a fost externat luni, iar celălalt va fi externat marți.

La Spitalul „Witting” din București au fost duși doi pacienți în stare stabilă, iar unul pacient a fost externat luni.

La Institutul de Pneumoftiziologie „Marius Nasta” din București au fost transferați patru pacienți, dintre care doi pacienți în stare staționară și doi pacienți în secția ATI (un pacient stabil, neintubat și un pacient intubat, în stare gravă);

La Spitalul Clinic de Urgență Floreasca din București au fost transferați trei pacienți în stare stabilă, iar la Spitalul Monza din București alți trei pacienți în stare stabilă.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Piesele trupelor ABBA, The Beatles și Queen, reinterpretate orchestral pe scena Operei Naționale Cluj-Napoca

Publicat

opera cluj.png






Concertul Lights & Legends – Symphony va aduce pe scena Operei Naționale Române din Cluj-Napoca muzica inconfundabilă a celebrelor trupe ABBA, The Beatles și Queen, într-o reinterpretare orchestrală amplă, plină de strălucire, dramatism și emoție.

”Va fi o seară gândită special pentru cupluri, familii, pentru iubitorii de muzică pop-rock și pentru cei care vor să ofere în dar cuiva drag o experiență...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

„Leacuri pentru suflet” în sticluțe la Muzeul Farmaciei din Cluj-Napoca, de Ziua Îndrăgostiților

Publicat

leacuri.png






Festivalul Internațional de Carte Transilvania (FICT), în parteneriat cu Muzeul Farmaciei din Cluj-Napoca, organizează cea de-a doua ediție a evenimentului „Leacuri pentru suflet”, un demers cultural inedit care propune literatura ca formă de alinare, reflecție și reconectare emoțională.

Evenimentul va avea loc sâmbătă, 14 februarie, între orele 16:00 și 18:00, într-un spațiu cu o puternică...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

O femeie din Alba care a bătut o minoră a fost trimisă în judecată: A tras-o de păr și a trântit-o cu capul de perete

Publicat

politie e1556619188358.jpg

Un dosar penal pentru ”loviri sau alte violențe” a trecut de stadiul de măsuri și excepții de cameră preliminară la Judecătoria Aiud. Mai exact, în data de 2 februarie 2026 rechizitoriul a fost admis, iar judecata va începe pe rolul instanței. 

Este vorba despre un caz în care o femeie a bătut o minoră. Fapta s-a întâmplat în data de 1 iulie 2024, dar a trecut de cameră preliminară abia în anul 2026.

Potrivit motivării instanței, la data de 1 iulie 2024, în jurul orei...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Premieră. Revistă a UBB, în biblioteca Societății Asiatice din India. Poate fi consultată de cercetătorii interesați

Publicat

img 20260203 111423676 hdr scaled.jpg






O revistă a Universității ”Babeș-Bolyai” (UBB) Cluj-Napoca, „Romanian Journal of Indian Studies”, poate fi consultată de cercetătorii interesați, în premieră, la Societatea Asiatică din Kolkata (India), înființată în anul 1784. 

Revista apare sub egida Centrului Clujean pentru Studii Indiene de la Universitatea ”Babeș-Bolyai” și a fost prezentată în India de directorul Centrului, Mihaela Gligor,...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe