Connect with us

ACTUALITATE

Studiu: Majoritatea românilor integrează carnea şi preparatele din carne în meniul zilnic şi săptămânal

Publicat

Peste 90% dintre români integrează carnea şi preparatele din carne în meniul zilnic şi săptămânal, arată datele unui sondaj realizat de prima cooperativă ţărănească digitală.

Aproape 70% preferă să cumpere carne proaspătă, iar un român din patru consideră carnea de vită mai prietenoasă pentru sănătate. Mai mult, pentru a se asigura că achiziţionează carne din surse sigure şi cu o trasabilitate clară, majoritatea este dispusă să plătească cu până la 30% mai mult.

Potrivit Obor21.ro, românii preferă să consume carnea la prânz (42%), în weekend (17%) sau oricând au ocazia (23%), iar cei mai mulţi o preferă gătită la grătar (26%) sau la cuptor (23%), confirmând o tendinţă spre un stil de viaţă mai sănătos, care s-a accentuat în ultimii ani.

În topul consumului se află carnea de pasăre, de porc, respectiv de vită.

Un sfert (25%) dintre români consideră carnea de vită mai prietenoasă pentru sănătate decât cea de porc, fiind întrecută la acest capitol doar de carnea de pui, considerată mai sănătoasă de jumătate dintre respondenţi.

Cei mai mulţi achiziţionează carne de la supermarket, însă peste o treime preferă băcăniile şi magazinele specializate, online sau offline, 19% cumpără de la surse private (de la ţărani), în timp ce 7% achiziţionează de la ferme. "Atunci când cumpără carne de la ţară, indiferent că este de la ferme, persoane fizice sau magazine specializate, aproape jumătate aleg carnea proaspătă, nu congelată, de preferinţă în bucăţi mici. Alegerile confirmă tendinţa din ultimul an spre un consum echilibrat, evitând risipa alimentară şi cheltuielile inutile", se arată în concluziile studiului.

Provenienţa şi trasabilitatea produselor reprezintă alţi factori importanţi în decizia de achiziţie a cărnii şi preparatelor din carne de la ţară. Datele sondajului susţin acest lucru, prin cei 25% dintre respondenţi care declară că îşi doresc informaţii clare despre provenienţă, respectiv verificarea cărnii de către veterinar.

Sondajul comandat de Obor21.ro a arătat, totodată, că românii sunt dispuşi să plătească mai mult pentru a beneficia de avantajele produselor cu provenienţă sigură şi o calitate ridicată. Aproape 70% preferă carnea proaspătă, cu un procent mai ridicat în cazul Bucureştiului. Astfel, jumătate dintre respondenţi ar plăti cu până la 20% mai mult faţă de preţul de supermarket pentru carnea proaspătă de la ţară, iar 25% sunt dispuşi să plătească chiar şi mai mult.

Cercetarea a fost realizată online, la nivel naţional, în luna august 2021, pe un eşantion de 840 de respondenţi (54% femei şi 46% bărbaţi), din care 60% au venituri medii şi peste medie.

Platforma Obor21.ro a fost lansată în luna februarie 2020 de către Iunia şi Florian Mateiţă, cu o investiţie iniţială de peste 80.000 euro. Carnea rezervată prin intermediul platformei provine în cea mai mare parte din gospodăriile ţărăneşti din judeţele Botoşani şi Suceava. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

277 locuri de muncă disponibile la Botoșani. LISTA comunicată de AJOFM

Publicat

277 locuri de muncă disponibile la botoșani. lista comunicată de

Publicitate

277 locuri de muncă sunt libere în această săptămână la nivelul județului Botoșani. Datele au fost centralizate de AJOFM Botoșani de la agenții economici și făcute publice la începutul acestei săptămâni.

Iată și lista completă cu locurile de muncă comunicate de AJOFM Botoșani:

DENUMIRE JOB DENUMIRE ANGAJATOR ADRESA ANGAJATOR
SEF BIROU COMERT CU RIDICATA SI CU AMANUNTUL POWERLINE SRL STR.NAŢIONALĂ, Nr. 99, MUN, LOC. BOTOSANI, Tel: 0231 /...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Incendiu violent la Ibănești: Tânăr de 20 de ani, cu arsuri la mână și picior, după ce a încercat să stingă focul din propria locuință

Publicat

incendiu violent la ibănești: tânăr de 20 de ani, cu

Publicitate

Un incendiu puternic a izbucnit, în această după-amiază, într-o locuință din localitatea Ibănești, iar un tânăr în vârstă de 20 de ani a ajuns la spital cu arsuri, după ce a încercat să stingă flăcările pe cont propriu. Când și-a dat seama că nu mai poate controla situația, acesta a sunat la 112 și a cerut ajutor.

La fața locului au intervenit, în cel mai scurt timp, pompierii din cadrul Detașamentului Dorohoi, care s-au deplasat cu o...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

„Tinerii învață să conducă”, ediția 2026: Curs gratuit de public speaking și leadership pentru liceeni. Programul ajunge pentru prima dată și la Flămânzi

Publicat

„tinerii învață să conducă”, ediția 2026: curs gratuit de public

Publicitate

Toastmasters Botoșani lansează, în februarie 2026, o nouă ediție a programului educațional „Tinerii învață să conducă”, ajuns la a patra ediție consecutivă în județ. Cursul, dedicat liceenilor cu vârste între 14 și 18 ani, este mai mult decât un simplu program de vorbit în public: organizatorii îl descriu ca pe o experiență care îi ajută pe adolescenți să capete încredere, claritate și curajul de a se exprima autentic.

Programul...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Polițist târât zeci de metri pe șosea la Darabani: Un bărbat de 36 de ani, trimis în judecată pentru ultraj și tentativă la omor

Publicat

acțiune a polițiștilor rutieri la tudora: zeci de sancțiuni și

Publicitate

Parchetul de pe lângă Tribunalul Botoșani a anunțat astăzi că a dispus trimiterea în judecată, în stare de arest preventiv, a inculpatului H.D.C., în vârstă de 36 de ani, din orașul Darabani, județul Botoșani. Acesta este cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de „ultraj în forma tentativei la omor”, într-un dosar care vizează o intervenție a poliției ce s-a transformat într-un incident deosebit de grav.

Potrivit anchetatorilor, fapta...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe