Connect with us

ACTUALITATE

STUDIU: Anii ”câineşti” sunt un mit. Ce vârstă au de fapt câinii de 3 ani și cum îmbătrânesc ei

Publicat

Teoria potrivit căreia un „an câinesc” reprezintă echivalentul a şapte ani umani este un mit, potrivit unui studiu realizat de o echipă de cercetători de la Universitatea California din Los Angeles, informează ziarul Alba24.ro.

De asemenea, cercetătorii americani afirmă că exemplarele canine de doi ani sunt deja animale de vârstă mijlocie, deşi câinii au tendinţa de a îmbătrâni mai încet decât oamenii în a doua jumătate a vieţii lor.

Atunci când ajung la vârsta de trei ani, câinii s-ar apropia de fapt de echivalentul unei persoane care are 50 de ani, potrivit acestui studiu.

Pentru a analiza modul în care câinii îmbătrânesc, cercetătorii americani au studiat metilarea ADN-ului în cadrul unui grup de 104 de câini din rasa labrador, cu vârste cuprinse între patru săptămâni şi 16 ani.

ADN-ul conţine markeri care se modifică de-a lungul timpului odată cu maturizarea celulelor, fapt care le-a permis oamenilor de ştiinţă să identifice vârstele biologice ale animalelor.

După ce au analizat rezultatele oferite de aceste teste realizate pe câini, cercetătorii le-au comparat cu cele provenite dintr-un studiu realizat pe 300 de oameni.

La vârsta de doi ani, ADN-ul câinilor labrador era echivalent cu cel al oamenilor aflaţi în jurul vârstei de 40 de ani, nu în jurul vârstei de 14 ani, aşa cum sugera până acum o formulă tradiţională de calcul a „anilor câineşti”.

Totuşi, procesul de îmbătrânire încetineşte după acea vârstă în cazul câinilor, iar experţii americani au descoperit că exemplarele de labrador în vârstă de 10 ani aveau o vârstă biologică echivalentă cu aceea a unui om de 68 de ani.

Această descoperire consolidează o formulă mai veche de calcul a vârstelor câinilor, dezvoltată pe baza presupunerii că majoritatea exemplarelor canine trăiesc în general până la vârsta de 10 ani, în timp ce oamenii trăiesc în general până în jurul vârstei de 70 de ani.

„Speranţa de viaţă estimată a câinilor din specia labrador retriever, 12 ani, este astfel transpusă în mod corect în speranţa generală de viaţă a oamenilor, 70 de ani”, au declarat autorii studiului.

În schimb, în cazul puilor de câini, cercetătorii au observat că există similarităţi între aceste patrupede şi oameni, deoarece metilarea ADN-ului exemplarelor în vârstă de opt săptămâni s-a dovedit a fi comparabilă cu procesul similar înregistrat în cazul bebeluşilor umani în vârstă de nouă luni.

Sursă: Digi24.ro

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Spectacolul „Tipografic majuscul”, la Teatrul „Mihai Eminescu” Botoșani

Publicat

spectacolul „tipografic majuscul”, la teatrul „mihai eminescu” botoșani

Publicitate

Teatrul „Mihai Eminescu” Botoșani invită botoșănenii în acest sfârșit de săptămână, la spectacolele „Tipografic majuscul” adaptare după un text de Gianina Cărbunariu și „Desculț în parc” de Neil Simon.

Sâmbătă, 7 februarie, de la ora 18.00  la Sala Studio a Teatrului „Mihai Eminescu” va fi pus în scenă  spectacolul „Tipografic majuscul”, adaptare după un text de Gianina Cărbunariu.

Regia și scenografia: Ella Nistor

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Persoană fără adăpost, găsită în șoc hipotermic de polițiștii locali pe o stradă din municipiului Botoșani

Publicat

persoană fără adăpost, găsită în șoc hipotermic de polițiștii locali

Publicitate

În contextul răcirii accentuate a vremii, polițiștii locali din cadrul Poliției Locale Botoșani și-au intensificat activitățile preventive, desfășurate în cooperare cu reprezentanți ai Serviciului de Ambulanță Județean și ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență Botoșani. Acțiunile vizează identificarea persoanelor vulnerabile aflate în situații de risc major, în special a celor expuse pericolului de deces prin hipotermie.

Astfel, în...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bărbat de 35 de ani, din comuna George Enescu, reținut pentru încălcarea ordinului de protecție

Publicat

gethumb.details.jpg

Publicitate

Marți, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 4 Dorohoi au emis ordonanță de reținere, pentru 24 de ore, pe numele unui bărbat de 35 de ani, din comuna George Enescu, cercetat sub aspectul comiterii infracțiunii de încălcare a ordinului de protecția.

 

Din cercetări, a reieșit faptul că față de acesta era emis un ordin de protecție din luna noiembrie 2025, prin care era obligat să nu se apropie de soția și cei doi copii minori...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Tânăr de 23 de ani, din Răchiți, prins la volan fără permis de conducere

Publicat

bărbat de 51 de ani, din leorda, dat jos de

Publicitate

Marți, polițiștii din cadrul Botoșani au oprit pentru control, un autoturism care, la vederea autospecialei de poliție, schimbase brusc direcția de deplasare.

În urma verificărilor s-a stabilit identitatea conducătorului auto, în persoana unui tânăr, de 23 de ani, din comuna Răchiți, precum și faptul că acesta nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.

 

Cercetările sunt continuate pentru săvârșirea infracțiunii...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe