Connect with us

ACTUALITATE

STUDIU. Anul 2022 începe cu RELAXĂRI de prețuri în imobiliare la Cluj

Publicat

prima casa articol large.jpg

Un număr de 1.935 imobile au fost vândute, în luna ianuarie 2022, la nivelul județului Cluj, dintr-un total de 39.510 imobile vândute la nivel național, potrivit Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI).  

În luna decembrie 2021, potrivit sursei citate, în Cluj au avut loc cu 1.723 mai multe tranzacții, ceea ce înseamnă o scădere cu -47,1% în prima lună a lui 2022.  O posibilă explicație e că mulți s-au grăbit să finalizeze pe sfârșit de an discuțiile începute în cursul verii sau toamnei. Iar în ianuarie de obicei intră în piață cei care demarează sau reiau căutările.

Comparativ cu restul țării, în județele cu prezență Blitz, au avut loc:

București – 7.195 tranzacții.
Județul Brașov – 2.211 tranzacții.
Județul Constanța  – 2.167 tranzacții.
Județul Iași – 1.766 tranzacții.
Județul Timiș – 1.791 tranzacții.
Județul Arad –  641 tranzacții.
Județul Mureș  – 379 tranzacții.
Județul Olt – 365 tranzacții.

Și în prima lună din an, Cluj-Napoca a fost punct fierbinte pe harta imobiliară a țării și cel mai scump oraș pe piața apartamentelor.

Prețurile se relaxează

Atât pe segmentul de vânzări, cât și pe cel de chirii, luna Ianuarie a venit cu o relaxare a prețurilor:

-pe zona de vânzări, valorile de listare ale proprietăților rezidențiale din Cluj în prima lună din an au consemnat față de lună precedentă o scădere de -4,81% până la valoarea de 1.780 Euro/mp.

-pe zona de închirieri prețurile au scăzut față de luna decembrie 2021 cu -3,92%, până la nivelul de 343 Euro pentru un apartament.

După o perioadă de câteva luni de creșteri spre finalul anului trecut, în piață au survenit…

Vezi mai mult pe Cluj24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Femeia de 85 de ani, din Albești, care a legat un câine cu sârmă și la târât, a fost amendată de polițiști. Ce s-a întâmplat cu animalul

Publicat

femeia de 85 de ani, din albești, care a legat

Publicitate

În urma verificărilor efectuate de polițiști a fost identificată femeia din imagini, în vârstă de 84 de ani, din comuna/sat Albești.

 

De asemenea a fost examinat animalul, ocazie cu care nu au fost identificate leziuni pe corpul acestuia, suferințele fizice provocate fiind de moment.

 

Exemplarul canin a fost preluat și încredințat unei asociații pentru protecția animalelor, în vederea asigurării conditiilor necesare și identificării unui…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Reguli și calendare la Evaluare Națională, Bacalaureat și Admitere liceu 2026-2027. Ordinele au fost lansate în consultare publi

Publicat

reguli și calendare la evaluare națională, bacalaureat și admitere liceu

Publicitate

Ministerul Educației a publicat, în consultare publică, calendarele și regulile pentru Evaluarea Națională 2026, Bacalaureatul 2026 și Admiterea în învățământul liceal 2026-2027, informează alba4.ro.

Documentele stabilesc datele probelor scrise și orale, perioadele simulărilor, procedurile de contestații și criteriile de repartizare computerizată, precum și noutăți importante privind vizualizarea lucrărilor și organizarea locurilor…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Schemă complexă de înșelăciune pe WhatsApp și Telegram. Atenție la „mentori”, ”antrenori” și „crypto-consultanți”

Publicat

dnsc avertizează cu privire la înmulțirea tentativelor de fraudă prin

Publicitate

Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) avertizează publicul cu privire la o schemă de înșelăciune complexă, desfășurată prin intermediul aplicațiilor de mesagerie WhatsApp și Telegram, precum și prin alte platforme sociale, care se prezintă sub forma unei comunități cu caracter educațional și investițional, scrie alba24.ro.

Această schemă frauduloasă se bazează pe crearea unor grupuri aparent active pe platforme precum WhatsApp sau…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani: Peste 300 de forțe de ordine vor acționa pentru siguranța cetățenilor în minivacanță

Publicat

botoșani: peste 300 de forțe de ordine vor acționa pentru

Publicitate

În perioada 15 – 17 august 2025, la nivelul județului Botoșani, peste 300 de forțe de ordine vor acționa pentru siguranța cetățenilor, împreună cu celelalte instituţii ale statului cu atribuţii în asigurarea ordinii şi liniştii publice.

Astfel, vor fi asigurate măsuri pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii publice, în special în locurile aglomerate și zonele de agrement.

Pentru a ajunge în siguranță la destinație,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe