Connect with us

ACTUALITATE

Studiu: Pandemia schimbă modul în care se fac afacerile. Companiile vor arăta diferit peste trei ani

Publicat

Companiile vor arăta diferit în următorii trei ani datorită noilor modele de afaceri și de lucru. Modificările sunt provocate de pandemie și sunt susținute de digitalizare, se arată în raportul global PwC.

78% dintre directorii generali la nivel global se așteaptă ca organizațiile pe care le conduc să arate diferit în următorii trei ani ca urmare a pandemiei, anticipând schimbări în modul de lucru și dezvoltarea de noi modele de afaceri, susținute de investiții în digitalizare, arată raportul „Great expectations: Global executives respond to business disruption”, realizat de strategy&, departamentul de strategie globală din rețeaua PwC.

Potrivit raportului, 23% dintre respondenți spun că organizațiile pe care le conduc se reconfigurează pentru creștere

Potrivit raportului, 23% dintre respondenți spun că organizațiile pe care le conduc se reconfigurează pentru creștere, în timp ce restul se concentrează încă pe regândirea și optimizarea modelului de operare (44%) și recuperare după criza sanitară (33%). Toate sectoarele vor suferi transformări, cele mai importante fiind așteptate în industria farmaceutică, asigurări și transporturi.

Investiții suplimentare în medie de 10-15% vor fi îndreptate în principal către digitalizare, securitate cibernetică și vânzări, pentru a stimula creșterea. Investițiile în digitalizare se vor concentra pe dezvoltarea de noi produse și servicii, capabilități IT și securitate cibernetică, precum și mediu, sănătate și siguranță.

Companiile vor să diminueze costurile cu până la 11%

În general, companiile vor să diminueze costurile cu până la 11%, cele mai mari scăderi fiind preconizate pentru zona imobiliară, cercetare și dezvoltare, marketing și resurse umane. Astfel, 96% dintre companii iau în considerare tranziția forței de muncă într-un „birou al viitorului” pentru a permite noi modalități de lucru în timpul și după pandemie, care vor reduce amprenta imobiliară și implicit costurile.

În ceea ce privește personalul, 37% dintre directorii executivi estimează reduceri de personal în următoarele 12 luni, în special în sectorul industrial, în conformitate cu așteptările de scădere a veniturilor. Alți 37% dintre executivi spun că vor angaja personal nou.

Companiile prevăd creștere, dar se tem de efectele unui nou val de infecții

Companiile prevăd creștere, dar se tem de efectele unui nou val de infecții. Principalele temeri menționate de directorii generali pentru viitorul companiilor lor sunt incertitudinea unui nou val de infecții (51%), impactul financiar al acestuia (48%), impactul unei recesiuni economice globale (48%), riscuri de securitate cibernetică (31%) și capacitatea de a gestiona eficient modele hibride de la distanță și de lucru la birou (26%).

În ciuda riscurilor, 72% dintre directori se așteaptă la venituri stabile sau în creștere în următoarele 12 luni, menționând că au atins deja cel mai redus prag și văd o cale de revenire. Creșteri sunt preconizate în retail, servicii medicale, asigurări și servicii financiare, dar și în industria auto.

La polul opus, previziunile directorilor din industria aerospațială, produse industriale și comerțul cu produse nealimentare sunt cele mai pesimiste, 38% dintre respondenții din aceste industrii așteptând venituri în scădere.

Sondajul a fost realizat în rândul a 250 de directori executivi seniori din Europa, Orientul Mijlociu, Africa, America de Nord și Asia, care conduc companii cu venituri anuale de peste un miliard de dolari.

sursa: mediafax.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Femeie de 47 de ani, din Botoșani, dată dispărută după externarea din spital

Publicat

femeie de 47 de ani, din botoșani, dată dispărută după

Publicitate

Autoritățile din județul Botoșani sunt în alertă după dispariția unei femei în vârstă de 47 de ani, care nu a mai revenit la domiciliu după externarea din spital.

Este vorba despre MITOSERU ELENA LĂCRĂMIOARA, născută la data de 28 mai 1978, în municipiul Botoșani, județul Botoșani, cetățean român, cu domiciliul în aceeași localitate. Dispariția a fost semnalată după ce, la data de 21 decembrie 2025, femeia a fost externată din cadrul...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FC Botoșani se va pregăti la Mogoșoaia

Publicat

fc botoșani se va pregăti la mogoșoaia

Publicitate

Echipa de fotbal FC Botoșani se va pregăti la Centrul Național de Fotbal de la Mogoșoaia, a anunțat clubul, luni, pe pagina sa de Facebook.

Reunirea ‘roș-alb-albaștrilor’ va avea loc pe 5 ianuarie, chiar la Mogoșoaia, unde elevii lui Leo Grozavu se vor antrena până pe 16 ianuarie.

În cadrul stagiului de pregătire centralizat, botoşănenii vor susţine un test în compania formaţiei Farul Constanţa, pe 12 ianuarie.

”Este posibil ca pe lângă...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2025: Sfânta Muceniţă Anisia fecioara

Publicat

calendar ortodox 2025: sfânta muceniţă anisia fecioara

Publicitate

Sfânta Anisia s-a născut la Tesalonic, din părinţi nobili şi bogaţi, cetăţeni de frunte ai cetăţii. Ea a fost crescută cu mare evlavie întru toată curăţia credinţei creştine. Rămânând orfană de la o fragedă vârstă, ea s-a închinat pe sine cu totul rugăciunii şi cugetărilor dumnezeieşti în propria ei casă.

Arzând de dragoste pentru Hristos, ea îşi zicea adesea întru sine: „O, cât de mincinoasă este viaţa tinereţii, întru...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Prin modificările propuse la Legea dreptului de autor, artiștii pot câștiga mai mult

Publicat

prin modificările propuse la legea dreptului de autor, artiștii pot

Publicitate

Ministrul Culturii, Andras Demeter, afirmă, într-o declarație acordată AGERPRES, că prin modificările propuse de Ministerul Culturii (MC) la Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe, autorii și artiștii nu vor avea nimic de pierdut și chiar pot câștiga mai mult.

Precizările ministrului Culturii survin unor opinii pro și contra modificărilor propuse de MC la Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe