Connect with us

EVENIMENT

VIDEO: Sticle cu lichid de parbriz ce urmau să fie vândute ca spirt, găsite de poliţişti în judeţul Prahova

Publicat

lichid

Poliţiştii au efectuat trei percheziţii, în comuna Filipeştii de Târg, judeţul Prahova, la domiciliile unor persoane bănuite că falsificau spirt, pe care îl obţineau din lichid de parbriz.

„Au fost descoperite mai multe pet-uri având aplicate etichete cu inscripţia ‘Alcool sanitar – dezinfectant pentru uz extern’, despre care există suspiciunea că nu reprezintă în realitate un produs sanitar, neavând miros specific. De la locaţiile vizate au fost ridicate bunuri ce par a fi falsificate sau substituite, precum şi produse folosite la prepararea acestora, respectiv 40 de sticle a câte 500 ml etichetate, 13 sticle a câte 500 ml neetichetate şi 244 de pet-uri a câte 5 litri cu etichetă specifică soluţiei de parbriz”, informează Inspectoratul General al Poliţiei Române (IGPR).

YouTube video

Trei persoane au fost conduse la sediul poliţiei pentru audieri.

În această perioadă, Poliţia Română a intensificat activităţile de prevenire, descoperire şi de combatere a ilegalităţilor economice specifice. O acţiune de amploare au desfăşurat poliţiştii specializaţi în investigarea criminalităţii economice din Prahova, Argeş şi Ilfov, în ultimele două zile, pe linia comercializării dezinfectanţilor medicali, arată sursa citată.

Au fost înregistrate trei dosare penale în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de evaziune fiscală şi de falsificarea sau substituirea de alimente ori alte produse.

Astfel, în cooperare cu poliţişti de combatere a criminalităţii organizate din cadrul BCCO Bucureşti, Ploieşti şi Piteşti, s-a acţionat pentru identificarea şi stabilirea legalităţii operaţiunilor de comercializare desfăşurate de mai multe persoane fizice şi juridice din Bucureşti şi judeţele Prahova, Argeş şi Ilfov.

„În urma acţiunilor desfăşurate de poliţiştii din Prahova, Argeş, Ilfov, au fost indisponibilizate 2.892 de recipiente alcool sanitar (a câte 500 ml) despre care există suspiciunea că nu reprezintă în realitate un produs sanitar, întrucât datele menţionate pe etichetă nu corespund realităţii. Totodată, produsul nu are un miros specific spirtului medicinal sau unui alcool sanitar, ci emană un miros puternic asemănător diluantului, existând astfel riscul de a pune în pericol sănătatea consumatorilor”, precizează IGPR.

De asemenea, au fost aplicate două sancţiuni contravenţionale pentru încălcarea prevederilor Legii 12/1990 şi OUG 28/1999, în valoare totală de 15.000 de lei. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

14 septembrie: Ziua Crucii – cinstirea lemnului pe care a fost răstignit Iisus Hristos. Obiceiuri de Înălțarea Sfintei Cruci

Publicat

14 septembrie: ziua crucii – cinstirea lemnului pe care a

În data de 14 septembrie creștinii ortodocși sărbătoresc Înălţarea Sfintei Cruci sau Ziua Crucii. Este o sărbătoare mare, cinstită prin post și praznice, fiind cea mai veche sărbătoare închinată cinstirii lemnului sfânt.

Înălțarea Sfintei Cruci are o importanță deosebită în Calendarul Ortodox 2025, dar și în cel catolic. Este o zi de post, rugăciune și cinstire a lemnului pe care a fost răstignit Mântuitorul Iisus Hristos.

Semnificația religioasă a Înălțării…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

217 bilete de tratament pentru pensionarii clujeni. Casa de Pensii a început distribuirea pentru seria 14

Publicat

casa de pensii ajofm 1.jpg






Casa de Pensii Cluj anunță că, pentru seria 14 de bilete de tratament, instituția a primit 217 bilete, disponibile pentru pensionarii și asigurații care îndeplinesc criteriile legale.

Biletele pot fi ridicate până în este 23 septembrie 2025, de la sediul instituției.

Bilete de tratament pentru pensionarii clujeni

Biletele se ridică de ;a ghișeul nr. 8, conform programului de lucru:

  • luni-joi: 08:00 –…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

14 septembrie, Ziua inginerului român. Care este cea mai veche școală de ingineri din România

Publicat

14 septembrie, ziua inginerului român. care este cea mai veche

În 14 septembrie se sărbătorește Ziua inginerului român. Pentru marcarea acestei zile, Ministerul Educaţiei Naţionale, Academia de Ştiinţe Tehnice şi asociaţiile profesionale ale inginerilor din România organizează manifestări ştiinţifice cu caracter simbolic.

Ziua inginerului român a fost instituită prin Hotărârea de Guvern 525/2000.

Ziua inginerului roman. Care este cea mai veche școală de ingineri din România

Cea mai veche şcoală de ingineri din România este…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Incident violent la Turda. Tânăr de 26 de ani, arestat preventiv după ce și-a bătut și sechestrat un cunoscut

Publicat

bataus arestat.jpg






Un tânăr de 26 de ani din Turda a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind acuzat de lovire sau alte violențe și lipsire de libertate.

Tânărul, care era deja sub control judiciar a fost arestat pentru 30 de zile.

A bătut și sechestrat un cunoscut

Potrivit anchetatorilor, în noaptea de 9 septembrie 2025, în jurul orei 01:00, tânărul se afla într-un subsol dezafectat al unui imobil din municipiu,…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe