Connect with us

ACTUALITATE

Studiu: Transmiterea coronavirusului, redusă la jumătate după vaccin

Publicat

Transmiterea coronavirusului a fost redusă la jumătate după vaccinare, arată un studiu britanic citat vineri de autoritățile scoțiene.

Eficacitatea vaccinurilor anti-Covid înregistrate deja este confirmată, cel puțin parțial, și împotriva transmisiei virusului către alții, potrivit unui studiu britanic citat vineri de autoritățile scoțiene, scrie ANSA.

Studiul, realizat pe 300.000 de persoane de Universitatea din Glasgow și Public Health Scotland și descris drept „foarte încurajator”, indică o scădere cu 30% a transmiterii după prima doză de vaccin și cu 54% după rapel.

Anterior, cercetările efectuate pe întreaga populație scoțiană creditaseră eficacitatea masivă a vaccinurilor împotriva infecției cu Covid, cu o scădere de peste 80% a internărilor în spitale după o singură doză de Pfizer și de 90% după o doză de AstraZeneca.

Marea Britanie a vaccinat până acum aproximativ 23 de milioane de persoane, folosind aproximativ în aceeași măsură AstraZeneca și Pfizer. Și a înregistrat o incidență extrem de limitată a efectelor secundare grave.

Sursă: Mediafax

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Bărbat de 28 de ani, căutat de familie cu poliția. Dacă aveți informații, sunați la 112

Publicat

bărbat de 28 de ani, căutat de familie cu poliția.

Publicitate

Pe 4 august, David Dădăci, in varsta de 28 ani, a plecat din orasul Bruxelles, statul Belgia, fara a mai contacta familia pana in prezent.

Semnalmente: inaltime 1,80 m, aprox. 100 kg, ochi caprui, par brunet scurt, poarta barba, nu se cunosc articolele de imbracaminte purtate, are ca semn particular o cicatrice de mici dimensiuni la spranceana ochiului stang.

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Polițiștii din Botoșani au dat aproape 200 de amenzi într-o singură zi

Publicat

Șofer de 66 de ani, prins băut la volan în

Publicitate

În ultimele 24 de ore, polițiștii din Botoșani, alături de jandarmi, au desfășurat șase acțiuni de control și au intervenit la 75 de evenimente, cele mai multe semnalate prin 112.

Verificările au vizat siguranța publică, respectarea regulilor de circulație și prevenirea consumului și traficului de droguri.

În urma controalelor au fost aplicate 173 de amenzi, în valoare totală de aproximativ 160.000 de lei. Cele mai multe sancțiuni au vizat…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșănean de 66 de ani, prins pe câmp, după două ore de căutări. Brățara electronică i-a dat de urmă

Publicat

botoșănean de 66 de ani, prins pe câmp, după două

Publicitate

În ziua de vineri, 15 august, ora 21.15, la solicitarea Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani, două echipaje de jandarmerie au fost direcționate în zona satului Roșiori, din comuna Răchiți, în vederea căutării unui bărbat al cărui dispozitiv electronic de supraveghere a emis un semnal de alertă.

După aproximativ două ore de scotocire a localității, bărbatul în vârstă de 66 de ani a fost depistat pe câmp, la circa 300 de metri de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Șofer prins beat la volan în Vârfu Câmpului

Publicat

un bărbat de 53 de ani, din municipiul botoșani, prins

Publicitate

Un bărbat de 34 de ani, din comuna Vârfu Câmpului, a fost oprit pe 15 august de polițiștii rutieri, în timp ce conducea pe DN 29C.

Pentru că mirosea a alcool, șoferul a fost testat cu etilotestul, rezultatul fiind de 0,47 mg/l alcool pur în aerul expirat. El a fost dus apoi la spital pentru recoltarea de probe biologice, care vor stabili cu exactitate alcoolemia.

Polițiștii au deschis dosar penal pentru conducere sub influența alcoolului.


Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe