Connect with us

ACTUALITATE

SUA a autorizat a treia doză de vaccin pentru persoanele care suferă de boli autoimune

Publicat

Administraţia SUA pentru Alimente şi Medicamente (FDA) a autorizat joi a treia doză de vaccin anti-COVID-19 pentru persoanele care suferă de boli autoimune, relatează EFE.

Este vorba, potrivit FDA, de „un mic grup” de persoane format din cei care au suferit un transplant de organe sau cei diagnosticaţi cu o boală autoimună.

FDA a dat undă verde autorizării în regim de urgenţă a celor două vaccinuri, care oficial nu au fost aprobate dar care sunt utilizate din decembrie 2020, pentru administrarea celei de-a treia doze.

„După o revizuire exhaustivă a datelor disponibile, FDA a determinat că acest grup mic şi vulnerabil de persoane poate beneficia de a treia doză de vaccin de la Pfizer-BioNTech sau Moderna”, a declarat responsabila FDA, Janet Woodcock.

Ea a citat în acest sens noul val al pandemiei care afectează SUA şi „riscul ridicat al contractării unei boli grave” de către aceste persoane, având în vedere capacitatea lor redusă de a combate infecţiile.

Persoanele care nu se află în categoria de risc și care au fost vaccinate complet ”nu au nevoie în acest moment de o doză suplimentară”

Pentru restul persoanelor aflate în afara acestui grup şi care au fost vaccinate cu schema completă, FDA a precizat că „sunt protejate adecvat şi nu au nevoie în acest moment de o doză suplimentară de vaccin anti-COVID-19”.

SUA se alătură astfel altor ţări europene şi Israelului care au anunţat că în următoarele săptămâni vor începe administrarea celei de-a treia doze de vaccin persoanelor care fac parte din categoriile de risc.

Potrivit datelor oficiale ale Centrului pentru Prevenirea şi Controlul Bolilor (Centers for Disease Control and Prevention, CDC), aproximativ 59,2 % dintre americani au primit cel puţin o doză de vaccin, iar 50,2 % sunt vaccinaţi cu schema completă.

Până în prezent, în SUA au murit de COVID-19 619.093 de persoane, iar alte 36 de milioane s-au contagiat cu noul coronavirus, potrivit unui bilanţ independent realizat de Universitatea Johns Hopkins. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

FOTO: Accident la Todireni! Un bărbat a ajuns la spital

Publicat

foto: accident la todireni! un bărbat a ajuns la spital

Publicitate

  • Conduceți prudent: un bărbat a fost rănit în urma unui accident rutier produs în localitatea Todireni

Un bărbat, în vârstă de 26 de ani, a ajuns la spital în urma unui accident rutier produs, în această seară, în localitatea Todireni. În eveniment au fost implicate patru autoturisme.

 

La caz s-au deplasat pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Trușești, cu o autospecială de stingere și modul de descarcerare, ambulanța de terapie…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO Două incendii la Frumușica! Au vrut să dea foc la gunoaie și opt hectare de vegetație au fost pârjolite

Publicat

foto două incendii la frumușica! au vrut să dea foc

Publicitate

Sâmbătă, în localitatea Stroești din comuna Frumușica, au avut loc două incendii de vegetație uscată, produse în urma folosirii focului deschis în aer liber, lăsat nesupravegheat.

 

Pompierii militari din cadrul Punctului de Lucru Flămânzi au acționat prompt pentru stingerea incendiilor. Intervențiile au fost dificile din cauza suprafeței mari incendiate, dar și a temperaturilor ridicate. Pompierii au reușit să protejeze mai multe gospodării…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Aproximativ 70 de copii au fost părăsiți în maternități și unități sanitare, în primul trimestru din 2025

Publicat

aproximativ 70 de copii au fost părăsiți în maternități și

Publicitate

Un număr de 68 de copii au fost părăsiți în maternități și în alte unități sanitare, în primul trimestrul al acestui an, cu 13 mai mulți față de perioada similară din 2024, conform datelor publicate pe site-ul Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție (ANPDCA).

Dintre aceștia, 45 de copii au fost părăsiți în maternități și 23 în secțiile de pediatrie.

Pe de altă parte, în primele trei luni din 2025 au…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bărbat de 28 de ani, căutat de familie cu poliția. Dacă aveți informații, sunați la 112

Publicat

bărbat de 28 de ani, căutat de familie cu poliția.

Publicitate

Pe 4 august, David Dădăci, in varsta de 28 ani, a plecat din orasul Bruxelles, statul Belgia, fara a mai contacta familia pana in prezent.

Semnalmente: inaltime 1,80 m, aprox. 100 kg, ochi caprui, par brunet scurt, poarta barba, nu se cunosc articolele de imbracaminte purtate, are ca semn particular o cicatrice de mici dimensiuni la spranceana ochiului stang.

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe