Connect with us

ACTUALITATE

Statele Unite au testat o rachetă balistică intercontinentală în Oceanul Pacific

Publicat

sua steag america sursa foto pixabay
Arhivă foto

Armata Statelor Unite a testat, marţi, o rachetă balistică intercontinentală, în largul coastelor Californiei, în cadrul acţiunilor de a demonstra „capacitatea de reacţie a forţelor nucleare” şi eficienţa sistemelor de disuasiune.

Racheta balistică de tip Minuteman III echipată cu vehicul de reintrare în atmosferă, nearmată, a fost lansată de la Baza spaţială Vandenberg, situată în statul California. „Testul are rolul de a demonstra capacitatea de reacţie a forţelor nucleare şi de a furniza încredere în capacitatea letală şi în eficienţa sistemelor nucleare de disuasiune nucleară”, anunţă Comandamentul Global al Forţelor Aeriene din SUA (AFSTRAT-AIR).

Vehiculul de reintrare în atmosferă a parcurs aproximativ 6.750 de kilometri, până în zona Atolului Kwajalein din Insulele Marshall.

„Acest test se înscrie în activităţile de rutină şi periodice menite să demonstreze că sistemul de disuasiune nucleară al SUA este sigur, fiabil şi eficient, pentru a împiedica ameninţările secolului 21 şi a le oferi garanţii aliaţilor. Teste de acest fel au avut loc de peste 300 de ori anterior, nefiind rezultatul actualelor evenimente mondiale”, precizează AFSTRAT-AIR.

Statele Unite au testat o rachetă balistică intercontinentală în Oceanul Pacific: Ce a declarat comandantul american

„Să nu fiţi induşi în eroare – triada noastră nucleară este elementul central al securităţii noastre naţionale şi al securităţii aliaţilor noştri din întreaga lume. Acest test programat este demonstrativ pentru modul în care funcţionează sistemele noastre balistice intercontinentale şi ilustrează capacitatea noastră de reacţie şi fiabilitatea sistemelor de armament (…)”, a declarat comandantul american Chris Cruise.

Statele Unite au anulat recent testarea unei rachete intercontinentale din cauza tensiunilor în relaţia cu statul chinez ca urmare a vizitei efectuate în Taiwan de Nancy Pelosi, preşedintele Camerei Reprezentanţilor de la Washington. De asemenea, Statele Unite au anulat un test balistic în martie, pe fondul tensiunilor cu Rusia din cauza invaziei în Ucraina, conform site-ului Axios.com.

(sursa: Mediafax)

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Modificări în legislația privind combaterea hărțuirii și violenței la locul de muncă

Publicat

modificări în legislația privind combaterea hărțuirii și violenței la locul

Publicitate

Guvernul are pe agenda ședinței de joi mai multe proiecte de lege care modifică legislația actuală privind combaterea hărțuirii și violenței la locul de muncă, a organizării Gărzii de Mediu, precum și aprobarea depășirii limitelor de plăți cu bunurile și serviciile la unele instituții – Senatul României, Ministerul Energiei și Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării.

Astfel, proiectul de modificarea Legii securității și…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Nu scăpăm de ceață, la Botoșani! Atenție în trafic: Este COD GALBEN

Publicat

nu scăpăm de ceață, la botoșani! atenție în trafic: este

Publicitate

Atenție în trafic! Cod galben de ceață pentru județul Botoșani

Meteorologii au emis o avertizare de cod galben de ceață pentru județul Botoșani, valabilă până la ora 09:00. Din această cauză, vizibilitatea pe drumurile din județ scade sub 200 de metri, iar pe alocuri poate coborî chiar sub 50 de metri, ceea ce îngreunează considerabil deplasarea.

În aceste condiții, ISU Botoșani îi îndeamnă pe șoferi să circule cu prudență sporită, să…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Masuri de siguranță la împodobirea bradului. Sfaturi de la pompieri

Publicat

masuri de siguranță la împodobirea bradului. sfaturi de la pompieri

Publicitate

mpodobirea bradului de Crăciun este unul dintre cele mai frumoase momente.

 

Pentru a vă bucura de această tradiție, vă reamintim că lemnul de brad este ușor inflamabil, iar atunci când se usucă, se aprinde și mai repede. Același lucru este valabil și pentru brazii artificiali, confecționați din materiale plastice.

 

Pentru a evita producerea unui incendiu în locuință, vă sfătuim să aveţi în vedere următoarele reguli la împodobirea…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2025: Sfântul Daniil Stâlpnicul

Publicat

calendar ortodox 2025: sfântul daniil stâlpnicul

Publicitate

Acest sfânt era din Mesopotamia, din Eparhia Samosatelor, dintr-un sat ce se numea Vitara. Tatăl său se numea Ilie, iar mama sa se numea Marta.

Pe când avea vârsta de cinci ani, părinţii săi l-au dus într-o mănăstire, iar acolo a strălucit în viaţa monahală. Deoarece sporea tot mai mult în nevoinţe duhovniceşti, s-a dus la Cuviosul Simeon Stâlpnicul († 459) şi a luat de la el binecuvântare. În urma unei descoperiri dumnezeieşti, s-a dus în…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe