Connect with us

ACTUALITATE

Studiu: Combinarea vaccinurilor anti-COVID-19 creşte frecvenţa simptomelor uşoare până la moderate

Publicat

Combinarea vaccinurilor împotriva COVID-19 a crescut frecvenţa simptomelor uşoare până la moderate la cei care au primit seruri diferite la prima şi a doua doză, arată date preliminare ale unui studiu britanic, relatează dpa joi.

Studiul Com-Cov a fost lansat în februarie pentru a analiza alternarea dozelor vaccinurilor produse de Oxford/AstraZeneca şi Pfizer/BioNTech, cu oricare ser administrat ca prima doză, iar celălalt ca cea de-a doua doză.

Cercetătorii au afirmat că, atunci când sunt administrate la un interval de patru săptămâni, ambele variante de vaccinare, Pfizer/BioNTech urmat de Oxford/AstraZeneca, şi Oxford/AstraZeneca urmat de Pfizer/BioNTech, au provocat mai multe reacţii frecvente după a doua doză decât varianta standard a administrării de două doze din acelaşi vaccin.

Reacţiile au inclus simptome precum frisoane, oboseală, dureri de cap şi stare febrilă şi au fost de scurtă durată, potrivit unei evaluări preliminare publicate în The Lancet.

Orice reacţie adversă a fost de scurtă durată şi nu au existat alte îngrijorări cu privire la siguranţa vaccinurilor, au afirmat cercetătorii.

Studiul raportează constatări de reactogenitate, modul în care oamenii se simt după vaccin, şi nu constatări de imunogenitate, adică în ce măsură dozele combinate induc un răspuns imun.

„Deşi aceasta este o parte secundară a ceea ce încercăm să arătăm prin aceste studii, este important să informăm oamenii în legătură cu aceste date, în special pe măsură ce planificările de doze mixte sunt luate în considerare în mai multe ţări”, a declarat principalul autor al studiului, Matthew Snape, profesor asociat în pediatrie şi vaccinologie la Universitatea Oxford.

„Rezultatele acestui studiu sugerează că administrarea de doze mixte ar putea conduce la o creştere a numărului absenţelor la locul de muncă a doua zi după imunizare şi acest lucru este important de luat în considerare atunci când planificaţi imunizarea angajaţilor în domeniul sănătăţii”, a mai spus el.

Cercetătorii au precizat că, având în vedere că studiul a fost realizat în rândul unor voluntari cu vârsta peste 50 de ani şi peste, există posibilitatea ca astfel de reacţii să fie mai răspândite la persoane mai tinere. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

FOTO&VIDEO: Soldatul Tudorel Bunduc de la ISU Botoșani – locul II la competiția națională „Cel mai puternic pompier”

Publicat

foto&video: soldatul tudorel bunduc de la isu botoșani – locul

Publicitate

În perioada 29 iulie – 1 august 2025, la Brașov, s-a desfășurat una dintre cele mai solicitante competiții dedicate salvatorilor din România: „Cel mai puternic pompier”. Evenimentul a reunit 75 de pompieri din 23 de județe, care și-au testat limitele fizice și mentale într-un poligon special amenajat la Coresi Shopping Resort.

Printre cei mai puternici pompieri din România s-a remarcat soldatul Bunduc Tudorel, reprezentant al Inspectoratului pentru…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Transportul de persoane, în vizorul polițiștilor rutieri: Amenzi de peste 15.000 de lei într-o singură zi

Publicat

transportul de persoane, în vizorul polițiștilor rutieri: amenzi de peste

Publicitate

Polițiștii Serviciului Rutier Botoșani au desfășurat, la data de 31 iulie 2025, o amplă acțiune de control pentru combaterea transportului neautorizat de persoane. Acțiunea s-a desfășurat pe raza întregului județ și a vizat prevenirea faptelor ilegale care pun în pericol siguranța pasagerilor și a celorlalți participanți la trafic.

În doar câteva ore, oamenii legii au legitimat aproximativ 30 de persoane și au verificat 29 de autovehicule. În…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO Ceremonial de avansare în grad la Jandarmeria Botoșani: Un nou pas în cariera militară pentru 18 jandarmi

Publicat

foto ceremonial de avansare în grad la jandarmeria botoșani: un

Publicitate

În fiecare an, pe 1 august, jandarmii care au îndeplinit stagiul minim în grad sunt avansați în gradul următor.

Este un moment special în cariera unui militar, când pe epoleți se adaugă încă o tresă la cele deja existente.
Doi ofițeri și 16 subofițeri și-au primit în această dimineață noile trese, în cadrul unui ceremonial desfășurat la sediul inspectoratului, împreună cu felicitările conducerii și ale celorlalți colegi participanți la…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Arafat: Reorganizarea Serviciului de Ambulanță vizează comasarea serviciilor din mai multe județe la nivel teritorial

Publicat

arafat: reorganizarea serviciului de ambulanță vizează comasarea serviciilor din mai

Publicitate

Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, a declarat că, potrivit programului de guvernare, Serviciul de Ambulanță urmează să fie reorganizat, la nivel de instituție, prin comasare la nivel teritorial a acelorași servicii din mai multe județe.

El a fost întrebat dacă ar vedea Serviciul de Ambulanţă în subordinea de DSU.

„Niciun moment nu s-a pus problema. Deci, hai să ne înţelegem: legislativ, legal, Serviciul de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe