Connect with us

ACTUALITATE

Suma cu care se împrumută România. Anunțul lui Câciu

Publicat

ministrul finante adrian caciu

România nu se mai împrumută cu 9,3%, ci cu 8,6%, spune ministrul de Finanțe, Adrian Câciu. El admite că țara noastră se împrumută la dobânzi mari de zece ani: „Justificările sau motivările sunt tot aceleași și sunt structurale: un rating care este cel mai bune, deficite ridicate, inflație”.

„România nu se mai împrumută cu 9,3%, ci cu 8,6%. Există o volatilitate din perspectiva modului în care lichiditatea pe piața financiară este în volum. Dar, mai mult decât atât, acel vârf de dobândă a venit pe fondul în care existau incertitudini pe piața europeană privind fragmentarea dobânzilor în zona euro – știți că BCE pregătește un ansamblu de măsuri în contextul în care anumite dobânzi mai ales în țările sudice se ridicaseră foarte puternic. În acel context, am avut o creștere de dobândă, dar lucrurile au revenit la normal. În regiune, dacă ne uităm, e foarte important de menționat, dobânzile țărilor care sunt la granița cu conflictul au crescut foarte mult. Noi avem totuși o zonă de stabilitate”, spune Adrian Câciu.

 

Suma cu care se împrumută România. Anunțul lui Câciu: deficite ridicate, inflație și probleme de expunere destul de ridicată

 

El admite că România are dobânzi mari: „Asta este o certitudine și nu este o certitudine de azi”.

„Justificările sau motivările sunt tot aceleași și sunt structurale: un rating care este cel mai bun, deficite ridicate, inflație și probleme de expunere destul de ridicată”, adaugă ministrul de Finanțe. Mediafax

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

„Nu e corect să evaluăm doar la două materii!”. Ce planuri are ministrul Educației pentru admiterea în liceu

Publicat

ministerul educației a anunțat organizarea unei sesiuni speciale a examenului

Publicitate

Ministrul Educației, Daniel David, susține că nu este corect ca la Evaluarea națională de la clasa a VIII-a să fie doar două materii, atât timp cât elevilor li se cer mai multe competențe.

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Municipiul Dorohoi și comunele Șendriceni și Broscăuți rămân fără apă. Anunțul Nova Apaserv

Publicat

municipiul dorohoi și comunele Șendriceni și broscăuți rămân fără apă. anunțul

Publicitate

S.C. Nova Apaserv S.A. Botoșani informează că, începând de marți, 20 mai 2025, ora 12:00, până miercuri, 21 mai 2025, ora 12:00, se vor executa lucrări de modernizare și reabilitare la rezervoarele de la Dealu Mare, care deservesc municipiul Dorohoi și localitățile limitrofe.

Pe durata acestor lucrări, furnizarea apei potabile va fi întreruptă în municipiul Dorohoi  și în comunele Șendriceni și Broscăuți.

Pentru a evita disconfortul generat…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Titularizarea se schimbă: Ce propune ministrul Educației pentru a simplifica angajarea în școli

Publicat

titularizarea se schimbă: ce propune ministrul educației pentru a simplifica

Publicitate

Schimbări la Titularizare: Ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, propune modificări pentru simplificarea procesului de angajare în învățământ.

Varianta luată în calcul este introducerea unui examen național de licențiere didactică, similar rezidențiatului din medicină în ceea ce privește o eventuală organizare în centre de concurs la nivel zonal.

„Ca titular ești mai protejat, circuli mai ușor de la o școală la alta – dar…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Tânăr din municipiul Botoșani, reținut pentru tâlhărie

Publicat

bărbat de 48 de ani, din comuna george enescu, reținut

Publicitate

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Botoșani – Biroul de Investigații Criminale au emi, duminică, ordonanță de reținere, pentru 24 de ore, pe numele unui tânăr, din municipiul Botoșani, cercetat sub aspectul comiterii infracțiunii de tâlhărie.

 

În urma probatoriului administrat s-a stabilit faptul că acesta, în noaptea de 17 înspre 18 mai a.c., în timp ce se afla pe o stradă din municipiul Botoșani, ar fi lovit victima, un bărbat…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe