Connect with us

ACTUALITATE

Studiu: Vaccinul Pfizer-BioNTech produce de 10 ori mai mulţi anticorpi decât vaccinul chinezesc Sinovac

Publicat

Vaccinul produs de Pfizer-BioNTech, care are la bază tehnologia ARN mesager, produce de 10 ori mai mulţi anticorpi decât vaccinul Sinovac, care funcţionează pe bază de viruşi inactivi.

Un studiu a descoperit că angajaţii din domeniul sănătăţii din Hong Kong care au fost imunizaţi cu schema completă cu vaccinul Pfizer/BioNTech au un nivel de anticorpi de aproximativ 10 ori mai mare decât cei care au primit vaccinul Sinovac bazat pe viruşi inactivi, potrivit Bloomberg.

Deşi anticorpii nu sunt singurul factor care trebuie luat în considerare în imaginea de ansamblu a capacităţii unui vaccin de a genera imunitate împotriva COVID-19, „diferenţele în concentraţia anticorpilor neutralizatori identificate în studiul nostru s-ar putea traduce în diferenţe substanţiale în ceea ce priveşte eficacitatea vaccinurilor”, afirmă cercetătorii.

Constatările studiului din Hong Kong se alătură unui număr tot mai mare de dovezi potrivit cărora vaccinurile ARNm sunt superioare când vine vorba de oferirea unei protecţii potente şi cuprinzătoare împotriva SARS-CoV-2 şi variantelor sale, comparativ cu vaccinurile care se bazează pe metode mai tradiţionale, precum cele cu viruşi inactivi.

Ţările care şi-au axat campania de imunizare anti-COVID pe vaccinurile chinezeşti Sinovac şi Sinopharm nu au înregistrat o scădere atât de mare a numărului de cazuri, comparative cu ţările care au folosit vaccinuri care utilizau ARNm. Totuşi, şi vaccinurile cu tehnologie tradiţională au redus semnificativ numărul de infecţii severe şi decese cauzate de COVID-19.

Eficacitatea mai scăzută a vaccinurilor inactivate a determinat ţări ca Thailanda şi Emiratele Arabe Unite să ofere populaţiei deja imunizate în regim complet o a treia doză a unui vaccin ARNm, în contextul răspândirii variantei Delta mult mai infecţioase a coronavirusului. MEDIAFAX

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

277 locuri de muncă disponibile la Botoșani. LISTA comunicată de AJOFM

Publicat

277 locuri de muncă disponibile la botoșani. lista comunicată de

Publicitate

277 locuri de muncă sunt libere în această săptămână la nivelul județului Botoșani. Datele au fost centralizate de AJOFM Botoșani de la agenții economici și făcute publice la începutul acestei săptămâni.

Iată și lista completă cu locurile de muncă comunicate de AJOFM Botoșani:

DENUMIRE JOB DENUMIRE ANGAJATOR ADRESA ANGAJATOR
SEF BIROU COMERT CU RIDICATA SI CU AMANUNTUL POWERLINE SRL STR.NAŢIONALĂ, Nr. 99, MUN, LOC. BOTOSANI, Tel: 0231 /...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Incendiu violent la Ibănești: Tânăr de 20 de ani, cu arsuri la mână și picior, după ce a încercat să stingă focul din propria locuință

Publicat

incendiu violent la ibănești: tânăr de 20 de ani, cu

Publicitate

Un incendiu puternic a izbucnit, în această după-amiază, într-o locuință din localitatea Ibănești, iar un tânăr în vârstă de 20 de ani a ajuns la spital cu arsuri, după ce a încercat să stingă flăcările pe cont propriu. Când și-a dat seama că nu mai poate controla situația, acesta a sunat la 112 și a cerut ajutor.

La fața locului au intervenit, în cel mai scurt timp, pompierii din cadrul Detașamentului Dorohoi, care s-au deplasat cu o...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

„Tinerii învață să conducă”, ediția 2026: Curs gratuit de public speaking și leadership pentru liceeni. Programul ajunge pentru prima dată și la Flămânzi

Publicat

„tinerii învață să conducă”, ediția 2026: curs gratuit de public

Publicitate

Toastmasters Botoșani lansează, în februarie 2026, o nouă ediție a programului educațional „Tinerii învață să conducă”, ajuns la a patra ediție consecutivă în județ. Cursul, dedicat liceenilor cu vârste între 14 și 18 ani, este mai mult decât un simplu program de vorbit în public: organizatorii îl descriu ca pe o experiență care îi ajută pe adolescenți să capete încredere, claritate și curajul de a se exprima autentic.

Programul...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Polițist târât zeci de metri pe șosea la Darabani: Un bărbat de 36 de ani, trimis în judecată pentru ultraj și tentativă la omor

Publicat

acțiune a polițiștilor rutieri la tudora: zeci de sancțiuni și

Publicitate

Parchetul de pe lângă Tribunalul Botoșani a anunțat astăzi că a dispus trimiterea în judecată, în stare de arest preventiv, a inculpatului H.D.C., în vârstă de 36 de ani, din orașul Darabani, județul Botoșani. Acesta este cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de „ultraj în forma tentativei la omor”, într-un dosar care vizează o intervenție a poliției ce s-a transformat într-un incident deosebit de grav.

Potrivit anchetatorilor, fapta...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe