Connect with us

ACTUALITATE

Studiu: Schimbările climatice din ultimii 2.000 de ani nu se compară cu încălzirea globală actuală

Publicat

Lumea a trecut prin diverse perioade călduroase şi de răcire a climei în ultimii 2.000 de ani, însă niciuna dintre acestea nu a avut o amploare asemănătoare cu încălzirea globală actuală, a confirmat o echipă internaţională de cercetători, care a contrazis astfel un argument des invocat de contestatarii schimbărilor climatice asociate intervenţiei omului, relatează joi DPA.

Contestatarii schimbărilor climatice aduc în discuţie deseori faptul că temperaturile la nivel global au suferit modificări şi în trecut, în lipsa intervenţiei umane, cum ar fi în timpul perioadei numită Mica Glaciaţiune sau în Perioada Caldă Medievală.

În cadrul studiului realizat în Elveţia, climatologul Raphael Neukom de la Universitatea din Berna a analizat, alături de colegi din Europa şi Statele Unite, seturi importante de date la nivel global care au cuprins o perioadă de două milenii şi au fost stabilite pe baza valorilor de temperatură derivate din tiparele de creştere ale arborilor şi recifelor de corali.

În urma studiului, cercetătorii au constatat că nicio altă etapă anterioară de răcire sau de încălzire prin care a trecut Pământul nu a avut efect la nivel global, cu excepţia celei actuale, care a debutat odată cu revoluţia industrială, în secolul al XIX-lea.

''Acest rezultat oferă noi dovezi despre natura fără precedent a încălzirii globale antropogene, în contextul ultimilor 2.000 de ani'', a notat echipa de cercetători într-un articol publicat miercuri în jurnalul ştiinţific Nature.

Oamenii de ştiinţă au citat ca exemplu Mica Glaciaţiune, care s-a desfăşurat între secolele al XV-lea şi al XIX-lea. În timp ce temperaturile cele mai scăzute din secolul al XV-lea au fost observate în regiunile din centrul şi estul Pacificului, zonele reci s-au deplasat către nord-vestul Europei şi sud-estul Americii de Nord până în secolul al XVII-lea.

''Am descoperit în schimb că cea mai călduroasă perioadă din ultimele două milenii au avut loc în secolul XX şi a cuprins peste 98% din suprafaţa globului", au notat ei. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2026: Cinstirea lanțului Sfântului Apostol Petru

Publicat

calendar ortodox 2026: cinstirea lanțului sfântului apostol petru

Publicitate

Pătimirea pe nedrept dusă cu smerenie umple inima de har, curățându-se astfel toate patimile și lucrările duhurilor necurate: „Fericiți cei prigoniți pentru dreptate, că a lor este împărăția cerurilor. Fericiți veți fi voi când vă vor ocărî și vă vor prigoni și vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, mințind din pricina Mea.” Sfântul Evanghelist Matei (5, 10-11).

Sfântul Apostol Petru, numit mai înainte Simon, a fost un...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Premierul Ilie Bolojan vine, astăzi, la Botoșani pentru discuții cu primarii despre impozite și reforma administrației locale

Publicat

ordonanța „trenuleț”, care va fi adoptată marți, clarifică ce s a

Publicitate

Premierul Ilie Bolojan se va deplasa vineri la Iași și Botoșani, pentru a discuta cu primarii din cele două județe pe teme ce țin de administrația publică locală.

Potrivit Biroului de presă al Guvernului, la întâlniri vor participa și reprezentanți ai Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației.

Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a pus marți seara în transparență decizională proiectul de lege...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Cum poți deveni ofițer SRI: Admitere la Academia Națională de Informații 2026. Înscrieri până pe 31 ianuarie

Publicat

cum poți deveni ofițer sri: admitere la academia națională de

Publicitate

Tinerii care își doresc o carieră în Serviciul Român de Informații (SRI) se pot înscrie la Academia Națională de Informații „Mihai Viteazul” din București. Înscrierile sunt deschise până la data de 31 ianuarie, pentru sesiunea de admitere 2026, relatrează alba24.ro.

Se pot înscrie elevii din clasele a XII-a de liceu, absolvenții de liceu cu diplomă de bacalaureat, în vârstă de cel mult 23 de ani.

Sunt disponibile specializări de licență...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Nichita Danilov, laureatul Premiului Național de Poezie „Mihai Eminescu” – Opera Omnia 2026

Publicat

nichita danilov, laureatul premiului național de poezie „mihai eminescu” –

Publicitate

Poetul Nichita Danilov a fost desemnat, joi seară, câștigătorul ediției 2026 a Premiului Național de Poezie „Mihai Eminescu” – Opera Omnia, una dintre cele mai importante distincții acordate în literatura română contemporană. Anunțul a fost făcut în cadrul unei gale speciale găzduite de Teatrul „Mihai Eminescu” din Botoșani, eveniment care a reunit nume sonore din lumea culturală și oficialități locale, relatează agerpres.ro.

La 73 de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe