Connect with us

EVENIMENT

Suma incredibilă câștigată de un copil în Spania, obligat de doi români să cerșească

Publicat

cersetor

Un copil român a reușit să strângă o sumă considerabilă de bani din cerșit, în Spania. Copilul era obligat să cerșească de către doi români. Prinși asupra faptei, cei doi au inventat o serie de scuze incredibile.

Potrivit Știri Diaspora, Poliția spaniolă a arestat, în Murcia, doi români de 36 și 39 de ani, prinși în centrul orașului după ce au obligat un băiat român de 14 ani să cerșească.

Polițiștii l-au observat pe copil în centrul orașului Murcia, când cerșea lângă figurina de lut a unui câine. Când au mers să vorbească cu el, au văzut doi bărbați care au luat de lângă copil o valiză plină de monede. Un polițist a rămas cu copilul, iar alți doi i-au urmărit pe români până într-o piață din oraș, unde au fost reținuți când numărau monedele.

Inițial, românii au spus că nu-l cunosc pe copil, apoi că băiatul era doar un prieten. Când agenții i-au percheziționat, au găsit peste 2.000 de euro în numerar.

Românii au fost prezentați instanței pentru înlesnirea cerșetoriei, iar copilul va ajunge într-un centru de protecție a minorilor.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Trei membri ai comunității UBB Cluj- Vasile Pușcaș, Sorin Mitu și Evamarie Hey-Hawkins, admiși în prestigioasa Academia Europaea

Publicat

ubbu 4 e1716798593126.jpg

Trei membri ai comunității academice a Universității ”Babeș-Bolyai” (UBB) Cluj-Napoca, prof. univ. dr. Vasile Pușcaș, prof. univ. dr. Sorin Mitu și prof. univ. dr. Evamarie Hey-Hawkins, au fost admiși recent în prestigioasa Academia Europaea, reconfirmând statutul recunoscut al UBB de universitate de top a României și instituție cu tradiție în excelența academică.

Prof. univ. dr. Vasile Pușcaș este profesor de relații internaționale, diplomat și om…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cât vor fi facturile la energie după 1 iulie 2025. Electrica Furnizare a prezentat noile prețuri pentru clienți

Publicat

cât vor fi facturile la energie după 1 iulie 2025.

Cât vor fi facturile la energie electrică după 1 iulie. Electrica Furnizare a prezentat noile prețuri prin oferta actualizată, destinată clienților casnici. Este vorba despre prețuri pentru momentul în care piața va fi liberalizată.

Compania Electrica Furnizare prezintă oferta STABIL 30 prin încheierea unui contract de furnizare a energiei electrice pe piața liberă. Aceasta cuprinde un preț fix al energiei electrice, care este valabil de la data de 1 iulie 2025 și până în 31…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Moment inedit în Cetatea Alba Carolina: Acrobații la înălțime în cadrul Festivalului Internațional de Teatru Povești

Publicat

video: moment inedit în cetatea alba carolina: acrobații la înălțime

Moment inedit în Cetatea Alba Carolina, în cadrul Festivalului Internațional de Teatru ”Povești” din Alba Iulia. Este vorba despre un moment ce îmbină muzica, mișcările delicate, cu suspansul și elementele la înălțime. 

Red Circle – Cercul Roșu este o structură rotativă elaborată, acoperită cu flori, pe care acrobați talentați ne vor spune o poveste prin mișcări uimitoare, în timp ce introduce materiale roșii delicate și cercuri mici în reprezentația lor.

Flower…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

ALEGERI PREZIDENȚIALE 2025, turul II. Clujenii votează. Prezența la urne la ora 17.00. S-a trecut de 53% în județul Cluj

Publicat

whatsapp image 2025 05 18 at 12.08.08 1.jpeg

Se votează în ritm susținut în județul Cluj, dar și la Cluj-Napoca. Alegătorii pot vota în 674 de secții pe întreg teritoriul județului. Urnele se închid la ora 21.00.

Clujenii votează. Prezența la urne la ora 17.00

Potrivit AEP, prezența la vot la ora 17.00 era, în județul Cluj, de 53,89% dintre alegători.

În Cluj-Napoca au votat 61,68%%.

Spre comparație, în primul tur al alegerilor prezidențiale, din 4 mai, prezența la ora 17 era de 39,87 % în…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe