Connect with us

EVENIMENT

SURSE PNL: Lista miniștrilor propuși de PNL pentru Guvernul Orban. OPT liberali și un independent

Publicat

orban

Liberalii au deja o listă scurtă a posibililor miniștri dintr-un viitor cabinet minoritar PNL, condus de Ludovic Orban, au declarat surse din interiorul partidului. La doar o zi de la căderea Guvernului Dăncilă, liberalii sunt dispuși să preia guvernarea și deja s-au vehiculat câteva nume, pentru ministerele importante, informează ziarul Alba24.ro.

 

Florin Cîțu – Ministerul Finanțelor Publice

Dan Vîlceanu – Ministerul Muncii

Florin Roman – Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice

Robert-Ionatan Sighiartău – Ministerul de Interne Antoneta Ioniță – Ministerul Sănătății

Gheorghe-Vlad Nistor – Ministerul de Extrerne

Lucian Bode – Ministerul Transporturilor

Virgil-Daniel Popescu – Ministerul Economiei

Raluca Turcan – Ministerul Educației

Independent – Ministerul Justiției

Sursa: Alba24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

28 decembrie: Unde vor fi amplasate radarele de viteză în județul Alba. Lista drumurilor

Publicat

28 decembrie: unde vor fi amplasate radarele de viteză în

28 decembrie: Reprezentanții IPJ Alba au anunțat lista drumurilor pe care vor fi amplasate radarele de viteză în județul Alba. 

Polițiștii atrag atenția cu privire la circulația pe drumurile publice în această perioadă. Județul Alba și o mare parte din țară este sub avertizare de intensificări ale vântului și precipitații predominant sub formă de ninsoare, ghețuș, polei și viscol.

Amplasarea radarelor în data de 28 decembrie 2025

  • Drumul Naţional 1- Alba Iulia –...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO: Accident rutier în Aiud. Două persoane rănite ușor, după ce un autoturism a lovit două mașini parcate

Publicat

foto: accident rutier în aiud. două persoane rănite ușor, după

Un accident rutier s-a produs sâmbătă seara, în municipiul Aiud, pe strada Mărășești, unde un autoturism a acroșat două mașini parcate.

La fața locului a intervenit Secția de pompieri Aiud, care a asigurat măsurile specifice și acordarea primului ajutor medical.

Conform informațiilor preliminare, nu au fost persoane încarcerate, însă două persoane ar fi fost rănite ușor în urma evenimentului rutier.

Pentru gestionarea situației au fost mobilizate o autospecială de...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Revelion cu gust. Idei inspirate pentru masa dintre ani, alături de familie și prieteni

Publicat

masa craciun e1735116294600.jpg






Masa de Revelion este mai mult decât un festin, este un ritual al bucuriei și al speranței pentru anul care vine. Fie că alegem rețete moștenite din familie sau preparate mai sofisticate, meniul dintre ani adună laolaltă tradiția și dorința de răsfăț culinar.

Iată câteva idei care pot transforma seara de Revelion într-o adevărată sărbătoare a gustului.

Gusturi tradiționale care nu lipsesc de pe...
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Colindatul între neamuri și vecini. Tradiția care ține comunitatea unită, păstrată în satele clujene

Publicat

colindat cluj.jpg






Dincolo de cetele de colindători și de ritualurile bine cunoscute ale Crăciunului, în satele județului Cluj se păstrează o tradiție mai puțin vizibilă, dar profundă. Colindatul între vecini, neamuri și prieteni.

E o practică mai “liniștită”, care are loc și în a doua și a treia zi de Crăciun, care are rolul de a întări legăturile dintre oameni și de a reînnoi încrederea comunitară la trecerea...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe