EVENIMENT
Strategia de aderare la Schengen: Premierul Nicolae Ciucă așteaptă să îl sune cancelarul Austriei
Premierul Nicolae Ciucă așteaptă să îl sune cancelarul Austriei, el nemaiavând intenția să dea un semn de viață până când nu va fi contactat, referitor la aderarea României la Spațiul Schengen, declară pentru MEDIAFAX surse liberale.
Conform surselor citate, pe 8 - 9 februarie va avea loc o analiză pe migrație, partea pregătitoare. Lucrurile depind în mare parte de Suedia, care va avea atunci președinția consiliului.
Sursele liberale citate spun că strategia JAI nu a fost greșită, România a câștigat empatia și susținerea celorlalte state UE: „a fost expusă ipocrizia statului austriac. Dacă România ar fi cerut amânarea, ar fi fost considerată nepregătită”.
Oricum, este nevoie de cooperare cu toate instituțiile, iar dacă România ratează și luna martie - există varianta justiției.
„Și acum și în martie avem această variantă, să ne adresăm în justiție. Așteptăm finalizarea alegerilor în Austria. Asta e și miza pentru martie. Legat de Schengen, trebuie menținută o punte de dialog, iar până acum nu a fost reluat dialogul.
Dar vom avea nevoie de Austria la vot. Dialogul nu a fost reluat în acest moment. Prenierul Ciucă așteaptă să îl sune cancelarul, el nu sună până nu dă Austria un semn”, spun sursele liberale.
Aceleași surse spun că boicotul a fost modul de manifestare al românilor și reprezintă un semnal de alarmă.
(sursa: Mediafax)
EVENIMENT
ANAF: acțiune de control complexă la firmele de pază. Ce urmăresc inspectorii Antifraudă și cei de la ITM
Agenția Națională de Administrare Fiscală derulează o acțiune de control, complexă, la nivel național, care vizează firmele de pază, a anunțat, vineri, președintele ANAF, Adrian Nica.
“Avem în momentul acesta o acțiune foarte complexă și foarte întinsă, pentru că e la nivel național, pe partea de industrie din zona firmelor de pază.
O să vedeți o acțiune amplă a Antifraudei, raportată la salariu, la munca la negru, împreună cu colegii de la instituții, respectiv...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
No bine, Cluj! Cum scăpăm de poluare şi ce ne gâdilă la tălpi prin oraş. La mulţi ani, Florin Piersic, adio Hip Hop de garaj!
Pentru a fi printre primii care citesc No bine, Cluj – newsletterul de umor produs de Cluj24 – scrie adresa ta de mail în câmpul de mai jos şi apasă Subscribe pentru abonare gratuită.
🟠 Florin Piersic a împlinit azi 90 de ani, o viaţă lungă şi frumoasă de care s-ar putea spune atât de multe, dacă ne-ar lăsa şi pe noi să vorbim.

🟠 Aer irespirabil la Cluj în ultima perioadă din cauza...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Alba Iulia găzduiește sâmbătă Regionala FIRST LEGO League Challenge, pentru copii și adolescenți. Vizitatorii sunt bineveniți
Alba Iulia găzduiește sâmbătă Regionala FIRST LEGO League Challenge, un eveniment dedicat educației STEM (știință, tehnologie, inginerie, matematică), creativității și spiritului de echipă, adresat copiilor și adolescenților cu vârste între 9 și 16 ani.
Evenimentul va avea loc la Mercur Events, Str. Gheorghe Șincai nr. 7, Alba Iulia, Sala Mercur Lux, în intervalul 08:00–18:30, cu acces liber pentru public începând cu ora 12:00.
Regionala este organizată de Asociația...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Veniturile din platforma OnlyFans, urmărite de Fisc. Șeful ANAF anunță noi controale la românii cu averi nejustificate
Veniturile din platforma OnlyFans, urmărite de Fisc. Șeful ANAF anunță noi controale pentru sancționarea românilor cu averi nejustificate. El a amintit inclusiv de platforma pentru adulți, care aduce profituri uriașe, neimpozitate.
Președintele Fiscului a anunțat că inspectorii ANAF vor merge în curând în controale țintite, la nivel național, nu stabilite la nivelul fiecărui județ.
Adrian Nicușor Nica, președintele Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF) a...
Citește mai mult pe Alba24.ro
