Connect with us

ACTUALITATE

Suprataxarea românilor cu mai multe imobile. Ciolacu: o abordare social-democrată

Publicat

ciolacu

Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat, sâmbătă, că propunerile ministrului Finanţelor, Adrian Câciu, legate de supraimpozitarea celor care deţin mai mult de două proprietăţi sau două maşini, reprezintă „o abordare social-democrată” în contextul în care taxarea directă a proprietăţilor în România înseamnă un procent redus din PIB, raportat la media europeană.

„Este o abordare social-democrată şi vreau să vă spun că există în toată Europa. La taxarea directă a proprietăţilor, avem cel mai mic coeficient în crearea PIB-ului, mi se pare că 2%, faţă de o medie europeană de 4,6%. Deci este normal, că te uiţi, niciodată cifrele nu mint. Te uiţi la statistici şi vezi unde este domeniul şi zona pe care trebuie să o acoperi, astfel încât să intri în trendul european. Nu putem trăi în Europa cu alte reguli”, a spus Ciolacu.

Liderul social-democrat a adăugat că, tot pentru alinierea la tendinţele europene, trebuie analizată şi situaţia cotei unice.

„Cota unică a rămas în continuare în România, dar mai sunt trei state din Europa care au cotă unică şi nu sunt nişte state… Chiar unul este cam cât are Bucureştiul, aşa. Deci nu sunt nişte state dezvoltate economic. Trebuie să ne hotărâm: vrem, în România, să inventăm tot timpul apa caldă sau vrem să intrăm în zona euro categoric. (…) Aceste măsuri fiscale sunt prinse în programul de guvernare – nu neapărat desfiinţarea cotei unice explicit -, că vom analiza în cursul acestui an o altă abordare fiscală. Ştiţi foarte bine că orice modificare la Codul Fiscal intră în vigoare după şase luni, ca să fie, totuşi, predictibilă şi transparentă”, a explicat liderul PSD.

Întrebat despre faptul că PNL, cu care formează actuala coaliţie de guvernare, este un susţinător al cotei unice, Marcel Ciolacu a spus că există guverne de dreapta în Europa care nu aplică o astfel de cotă şi nu consideră acest lucru ca fiind o încălcare a doctrinei liberale.

„Am făcut o coaliţie cu Partidul Naţional Liberal într-un moment dificil pentru România şi ne-am asumat acest lucru. Categoric că trebuie uniformizate, dar mai sunt guverne de dreapta în Europa care nu au cotă unică, deci nu este un element definitoriu pentru un partid de dreapta cota unică. Nu neapărat trebuie să spunem că, domnule, e doctrinar, se încalcă doctrina liberală”, a mai declarat preşedintele PSD. AGERPRES

Citește Romania24.ro pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Bărbat din Bucecea, reținut pentru violență în familie și amenințare

Publicat

bărbat din bucecea, reținut pentru violență în familie și amenințare

Publicitate

Un bărbat din orașul Bucecea a ajuns în arestul poliției, după ce și-a agresat mama în propria locuință. Incidentul a avut loc pe 14 august 2025 și a fost investigat de polițiștii din cadrul Poliției Orașului Bucecea, care au emis pe numele acestuia o ordonanță de reținere pentru 24 de ore.

Potrivit anchetatorilor, în aceeași zi, bărbatul se afla la domiciliul comun cu mama sa, moment în care ar fi agresat-o fizic, provocându-i leziuni ce au…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Șofer din Dorohoi cu alcoolemie de 1,29 mg/l, cercetat de polițiști după ce a refuzat recoltarea probelor biologice

Publicat

etilotest bun.jpg

Publicitate

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi au depistat, pe 14 august 2025, un șofer care conducea sub influența alcoolului și care ulterior a refuzat să se supună recoltării de probe biologice.

Bărbatul, în vârstă de 53 de ani, din Dorohoi, a fost oprit pentru control în comuna Șendriceni. În timpul verificărilor, polițiștii au constatat că acesta emana halenă alcoolică, motiv pentru care a fost testat cu aparatul etilotest….

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Adunare Generală Extraordinară la Fundația Județeană pentru Tineret Botoșani pe 1 septembrie

Publicat

adunare generală extraordinară la fundația județeană pentru tineret botoșani pe

Publicitate

Organizațiile de tineret membre ale Fundației Județene pentru Tineret Botoșani (FJTB) sunt convocate la Adunarea Generală Extraordinară a Asociațiilor, care va avea loc pe 1 septembrie 2025, de la ora 18:00, la sediul instituției din Casa Tineretului, Bulevardul Mihai Eminescu nr. 48, Botoșani.

În cazul în care nu se întrunește cvorumul necesar, ședința va fi reconvocată în aceeași zi, la ora 18:30, în același loc.

Pe ordinea de zi se află trei…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Tânăr din Văculești, prins băut la volan în toiul nopții. Dosar penal pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului

Publicat

tânăr din văculești, prins băut la volan în toiul nopții.

Publicitate

Un tânăr de 22 de ani din comuna Văculești a fost depistat la volan sub influența alcoolului, în primele ore ale zilei de 15 august 2025.

Incidentul a avut loc în jurul orei 02:30, când polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi, aflați în misiune de patrulare, au oprit autoturismul condus de acesta pe un drum public din localitate.

În urma testării cu aparatul etilotest, rezultatul a indicat o valoare de 0,64 mg/l alcool pur în aerul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe