EVENIMENT
Studenţii nevaccinaţi ar putea avea la dispoziţie combinezoane, pentru lucrări practice şi laboratoare
Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, este de părere că studenţii nevaccinaţi ar putea avea la dispoziţie, cu titlu gratuit din partea universităţii, combinezoane de protecţie pentru a putea participa la orele de lucrări practice şi de laborator.
„Îi primim pe toţi (studenţii la cursuri – n.r.). Eu, personal – sigur, sunt şi eu rector suspendat -, i-aş primi pe toţi la orele de lucrări practice şi laboratoare. Aş putea diferenţia însă în felul următor: cei care nu sunt vaccinaţi să aibă la dispoziţie, cu titlu gratuit din partea universităţii, combinezoane de protecţie şi să facă orele de lucrări practice şi de laborator alături de colegii lor care s-au vaccinat, dar, sigur, pentru a-i proteja şi pe ceilalţi să poarte aceste costume de protecţie”, a declarat Cîmpeanu marţi la Antena 3.
El a menţionat că până în prezent aproape 155.000 de angajaţi din sistemul de învăţământ s-au vaccinat, dar că în ultima lună ritmul în care avansează imunizarea a scăzut foarte mult.
„Profesorii şi personalul din învăţământ rămân în continuare categoria socio-profesională cea mai numeroasă în valoare absolută din perspectiva vaccinării. (…) Avem aproape 155.000 de angajaţi din sistemul de învăţământ vaccinaţi, dintre care peste 140.000 au făcut şi rapelul. Deci, nu există vreo altă categorie mai numeroasă în valoare absolută. Sigur, procentual e vorba de medici, care sunt, în mod firesc, mult înaintea personalului din învăţământ. Cu toate acestea, recunosc, în pofida campaniei ‘Vaccinare şi testare pentru învăţare’, prin care Ministerul Educaţiei a organizat evenimente în fiecare judeţ, cu participarea tuturor reprezentanţilor şcolilor, a unor experţi care să susţină din perspectivă medicală aceste întâlniri, organizate la nivel de secretar de stat, în pofida altor eforturi pe care le-am făcut, de circa o lună ritmul în care avansează vaccinarea personalului din învăţământ a scăzut foarte mult”, a afirmat ministrul. AGERPRES
EVENIMENT
UM Cugir, trimisă în judecată pentru ucidere din culpă. Cazul unei angajate care a murit în urmă cu 6 ani într-o explozie
La șase ani de la decesul unei angajate, în urma unei explozii, Societatea UM Cugir a fost trimisă în judecată pentru ucidere din culpă. De asemenea acuzațiile procurorilor sunt și de neluarea măsurilor legale de sănătate şi securitate în muncă.
Este vorba despre cazul unei femei care a murit în urma unei explozii ce a avut loc în urmă cu șase ani, în interiorul Uzinei Mecanice Cugir.
Deși explozia a avut loc pe 22 mai 2020, iar femeia a murit la spital pe 27 mai 2020,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Three Days Grace a zguduit Laminor Arena din București. Un concert de excepție și un meet&greet memorabil pentru clujeni
Trupa canadiană Three Days Grace a susținut pe 27 noiembrie un concert exploziv la Laminor Arena, transformând seara într-una dintre cele mai intense și emoționante experiențe rock ale anului.
După ani de absență vocală de pe scena Three Days Grace, Adam Gontier a urcat din nou pe scenă în fața publicului român.
Mii de fani din toate colțurile țării, inclusiv Cluj, au venit să-i vadă live, iar energia…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Târg Caritabil de Crăciun la Sebeș, pe 13 decembrie: 30 de familii primesc alimente și cadouri. O parte din bani vor fi donați
Un Târg Caritabil de Crăciun va avea loc sâmbătă, 13 decembrie, în fața Bisericii Evanghelice din Sebeș, de la ora 10:00.
Potrivit organizatorilor, Trupa de dansuri săsești Sebeș, proiectul caritabil a început în urmă cu 19 ani, când au asigurat masa de Crăciun pentru câteva familii nevoiașe.
De atunci, această tradiție a continuat, iar anul acesta, 30 de familii vor beneficia de alimente și cadouri pentru cei mici.
De asemenea, o parte din banii strânși la târg vor fi…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
PROGRAM 1 Decembrie la Alba Iulia 2025, DUMINICĂ, 30 noiembrie 2025. Ce poți face în Cetate
PROGRAM 1 Decembrie la Alba Iulia 2025, DUMINICĂ, 30 noiembrie 2025: În ajunul Zilei Naționale a României, Alba Iulia îi întâmpină pe români cu un program bogat, încărcat de istorie, tradiție, spiritualitate și cultură.
De la meșteșuguri autentice și momente artistice tradiționale, până la ceremonii militare și culturale, vernisaje, evocări istorice și concerte, programul ediției din acest an îmbină trecutul cu prezentul și onorează valorile care au clădit România…
Citește mai mult pe Alba24.ro



