Connect with us

EVENIMENT

Suplimentarea efectivelor de poliție și jandarmerie în zona stațiilor de metrou, valabilă și vineri

Publicat

112 1000x600
Arhivă foto

Prefectura Capitalei anunță, în contextul continuării grevei STB, continuarea măsurilor operative, respectiv suplimentarea efectivelor de poliție și jandarmerie în zona stațiilor de metrou și a numărului polițiștilor rutieri fluidizarea traficului în principalele intersecții.

„În prezent, grupul operativ creat ieri de Prefectul Municipiului București, împreuna cu Poliția și Jandarmeria, este activ și monitorizează situația la nivelul Capitalei potrivit competențelor ce le revin”, anunță Prefectura Capitalei.

Potrivit anunțului de joi, Prefectura municipiului București a luat o serie de măsuri operative în sprijinul populației afectate de greva lucrătorilor STB, respectiv suplimentarea efectivelor de poliție și jandarmerie în zona stațiilor de metrou, atât în interior cât și la exterior, în scopul asigurării unui flux normal, pentru prevenirea oricăror incidente și aglomerări, în context pandemic, suplimentarea efectivului de poliție rutieră, care împreună cu poliția locală asigură fluidizarea traficului în principalele intersecții. De asemenea, se are în vedere și informarea cetățenilor aflați în stațiile STB, prin echipajele de poliție și jandarmerie, cu privire la situația generată de grevă.

Metrorex a informat, joi, cu privire la utilizarea întregii flote de trenuri, disponibilă pentru a prelua un flux cât mai mare de călători și pentru reducerea timpilor de așteptare în stații.

Greva angaajaților STB continuă și vineri, în ciuda deciziei executorii a instanței care a suspendat protestul.

Situația a fost anticipată de STB de joi seara, într-un comunicat. „Personalul implicat în greva ilegală care a paralizat Capitala refuză să-și reia activitatea și există posibilitatea ca această grevă să continue și vineri”, a anunțat joi seara Societatea de Transport București (STB) SA.

(sursa: Mediafax)

Citește Romania24.ro pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Fără scumpiri la prețul gazelor din aprilie. Ministrul Energiei: „România nu va suferi un șoc”

Publicat

pexels arangaz flacara scaled.jpg






Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, asigură, duminică seara, că expirarea actualei scheme de plafonare a prețului la gaze naturale, la finalul lunii martie, nu va aduce scumpiri pentru consumatori. Oficialul susține că piața este pregătită pentru tranziție, iar în scenariul pesimist plafonarea ar putea fi prelungită, cu o reducere graduală, pentru a evita creșteri bruște de preț.

Prețul final al gazelor naturale...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Mașină răsturnată în Cluj. O femeie și un copil de 14 ani, transportați la spital

Publicat

whatsapp image 2026 01 11 at 22.21.14 e1768163345399.jpeg






Un accident rutier s-a produs duminică seară pe raza localității Bădeni, comuna Moldovenești, județul Cluj, unde o mașină s-a răsturnat pe zăpadă. În urma evenimentului, două persoane, printre care un minor au fost transportate la spital.

Potrivit ISU Cluj, la fața locului au intervenit de urgență pompierii din cadrul Detașamentului Turda. Aceștia s-au deplasat cu o autospecială dotată cu modul de...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cu ocazia Zilei Internaționale a cuvântului „Mulțumesc”, transmitem un gând de mulțumire cititorilor noștri

Publicat

chatgpt image 11 ian. 2026 12 25 36.jpg






Duminică, 11 ianuarie, în întreaga lume este sărbătorită Ziua Internațională a Cuvântului „Mulțumesc”, o inițiativă lansată în 1984, menită să reamintească importanța recunoștinței, respectului și empatiei în relațiile dintre oameni. Este o zi simplă, dar profundă, în care un singur cuvânt poate face diferența.

Ziua Internațională a Cuvântului „Mulțumesc” este marcată anual pe 11...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

România, printre țările cele mai sigure pentru turiști. Clasamentul întocmit de Departamentul American de Stat

Publicat

românia, printre țările cele mai sigure pentru turiști. clasamentul întocmit

România, printre țările cele mai sigure pentru turiști: Departamentul de Stat al SUA a actualizat avertismentele de călătorie, plasând România și vecinii din Europa de Est în categoria celor mai sigure destinații din lume.

Cu un nivel de risc minim, Bucureștiul și Clujul devin alternative strategice la marile capitale vestice, aflate sub alertă de terorism, scrie Economedia.

Vezi și TOP 10 - cele mai frumoase locuri din România, potrivit Tripadvisor: În clasament este inclusă...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe